Özgökçe, ÖSO'nin Afrin'de yaptıklarını Çavuşoğlu ve Akar'a sordu

ANKARA- Afrin’de ÖSO gruplarının yaptıklarını değerlendiren HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe, konuyu meclis gündemine taşıdı.

Özgökçe, ÖSO'nin Afrin'de yaptıklarını Çavuşoğlu ve Akar'a sordu

HDP Van Milletvekili HBedia Özgökçe Ertan, Mart-2018'den bu yana ÖSO gruplarının türkiye'nin kontrolünde bulunan Afrin’den cinsel saldırı ve fidye maksatlı kaçırmalar gerçekleştirmesi üzerine konuyu meclis gündemine taşıdı.

Afrin’de ÖSO gruplarının yaptıklarını değerlendiren HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe, konuyu meclis gündemine taşıdı.

Özgökçe, “TSK destekli denetiminde olan ve o tarihten bu yana kentteki kamusal yaşamın asimilasyona tabi tutulduğu Afrin'de en önemli sorun alanı kadın ve çocukların cinsel saldırı amaçlı; varlıklı kişilerin ise fidye maksatlı kaçırılmalarıdır. Türkiye'nin göz yumduğu bu vakaların hepsinde tanık anlatımlarına göre sorumlular ÖSO gruplarıdır ve neredeyse her hafta onlarca kişi kaçırılmasına rağmen "güvenli bir belde oluncaya kadar" Türkiye'nin çıkmayacağını duyurduğu Afrin'de hala bir önlem alınmamaktadır.” ifadelerini kullandı.

ÖSO gruplarının faaliyetlerini Türkiye’de herhangi bir kurumun denetlemediğini söyleyen Özgökçe, hükümetin Afrin’i tamamen çetelere teslim ettiğini belirtti. Özgökçe ayrıca, yaşanan olaylara ilişkin bugüne kadar hiçbir soruşturmanın yürütülmediğini de kaydetti.

Özgökçe, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle meclis Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şu soruları sordu :
 

*20 Mart 2018 tarihinden bu yana Afrin kent merkezinde veya kırsalında alıkonan kişi sayısı kaçtır? Bunların kaçı çocuk, kaçı kadındır?

*Alıkonan kişilerin akıbetlerine dönük bir soruşturma yapılmakta mıdır? Bugüne kadar alıkonan kişilerden kaçı sağ ya da ölü bulunmuştur?

*Alıkonan kişilerin faillerinin ÖSO adına hareket eden silahlı kişiler olduğu iddialarına dönük soruşturma yapılmış mıdır?

* BM raporlarına yansıdığı ölçüde Afrin’de hak ihlali yapan ÖSO gruplarının faaliyetlerini Türkiye’de hangi kurum denetlemektedir?

*“Afrin emin bir belde oluncaya kadar” hükümetinizin Afrin kent merkezi ve kırsalında bugüne kadar yaptığı çalışmalar ve aldığı güvenlik önlemleri nelerdir?

*Afrin’de kent içi asayiş kimler tarafından sağlanmaktadır? Asayişin sağlanmasında kaç kişi bulunmaktadır?

*Afrin’de özellikle Ezidi halkın maruz kaldığı ve çeşitli amaçlarla alıkonan kadın ve çocukların güvenli bir şekilde ailelerine ulaştırılmaları amacıyla yaptığınız görüşmeler, girişimler nelerdir?

  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER