Pervin Buldan: Kadın mücadelesi barışı getirecek,Kemalbay: Bir adım dahi geri atmayacağız

Bu ülkeye demokrasiyi getirecek olan kadınlardır.

Pervin Buldan: Kadın mücadelesi barışı getirecek,Kemalbay: Bir adım dahi geri atmayacağız

HABER MERKEZİ-Diyarbakır/HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP) tarafından Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda düzenlediği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingindeki konuşmasında, "Diyoruz ki AKP Genel Başkanı, siz kadınlar gününü kutlamayın. Kadınlar üzerinden siyaset yapmayın. Annelik ve kadınlık üzerine siyaset yapan iktidar, Afrin’e savaş açarken, orada da yaşamanı yitirenlerin anneleri üzerinde vebali olduğunu bilmelidir. Afrin’de yaşamını yitiren askerlerin vebali üzerindedir. Kimse savaş üzerinden oy kazanmaya kalkışmasın" dedi. Akşener'e de seslenen Buldan, "Akşener’den kadınca sözler, barış politikaları, demokrasi mücadelesi bekliyoruz" dedi.

Tertip komitesi mitingin başlama saatini 11.00 olarak belirlemişti. Ancak alanda bomba aramasının yapıldığını söyleyen polis miting alanına kimseyi almadı. Alana girişlere saat 12.00'de izin verildi.

 GAZETECİLERİN KALEMLERİ TOPLANDI

Mitingin yapılacağı İstasyon Meydanı etrafında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Her taraf polis bariyerleri ile kapatıldı. Alana giren gazeteciler iki ayrı aramadan geçirildi. Girişte tüm gazetecilerin isimleri kaydedildi. Gazetecilerin not tutmak için yanında getirdiği kalemlere izin verilmedi. Bu konuda talimat olduğu söylenerek gazetecilerin kalemleri toplandı. Toplanan kalemler bir süre sonra tekrar gazetecilere geri verildi.

ERMENİCE VE SÜRYANİCE ŞARKILARA İZİN VERİLMEDİ

Alandan atılan sloganlar müzik sesi yükseltiler bastırıldı. Sahneden tertip komitesinin belirlediği slogan dışında slogan atılmaması uyarıları yapıldı. Ayrıca Ermenice ve Süryanice şarkıların Türkçe çevirisi olmadığı gerekçesiyle alanda çalınmasına izin verilmedi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile HDP Diyarbakır milletvekilleri Feleknas Uca ve Sibel Yiğitalp, Diyarbakır’da düzenlenen 8 Mart mitingine katıldı.

Mitingde konuşan Buldan, şu ifadeleri kullandı:

Amed bugün bir başka güzel. Amed bugün bu meydanda bir kez daha, ayakta olduğunu, yıkılmadığını gösterdi. Özellikle saçlarını Amed zindanın önünde ağartan anneler, size özel teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla kucaklıyorum.

'BU ÜLKEYE DEMOKRASİYİ GETİRECEK OLAN KADINLARDIR'

AKP Hükümetinin, kadınlara, kadın iradesine nasıl yaklaştığını biliyoruz. Kadınlar her türlü baskıya ve şiddete rağmen; özgürlük, eşitlik ve barış mücadelesini her gün büyüterek, meydanlara çıkarak sürdürüyor. Biz inanıyoruz ki bu ülkeye barışı, demokrasiyi, kadın özgürlüğünü ve eşitliğini getirecek olan biz kadınlarız. Bu nedenle mücadele, her türlü baskıya ve şiddete rağmen devam etmeli.

'BİZ BERKİN'İN, CEYLAN'IN, UĞUR'UN ANNELERİNİN DE AYAKLARININ ALTINDAN ÖPÜYORUZ'

Biz kadınlar, özgürlük ve eşitlik mücadelesi verirken bu ülkeyi yönetenlerin iradesinin teslim alınmaya çalışıldığını gördük. Biz, kadın özgülük mücadelesine yaklaşımını gördük. Cumhurbaşkanı’nın grup toplantısında kadınlardan bahsederken, annelerden bahsederken ne kadar da ikiyüzlü bir tutum içinde olduğunu gördük. “Annelerimizin ayaklarının altını öpüyoruz” dedi. Evet, biz annelerimizin ayaklarının altını öpüyoruz. Berkin Elvan’ın annesinin, Ceylan Önkol’un, et parçalarını eteğinde toplayan annenin de ayağının altını öpüyoruz. 13 yaşında bedenine 13 kurşun giren Uğur Kaymaz’ın annesinin de ayaklarını altını öpüyoruz. Taybet Ana’nın annesinin de ayaklarını altını öpüyoruz. İşte bizim farkımız bu.Bu ülkede yaşamını yitiren çocukların Türk ve Kürt annelerinin ayaklarının da  altını öpüyoruz.

Diyoruz ki AKP Genel Başkanı, siz kadınlar gününü kutlamayın. Kadınlar üzerinden siyaset yapmayın. Annelik ve kadınlık üzerine siyaset yapan iktidar, Afrin’e savaş açarken, orada da yaşamanı yitirenlerin anneleri üzerinde vebali olduğunu bilmelidir. Afrin’de yaşamını yitiren askerlerin vebali üzerindedir. Kimse savaş üzerinden oy kazanmaya kalkışmasın.

'AKŞENER'DEN KADINCA SÖZLER, BARIŞ POLİTİKALARI DEMOKRASİ MÜCADELESİ BEKLİYORUZ'

Artık hiçbir anne, evladının toprağın altına girmesini istemiyor. Savaş kararı alan erkeklere karşı, bir barışı isteyen kadınlar olarak el ele, yürek yüreğe vermeliyiz. Savaş kararını erkekler alır. Ama bir kadın lider var, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, savaştan bahsedecekse siyasette yeri yok. Akşener’den kadınca sözler, barış politikaları, demokrasi mücadelesi bekliyoruz. Erkek gibi düşünüp, erkek gibi siyaset yapacaksanız, siz de tarihten silinip gitmeye mahkum olursunuz.

'GÜNAYDIN SAYIN KILIÇDAROĞLU'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir açıklama yapmış, siyasi partiler kanunu değiştirelim, kadın kotasını yüzde 33 yapalım demiş. Günaydın Sayın Kılıçdaroğlu, biz eşit temsiliyetten söz ediyoruz! Siz, dokunulmazlıkların kaldırılmasına evet diyerek, bizim 5 kadın milletvekilimizin vekilliğinin düşmesine sebep oldunuz. Figen Yüksekdağ, Çağlar Demirel, Selma Irmak’ı Ayla Akat Ata ve Gültan Kışanak’ın cezaevinde olmasına siz sebep oldunuz. AKP’nin arka tekerleği olmayın, kadının yanında olun, barışın yanında olun. Kürt sorununun çözümünden yana olun diyoruz.

'TEK KORKULARI SİYASET YAPAN KADINLAR'

Bugün Türkiye’de siyaset yapan tüm partilerin kadına yaklaşımı ortada, HDP’nin kadına yaklaşımı ortada. İşte bizdeni bunun için korkuyor, ürküyorlar. Tek korkuları siyaset yapan HDP’li kadınlardır.

İşte onları, kadınlardan korktukları için, Diyarbakır’ı, belediye eşbaşkanlığı döneminde hem kadına hem genele ilişkin temiz bir siyaset yapan ve yolsuzlukla, hırsızlıkla ismi hiçbir şekilde anılmayan Gültan Kışanak’ı buradan sevgiyle, saygıyla selamlıyoruz.

Onlar, Gültan Kışanak’ın Diyarbakır’ı silip süpüreceğinden korktular, Onlar, Çağlar Demirel’in Meclis’teki muhalefetinden korkuyorlar. Nursel Aydoğan’ın siyasetinden korktular, onun için onu rehin aldılar. Ama buradan söz veriyoruz; sizin mücadeleniz bizim mücadelemizdir. Bu mücadeleyi özgürlük mücadelesidir. Bu mücadele kadın mücadelesidir. Bu mücadeleyi layıkıyla yapmanın, kadınca yapacağımızın sözünü veriyoruz.

'BİZ ADAM OLMAYACAĞIZ KADINIZ'

Dün akşam Meclis’te HDP’li milletvekillerine yapılan saldırıda, AKP’liler parmak sallayarak “adam olun” demişler. Biz adam olmayacağız biz kadınız, kadın. Biz kadınca direneceğiz ve kadınca sizi yeneceğiz.

Yolumuz uzun bir yol. Yolumuz onurlu bir yol. Mücadelemiz demokrasi mücadelesi, kadın özgürlük ve demokrasi mücadelesi. Bu mücadele kurduğumuz kadın ittifakında, tüm kadınları birlikte mücadele etmeye, birlikte kazanmaya, birlikte başarmaya çağırıyoruz.

Artı Gerçek/Remzi Budancir

Kemalbay: Bir adım dahi geri atmayacağız. (BATMAN)

Batman'da düzenlenen 8 Mart mitinginde konuşan önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, tek adam rejimini kadınların yıkacağının altını çizdi ve "AKP'nin pili bitti. Mücadelemizden bir adım dahi geri atmayacağız, mutlaka kazanacağız" dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Kadın Meclisi öncülüğünde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü 16 Mayıs Stadyumu'nda kutlandı. Çalışması günler öncesinden yapılan mitinge sabahın erken saatlerinde itibaren kadınlar akın akın geldi. 7’den 70’e kadınların rengarenk yöresel kıyafetleri ile doldurduğu alan TJA, HDP ve DBP bayrakları ile süslendi. Mitinge, HDP eski Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, milletvekilleri Saadet Becerikli ve Ayşe Acar Başaran'ın yanı sıra Barış Anneleri beyaz tülbentleriyle katıldı. Miting boyunca "Jin jiyan azadî", "Direne direne kazanacağız" sloganları yankılanırken, miting katledilen ve özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitiren kadınlar anısına saygı duruşu ile başladı. Bahar Kültür Merkezi bünyesinde çalışma yürüten Koma Rosida’nın sahne aldığı etkinlik coşkulu geçti. Kadınlar boyunlarına hem mavi hem de beyaz fular taktı. Yöresel kemençe eşliğinde bir süre halay çekilmesinin ardından konuşmalara geçildi. 

'KADINLAR BARIŞI SAVUNMAYA DEVAM EDECEK'

İlk olarak HDP Milletvekili Becerikli 8 Mart'ta dünyanın birçok yerinde yaşamını yitiren kadınların anıldığını söyledi. AKP iktidarı süreci boyunca kadın cinayetlerinde yüzde bin 400 artış olduğuna dikkat çeken Becerikli, "Kadınların mücadelesi sonucu bugün birçok hakka sahiptir. Ama bugün AKP bu hakları kadınların ellerinden almak istiyor. Kadın cinayetlerinde, cinsel istismarda büyük artışlar var. Bu utanç vericidir. Kadınlar oldukça özgürlük mücadelesi ve kadınların hakları var olacaktır. Bugün AKP savaşı kutsuyor. Cinsel istismarı ve kadın cinayetlerini durdurmak adına bir şey yapmak yerine barışı savunanları cezalandırıyor. Başta Batmanlı kadınlar başta olmak üzere bölgede yaşayan kadınlar ölümün kan ve gözyaşı olduğu biliyor. O yüzden kadınlar var oldukça barışı savunmaya devam edecek" şeklinde konuştu. 

'ZULME KADINLAR DUR DİYECEK'

Konuşmasını Kürtçe yapan HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran ise "Bugün biz olunca demokrasi işlemiyor. Bugün demokrasi denince AKP sadece kendisini anlıyor. Barışı savunanlar demokratik hakkını savunuyor ama AKP barışı isteyenleri anti demokratik uygulamalar ile engellemeye dönük çalışıyor. Kadınlar nasıl ki Kobane'de mücadele edip kirli ittifakları bertaraf ettiyse kadınlar Efrîn'in etrafında kenetlenecek ve bu kirli politikaları yok edecektir. Nasıl ki Dehak’ın zulmünü Demirci Kawa yok etti ise bugün de tüm Kürdistan'da bu zulme kadınlar dur diyecek" dedi. 

'TEK ADAM REJİMİNİ KADINLAR YIKACAK'

Önceki dönem HDP eski Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, sahneye halkı zafer işaretleriyle selamlayarak çıktı. Alanı dolduran kadınlara hitap eden Kemalbay, "Merhaba kız kardeşlerim. Merhaba direngen kız kardeşlerim" diye seslendi. Kemalbay'ın bu sözleri kitle tarafından coşkuyla karşılık buldu. Kürt kadınlarının yıllarca direngenliği ile Türkiye halklarına demokrasi mücadelesi armağan ettiğini vurgulayan Kemalbay, "İşte bu direniş mirası ile bugün birlikte hareket ediyoruz. HDP bir kadın partisidir ve kadınlar var oldukça tek adam rejimi var olamayacak. Sizin mücadelemiz, bizim mücadelemiz yani hepimizin mücadelesi tek adam rejimini yıkacaktır" dedi. 

HDP’nin demokratik bir Türkiye projesinin saray iktidarı tarafından engellendiğinin altını çizen Kemalbay, "Bizden korkuyorlar çünkü cesaretimizin bulaşmasından korkuyorlar. Biz OHAL, KHK'lerin kaldırılmasını, yerel yönetimlerinde kayyum adı altındaki gaspın kaldırılmasını istiyoruz. Son dönemde Batman'da 5 kadın intihar etti. Batman'da neden kadınlar intihar ediyor, bunun nedenlerini araştıran, sorunu çözen yerel iktidarlara ihtiyacımız var. Kadınların iktidarını saray gasp ederek bölgeyi yönetmek istiyor. Buna izin verecek miyiz?" diye sordu. Kadınlar yüksek sesle "Hayır" şeklinde yanıt verdi. 

'GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ'

Kemalbay konuşmasını şöyle bitirdi: "AKP'nin pili bitti. Kadınlar mutlaka kazanacak. Demokrasi, barış mutlaka kazanacak. Bizler mücadelemizden bir adım dahi geri atmayacağız. Bugüne kadar Kürt halkına ırkçılık ile gelenlere halk ne yaptı ise MHP-AKP ittifakına aynısı yapacak. AKP Genel Başkanı Erdoğan anaları diline doluyor, ama en büyük ihanetleri bütün halkın analarına ihanet etti. En başta da Berfo Ana'ya ihanet etti."

Konuşmaların ardından sanatçılar sahne alırken, miting halaylarla devam etti. MA/Batman

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2018, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER