Reza Zarrab dördüncü kez hakim karşısında

ABD'de devam eden İran'a yönelik yaptırımların yasa dışı yollarla delinmesi davasında Reza Zarrab yeniden tanık kürsüsünde. Zarrab İfadesinin 4. gününe, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ile aralarında geçen gıda ticareti konuşmalarını anlatarak başladı.

Reza Zarrab dördüncü kez hakim karşısında

HABER MERKEZİ Eski Halkbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın, ABD’nin İran yaptırımlarının ihlal edilmesiyle suçlandığı davada tanık olmayı kabul eden Reza Zarrab, New York’ta devam eden duruşmada ifade vermeye devam ediyor. 

'BU MİKTARLAR GIDA İHRACI İÇİN UYGUN OLMAYABİLİR '

Süleyman Aslan'ın Zarrab'a attığı mesajlar mahkemede okundu. Mesajda Aslan Zarrab’a “Bu miktarlar gıda ihracı için uygun olmayabilir” diyor. 

“Buradan ne anladın?” diye soran savcıya, Zarrab, “Burada söylemek istediği; İran'dan transfer edilecek miktar çok büyük olduğu için, gıda ticareti miktarı ile açıklanamaz.” yanıtı verdi. 

Zarrab bunun üzerine transferleri 5 milyon dolar'lar halinde yapabileceğini söylüyor. Aslan da bunun daha iyi olacağını söylüyor.

Zarrab devamında "hayali gıda ticaretinin" takibinin yapılamaması için neler yapıldığını anlatıyor. 

ZARRAB HAYALİ GIDA TİCARETİNDE İKİ HATA YAPILDIĞINI SÖYLEDİ

Zarrab "hayali gıda ticareti" sırasında iki belgede hata yapıldığını açıkladı. Birincisinin miktarın fazlalılığı ile ilgili olduğunu, ikinci hatanın ise buğday ticareti belgelerinde malın orijinini Dubai olarak göstermeleri olduğunu açıkladı. 

Bunun üzerine savcının, “Bu neden bir hata olsun?” sorusuna Zarrab: “Çünkü buğday Dubai'de yetişmiyor” diye yanıt verdi.  

Geçen duruşmada yayınlanan ses kaydında da Mehmet Hakan Atilla, Zarrab'a Dubai'de gıda üretimi yapılmadığı için nasıl ticaretini yapacaklarını sormuş, Zarrab da Dubai'deki toptancılardan temin edilen gıdaların İran'a gönderileceğini ifade etmişti.MA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER