Öcalan’ın kitabı Meclis kürsüsünde

CHP, AK Parti ve MHP’nin “karşı olduklarını” belirterek, aynı cephede yer aldıkları Kürdistan tartışması, MHP tarafından Öcalan’ın kitabının Meclis kürsüsüne çıkarılmasıyla sürüyor. TBMM’de Kürdistan üzerinde yürütülen tartışmalarda yer alarak, Kürdistan’a karşı olduğunu belirten CHP, MHP’yi “Özerklik isteyen AKP ile iş tutuyorsunuz” diye suçlayınca MHP’li Akçay Öcalan’ın kitabı ile Meclis kürsüsüne çıktı.

Öcalan’ın kitabı Meclis kürsüsünde
Meclis Başkanvekili’nin tartışmaya dâhil olmasına ve Cumhurbaşkanı’nı savunmasına itiraz eden CHP, usul tartışması başlattı. CHP'li Engin Altay’da Kürdistan tartışmasında AK Parti ve MHP cephesinde yer alarak, “Türkiye’de Kürdistan yoktur, Türkiye Cumhuriyeti vardır. Ama adamlara kızıyorsunuz, Cumhurbaşkanı kullandı. (MHP grubunu kast ederek) Bunlara HDP’ye kızıyorsunuz ama devlet de katliam yapar diye Erdoğan’da söylemiş.

Akıllarına o düşürmüş. Meclis Cumhurbaşkanı’nı dinlemek istemedi. İsterseniz bu tartışmayı kapatalım” diye konuştu. 

ÖCALAN’IN KİTABI MECLİS KÜRSÜSÜNDE

Bunun üzerine MHP Milletvekili Erkan Akçay, Kılıçdaroğlu’nun da özerklik sözü verdiğini söyledi. Engin Altay, Yerel Yönetimler Özerklik Şartı ile özerkliğin farklı şeyler olduğunu ileri sürerek, şunları aktardı: “Avrupa Birliği Yerel Yönetimler Özerklik Şartı zaten kabul ettiğimiz bazı maddelerine çekince koymuşuz. Bizi suçluyorsunuz ama bu taraf (AKP) bunu seçimde vaat etti. Biz barış istiyoruz, bunu istememizin alt yapısı var. Geçmişte Osmanlı’daki gibi eyaletler olabilir diyecek birini başkan yapacak olan sizsiniz.”  MHP’li Akçay, Öcalan’ın hakikatleri araştırma önerisinin CHP önergesine dönüştüğünü savunarak, Öcalan’ın İmralı Notları kitabını sallayarak, “Bu kitabı kimin burada okuduğunu ve kimlere selam gönderildiğini burada öğrenen arkadaşlarınız var” diye belirtti. Roj haber 

 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER