Seçimler Yarın, HDP’ye Yanıt Yok

HDP, Meclis Başkanlığı seçimlerinde tutuklu vekillerin de oy kullanmasını talep etmişti.

Seçimler Yarın, HDP’ye Yanıt Yok

HABER MERKEZİ  Meclis Genel Kurulu’nda yarın Meclis Başkanlığı seçimi gerçekleştirilecek. Adaylar arasında olan HDP Hakkari Milletvekilli Selma Irmak tutuklu bulunduğu için seçim sırasında bulunmayacak ve oy kullanamayacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda, yarın 26. Dönem. 2. Devre için Meclis Başkanlığı seçimi gerçekleştirilecek. Meclis Başkanlığı seçimleri için parlamentodaki 4 partinin adaylarının yanı sıra bir de bağımsız bir milletvekili yarışacak. HDP’nin adayı Hakkari Milletvekili Selma Irmak, Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunduğu için seçimlere katılamayacak. Yine tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP’li 6 milletvekili ile CHP’li Enis Berberoğlu tutuklu bulundukları için oy kullanamayacak.

Meclis Başkanlığı için; AKP İstanbul Milletvekili ve Meclis Başkanı İsmail Kahraman, AKP Adana Milletvekili Tamer Dağlı, CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan ve Bağımsız Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu aday olan isimler.

Genel Kurulda, Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tamsayısının 3’te 2’si (367), üçüncü oylamada ise üye tamsayısının salt çoğunluğu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, en çok oy alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, başkan seçilmiş olacak. Mevcut milletvekili dağılımına göre, Meclis Başkanı’nın üçüncü turda seçilmesi bekleniyor. Başkanın ilk turda seçilememesi halinde, ikinci ve üçüncü turlar da aynı gün gerçekleştirilecek. Irmak ve Demirtaş’ın yanı sıra tutuklu bulunan HDP’li Çağlar Demirel, İdris Baluken, Gülser Yıldırım, Abdullah Zeydan, Ferhat Encü ve Burcu Çelik oy kullanamayacak.

MECLİS BAŞKANLIĞI’NDAN HDP’YE YANIT GELMEDİ 

Meclis Başkanlığı seçimlerinde oy kullanmak için HDP tarafından Meclis Başkanlığı’na geçtiğimiz günlerde verilen dilekçede, cezaevindeki milletvekillerinin hak ve görevlerinin devam ettiği hatırlatılarak, Meclis Başkanlığı seçimlerinde oy kullanabilmesi talep edilmişti. Ancak Meclis Başkanlığı’ndan bugüne kadar herhangi bir yanıt gelmedi.

MA

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER