Tanrıkulu: Hükümeti eleştiren ertesi gün gözaltında

DİYARBAKIR - Partisinin Diyarbakır’da düzenlediği yerel seçimler toplantısında konuşan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, OHAL uygulamalarının bölgede en ağır şekilde sürdüğünü belirterek, “Kim bu düzene razı değilse, hükümetin politikalarını eleştiriyorsa, ertesi gün ya gözaltındadır ya da cezaevindedir” dedi.

Tanrıkulu: Hükümeti eleştiren ertesi gün gözaltında

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yerel seçimlere dair Diyarbakır’da 7'nci Güneydoğu Anadolu Bölge Toplantısı gerçekleştirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı ile milletvekilleri ve partinin bölge il başkanları katıldı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, toplantıda açılış konuşması gerçekleştirdi. Hükümetin bölge kentlerine dönük politikalarını eleştiren Tanrıkulu, şunları söyledi: “Bu surlar bu topraklar bir sürü yıkım gördü, surlar bunun tanığıdır. Bu toprakların bu dönemde yaşadığı hukuksuzluğu, böyle ağır ve herkesin gözü önünde hiç bir dönem yaşanmamıştır. 17 yıl önce olağanüstü halin olmadığı bir ülkeyi devir aldılar.” 

‘HÜKÜMETİN POLİTİKALARINI ELEŞTİREN ERTESİ GÜN GÖZALTINDA’

15 Temmuz darbe girişimi ardından ilan edilen ve 2 yıl boyunca devam eden OHAL uygulamaların bölgede daha ağır bir şekilde uygulandığını dile getiren Tanrıkulu, “Siyaset yapmanın imkansız hale getirecek bir baskı düzeni var. Siyaset halktan yetişmiş kanaat önderleriyle yapılır. Ama kim bu düzene razı değilse burada, bu hükümetin politikalarını eleştiriyorsa, ertesi gün ya gözaltındadır ya da cezaevindedir. Bölge de böyle bir ortamda siyaset yapılıyor” dedi. 

‘HİÇ KİMSENİN GÜVENLİK HAKKI YOK’

Yerel seçimlere ilişkin konuşan Tanrıkulu, “Bölgede ikinci seçenek CHP’dir. Yerel seçimlerde hukuki olarak ittifak kuramıyoruz. Ancak bu iktidarın yerel iktidarını sonlandırmak amacıyla her yerde en geniş zeminde buluşacağız. Bunun imkanlarını yaratacağız. Ve CHP’yi bu bakımdan odak noktası haline getireceğiz. En ağır baskı koşullarında yerel seçimlere giriyoruz. Yargısı olmayan bir Türkiye var. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığını konuşamıyoruz. Çünkü yargı yok. Hiç kimsenin hukuki güvenlik hakkı yok. Milletvekilli, belediye başkanları, bakanlar, gazeteciler hiç kimsenin hukuk güvenliği yok” diye konuştu. 

SALICI: AK PARTİLİ YURTTAŞIN OYUNA TALİBİZ

Daha sonra CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, yerel seçimlere ilişkin, şöyle konuştu: “Yerel seçimlerde HDP ve AK Parti oylarına talibiz. Bu yıpranmış, 3,5 ay önce seçimden çıkmasına rağmen yıpranmış olan iktidarın karşısında; bütün mazlumların, hakkı yenen herkesin, dünyaya soldan, sosyal demokrasiden bakan bütün yurttaşların bir arada, siyasi partiler üzerinden değil tabanda, sandıkta, kanaat önderleri üzerinden bir araya geldiği bir yerel seçim sürecini öngördük. Bize diyorlar ki, 'Siz HDP'yle ittifak yapacakmışsınız'. Biz daha 3 ay önce İYİ Parti ile ittifak yaptık, Saadet Partisi'yle ittifak yaptık. HDP'yle ittifak yapmadık. Ama ben şunu biliyorum; Diyarbakır'da Cumhuriyet Halk Partisi'nin oyu çok düşük. Bu toplantıya gelen 15 ilimizin de çoğunda, Cumhuriyet Halk Partisi'nin oyu çok düşük. Burada, şimdiye kadarki seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi'yle HDP yarıştılar. Doğrusu bu; sen Adalet ve Kalkınma Partili olarak, HDP'nin oyuna talip oldun, ondan oy almak için çaba gösterdin. Bu senin için doğru bir yoldu, helaldi. Ama eğer Cumhuriyet Halk Partili, HDP'nin oyuna talip olursa, ondan oy almak isterse, bunun adı bölücülük mü oluyor? Biz HDP'lilerin oyuna talibiz arkadaşlar. Biz sana oy vermiş olan, şu anda 'elim kırılsaydı da vermeseydim' diyen Adalet ve Kalkınma Partili yurttaşların da oyun talibiz. Sen bizi bir yere sıkıştırmaya çalışıyorsun, sen Cumhuriyet Halk Partisi'nin nerede, nasıl siyaset yapacağını belirleyecek şahıs değilsin. Cumhuriyet Halk Partisi senden önce vardı, senden sonra da olacak."

‘GÜVENLİK SİYASETİNİN TÜRKİYE’YE GETİRECEĞİ BİRŞEY YOK’

Kürt sorununa işaret eden Salıcı, “Son zamanlarda maalesef iktidarın güvenlik siyasetine hapsolmuş olmasından dolayı Kürt kelimesiyle, terör kelimesi aynı cümle içerisinde sık kullanılır oldu. Bu güvenlik siyasetinin Türkiye'ye getireceği hiçbir şey yok. Biz 90'lı yıllarda da gördük, daha öncesinde de gördük; sadece güvenlik siyaseti ile terörü bitirmek, bu ülkede denenmiş ve çözüm bulunamamış bir yöntem. Bu ülkenin insanlarına demokratik, laik, sosyal hukuk devletini, yargının bağımsız olduğunu, insanların rahat bir şekilde sokakta dolaşabildiği, olağanüstü halin olmadığı bir Türkiye hediye etmek mümkün ve biz bunu yapacağız" şeklinde konuştu. 

Toplantı yapılan konuşmalar ardından basına kapalı bir şekilde devam etti. 

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER