Paris suikastlerindeki MİT bağlantısı için Araştırma Komisyonu talebi

HDP Milletvekili Feleknaz Uca, Paris'te öldürülen üç Kürt kadın siyasetçiye dönük suikastlerin MİT ile bağlantılı olduğu yönündeki iddiaların araştırılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını talep etti.

Paris suikastlerindeki MİT bağlantısı için Araştırma Komisyonu talebi

HABER MERKEZİ-Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, 9 Ocak 2013 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’te öldürülen üç Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in faillerinin açığa çıkarılması talebiyle Meclis’e araştırma önergesi verdi. 

Cansız, Doğan ve Şaylemez’in suikast sonucu yaşamalarını yitirmelerinin üzerinden dört yıl geçtiğini hatırlatan Uca, önergesinde Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) suikastlerle bağlantısı olduğu yönünde son dönemde basına yansıyan kimi bilgilere dikkat çekti. 

Uca önergesinde cinayetin asıl faillerinin ortaya çıkarılması için zanlı Ömer Güney'in Türkiye'deki ilişkilerinin ve emri veren kişi ya da kurumların açığa çıkarılması amacıyla Meclis bünyesinde bir Araştırma Komisyonu oluşturulmasını talep etti.

‘OZAN’ KOD ADLI MİT YETKİLİSİNE İŞARET ETTİ

Uca’nın Meclis Başkanlığı’na sunduğu önergede, şunlar kaydedildi:

"9 Ocak 2013 tarihinde, Kürt sorunun çözümüne ilişkin Sayın Abdullah Öcalan ve BDP Milletvekillerinden oluşan İmralı Heyeti ile devlet arasında görüşmelerin gerçekleştirildiği bir dönemde Paris’te Kürt siyasi hareketi ve kadın özgürlük mücadelesinin önemli isimlerinden Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan katledilmiştir. Son dört yıldır konuya dair süren soruşturma, dosya hâkimi Jeanne Duyé tarafından sonuçlandırılmış, ancak henüz katliam aydınlatılmış değildir.

Son aylarda basında yer alan iddialara göre, söz konusu suikast ile MİT’in bir bağlantısı olduğu; Paris katliamının, bir MİT yetkilisi tarafından planlandığı ileri sürülmüştür. Bu iddialara göre, Türkiye - PKK arasında 3 yıl devam eden görüşmelerin tümünde yer alan ‘Ozan’ kod adlı MİT yetkilisi, aynı zamanda Kürt siyasetçilerine suikast düzenleyen kişi olarak karşımıza çıkmaktadır. PKK ile devlet arasında Oslo, Brüksel ve Cenevre’de 2008 yılında gerçekleşen toplantıların tümüne katılan bu şahsın devletin en çekirdek kadrolarından biri olduğu ve “Ozan” kod ismi ile anıldığı aynı haberlerde yer almıştır. Üç Kürt kadın siyasetçiye yönelik katliamı planlayan kişinin aynı zamanda PKK ile Norveç’in başkentinde yürütülen Oslo görüşmelerine katılan bir MİT yetkilisi olduğu iddia edilmiştir. Aynı yetkilinin, tetikçi Ömer Güney ile 2 kişinin konuştuğu ve konuşmada cinayetlerin planlandığı, Kürt siyasetçilere nasıl suikast düzenleneceğinin ayrıntılarının konuşulduğu ses kayıtlarının da bu bilgileri teyit ettiğini basına yansımıştır.”

MİT İLİŞKİSİ BASINA YANSIDI

Yine PKK tarafından Ağustos 2017 tarihinde Federal Kürdistan Bölgesi’nin Dukan barajı yakınlarında alıkonulduğu iddia edilen iki üst düzey MİT yöneticileri hakkında yeni bilgi ve belgelerin açıklandığının hatırlatıldığı önergede, MİT yöneticilerinin, “İmralı görüşmelerine devlet heyeti adına katılan bir MİT yöneticisinin, 9 Ocak 2013’te Cansız, Doğan ve Şaylemez’in katledilmesini planladığı” bilgisinin kamuoyuna yansıdığına yer verildi.

‘CİNAYETTE ROL ALAN GÜÇLER AÇIĞA ÇIKARILMALI’

HDP’li Uca, Fransa’da görülen davanın tamamlandığı böylelikle dava üzerindeki ‘gizlilik’ kararının kaldırıldığı bilgisine de değindiği önergesinin devamında şunları kaydetti: 

“Davanın mahkeme sevk metninde, katil zanlısı Ömer Güney'in çelişkili ifadeleri, youtube'taki ona ait ses kaydı, MİT'le olan ilişki düzeyi konusundaki dosya verileri ve telefon görüşmeleri yer almaktadır. Bu metinde özellikle, telefon trafiği ve ses kayıtları ışığında MİT'in Fransa'da işlenen bu cinayetteki rolü üzerinde durularak, Ömer Güney'in MİT ile bağlantısına dikkat çekilmektedir. Son olarak, katil zanlısı Ömer Güney'in casusluk yaptığı iddianamede tespitli olarak yer verilip, zanlının Türkiye'deki birey veya bireylerle gizli görüşmeler yaptığına dikkat çekilmektedir.

Paris’te yaşanan katliamın gelişim seyrinin yerinde incelenmesi, son günlerde gündeme gelen iddia edilen Avrupa’daki, Türkiye’deki siyasal iktidara, AKP rejimine muhalif kesimlere yönelik olası suikast planları için tedbirlerin alınması açısından oldukça önemlidir. Üç Kürt kadın siyasetçinin katledilmesinde rol alan güçlerin açığa çıkarılması ve cinayetin aydınlatılması amacıyla bir Araştırma Komisyonu kurulmasını önermekteyiz." 

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER