TBMM'de 600 vekil; İllerin vekil sayısı değişti

16 Nisan referandumu sonrası Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ne geçen Türkiye'de TBMM'deki (Türkiye Büyük Millet Meclisi) milletvekili sayısı 600'e çıkarılmıştı. Buna göre bir çok ilin vekil sayısında değişiklikler yaşandı.

TBMM'de 600 vekil; İllerin vekil sayısı değişti

Türkiye'de Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre, şehirlerin çıkaracağı milletvekili sayıları, anayasa değişikliği ile getirilen 600 milletvekili sayısına göre yeniden hesaplandı.

Ankara'nın çıkaracağı milletvekili sayısı 32'den 36'ya yükseldi ve iki olan seçim çevresi üçe çıkarıldı. İstanbul'da 88 olan milletvekili sayısı ise 97'ye çıkarıldı.

Yine, 97 milletvekili çıkaracağı tespit edilen İstanbul 3, 20 milletvekili çıkaracak olan Bursa 2, 28 milletvekili çıkaracak olan İzmir de 2 seçim çevresine bölündü.Kararla ayrıca, illere göre çıkarılacak milletvekili sayısı Diyarbakır ,AntepAntalyaMersinKocaeli ve Urfa'da iki milletvekili artarken, bazı illerde de birer milletvekili fazlalaştı.

Diyarbakır'ın vekil sayısı 11'den 12'ye Urfa ve Antep'in vekil sayısı 12'den 14'e,  Elazığ ve Ağrı'nın ise4'den 5'e  yükseldi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER