Rusya ‘Kürtler’ dedi, Erdoğan yola düştü!

HATAY - İdlib operasyonunda gözünü Efrîn’e diken Türkiye’den rahatsız olan Rusya, ABD’yle masaya oturarak, Kürtlerin de yer alacağı bir çözüm sürecinde anlaştı. Erdoğan gelişmeler üzerine Rusya’ya gidiyor.

Rusya ‘Kürtler’ dedi, Erdoğan yola düştü!

HABER MERKEZİ Kazakistan'ın başkenti Astana'da Rusya, İran ve Türkiye garantörlüğünde yapılan 7'nci toplantıda alınan kararların sahada uygulanmaması Baas rejimi ve Rusya’yı kızdırdı. Türkiye, "İdlib'in 4'üncü çatışmasızlık bölgesi" olarak ilan edilmesi kapsamında Fırat Kalkanı gruplarının eliyle El Nusra liderliğindeki Heyet Tahrir El Şam’ın (HTŞ) İdlib’ten çıkarılması ve 13 bölgede gözlem noktası oluşturulması görevlerini yerine getirmedi. Bu durum Rusya ve rejimi rahatsız etti. 

İDLİB’İ GÖSTERİP EFRÎN’İ VURDU 

Türkiye, HTŞ ile çatışmak yerine Ezaz-Cerablus-Bab üçgeninden taşıdığı Fırat Kalkanı grupları aracılığıyla HTŞ’yle uzlaşmış ve 13 noktanın yerine Efrîn'i batıdan kuşatmak amacıyla Darit İze, Şêx Berekat (Şêx Aqil), Selwa bölgelerine yerleşti. Türkiye, hedefinin de sürekli top atışları yaptığı Efrîn olduğunu hiç gizlemedi ve açık açık bunu savundu. Rusya, "Türkiye görevlerini yerine getirmelidir" diyerek uyarırken, Baas rejimi ise Türkiye'nin faaliyetlerini “işgal” olarak tanımladı ve Suriye topraklarından çıkmasını talep etti. 

RUSYA VE ABD ANLAŞTI 

Astana’da varılan kararı uygulamaya koymayan Türkiye’den beklenen sonuç çıkmayınca Rusya, ABD ile “yeni çözüm masası” kurdu. Vietnam'da görüşen ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in uzlaştığı bir deklarasyon yayınlandı. Deklarasyonda, Cenevre çözüm merkezi olarak gösterilirken, Türkiye'nin şiddetle karşı çıktığı Kürtlerin çözüm masasında yer almasına dikkat çekildi. Rus yetkililer de daha önce Suriye sorununun muhataplarıyla tartışılacağı Soçi toplantısı için Kürtleri işaret etmişti. 

ERDOĞAN ELİ BOŞ DÖNER 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, alelacele Putin'le görüşmek için bugün Rusya'ya gidiyor. Erdoğan, Putin'le görüştükten sonra Kuveyt ve Katar'a gidecek. Bu görüşmede Putin'in ABD ile vardıkları sonucu iletmesi beklenirken, diplomatik kaynaklar Erdoğan'ın görüşmeden eli boş döneceği konusunda hemfikir. 

QSD, TSK’YE SERT KARŞILIK VERDİ 

AKP hükümeti, öte taraftan da iç kamuoyuna sürekli Efrîn'i tehdit olarak gösterip, vurmak için icazet beklemeyeceği mesajını veriyor. 3 noktaya ve sınıra güç yığan Türkiye'nin, bu kapsamda önceki gün Hatay'ın Heyderko köyünden Meydan Ekbez'e gitmek için Çema Reş'te (Kara Su) köprü inşa etmek istediği öğrenildi. Demokratik Suriye Güçleri'nin (QSD) sert karşılık vermesi sonucu Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) köprüyü inşa etmeden geri çekildiği belirtildi.

HTŞ İLE ÇATIŞMALAR ŞİDDETLENİYOR 

Fırat Kalkanı grupları ile HTŞ'nin çatışması beklenirken, yaklaşık 10 gündür HTŞ'nin Halep'in batısında Nureddin Zengi Taburları’yla çatıştığı belirtildi. Çatışmanın gittikçe şiddetlendiği kaydedilirken, Nureddin Zengi Taburları’nın, Türkiye'nin HTŞ ile uzlaşmasını kabul etmediği, bu sebeple de çatışmaları Darit İze'ye kadar genişlettiği bildirildi. Sadece Nurettin Zengi Taburları değil, sürekli Türkiye’den destek alan Ehrar El Şam da Türkiye-HTŞ uzlaşmasından rahatsız. Ehrar El Şam da, HTŞ ile savaşacağını açıkladı. 

TSK birlikleri ise, Darit İze’den Şereva'nın İska köyüne, Ezaz’dan Merenaz’a, Selwa’dan ise Basufanê köyüne yönelik top atışlarını sürdürüyor. 

MA 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER