ÖHP’den Demirtaş’ın duruşmasına çağrı

ÖHP, 14 ay aradan sonra ilk defa Cuma günü hakim karşısına çıkacak olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın duruşmasına katılım çağrısında bulundu.

ÖHP’den Demirtaş’ın duruşmasına çağrı

HABER MERKEZİ-Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP), Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın hazır edilmesine karar verilen  İstanbul 38. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmasına katılım çağrısında bulundu. 

Demirtaş hakkında "Cumhurbaşkanı'na hakaret" iddiasıyla  açılan davanın ikinci duruşmasının Bakırköy Adliyesi'nde görüleceği belirtilen açıklamada, "AKP iktidarının HDP ve Kürt siyasetine yönelik olarak başlattığı siyasi soykırım operasyonları neticesinde tutuklanan Sayın Selahattin Demirtaş 14 aydan bu yana henüz mahkeme karşısına çıkarılamamıştır. Demirtaş, yargılandığı bu dosya nedeniyle mahkemeye bizzat çıkarılacağı kesinlik kazanmıştır. Bu nedenle tüm meslektaşlarımızı ‘Demokratik Siyasete Özgürlük’ şiarıyla Demirtaş'ın yanında olmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi. 

DAVA HAKKINDA

Demirtaş hakkında 24 Aralık 2015 tarihinde Rusya ziyareti dönüşünde İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamadaki "Türkiye'de aslında toplumun Rusya veya başka bir ülkeyle savaş istediği falan yok. Bu AKP hükümetinin verdiği yanlış kararın sonucunda oluşmuş bir gerilimdir. Bunun bir hata olduğunu bizden önce Cumhurbaşkanı ve Başbakan ifade etmişti. Böyle hamasetle, 'Ülkeye ihanet ettiler, millete ihanet ettiler' teraneleriyle kendi hatalarını örtemezler. Çaldığınız, çırptığınız, bu ülkeye ihanet ettiğinizin haddi hesabı yok, şimdi bunları örtmek için büyük laflar ederek, yarın öbür gün yutacakları büyük laflar ederek, bugün bizim üzerimizden kendi hatalarını kapatmaya çalışıyorlar. Ben Sayın Davutoğlu’na şunu hatırlatmak istiyorum yarın öbür gün yutacağın lafları bugünden söyleme” sözleri nedeniyle 3 ayrı soruşturma başlatıldı. 

 Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na “hakaret” iddiasıyla Bakırköy 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava hakkında yasama sorumsuzluğu gerekçe gösterilerek düşme kararı verildi. 

“Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlaması için de Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı “Kovuşturmaya yer olmadığına”  karar verdi. “Cumhurbaşkanı'na hakaret” iddiasıyla görülen dava ise Bakırköy 38. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülüyor.

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2018, 21:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER