'Ne yaparlarsa yapsınlar sandıkları koruyacağız'

ADANA - Kürt illerinde vali ve kaymakamların AKP il ve ilçe başkanları gibi çalıştığını belirten HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, sandık taşınmalara ilişkin de "Ne yaparlarsa yapsınlar. Biz o sandıkları koruyacağız" dedi.

'Ne yaparlarsa yapsınlar sandıkları koruyacağız'

Kürt illerinde vali ve kaymakamların AKP il ve ilçe teşkilatlarıyla birlikte seçim çalışmalarına katılmasını eleştiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, seçimler öncesi 270 bin seçmenin oy sandığının taşınmasına tepki gösterdi. 19 ilde güvenlik gerekçesiyle sandıkların taşındığını hatırlatan Beştaş, her şeye rağmen sandıkları koruyacaklarını söyledi. 

‘SANDIK TAŞIMA HUKUKSUZ’

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yapılan itirazları reddetmesini de eleştiren Beştaş, “Adete devletin kurumları AKP’nin kurumları gibi çalışıyorlar. Diğer yandan ‘Burada güvenlik yok. Sandığın taşınması lazım’ diyerek YSK’ya başvuru yaptılar. YSK’nın büyük bir kitle seçmenin sandığını taşıma kararı aldırttılar. Sandıkların taşıması halkın iradesini tanımamaktır. Hiçbir şekilde hukuki değildir" diye konuştu.

‘BAŞKA HİLELER DE YAPILABİLİR’

Sandık taşımanın hukuka ve seçim kanunlarına aykırı olduğunu vurgulayan Beştaş, HDP'nin oylarının yüksek olduğunu sandıkların AKP’nin hakim olduğu bölgelere taşındığını söyledi. Seçimlerde başka hilelerin de olabileceğini belirten Beştaş, şöyle devam etti: “Ne yaparlarsa yapsınlar. Biz o sandıkları koruyacağız. Çünkü halkımız iradesine sahip çıkar ve o sandıkları ellerinde geldiğinden fazlasıyla korur. Çünkü AKP’nin işsizlik, yolsuzluk ve hile meselesinde geçmişte yaptıklarıyla bugün ne yapacağını ortaya koyuyor. İşte bundandır halkımız gidip oyları kullandıkları gibi oylarına sahip çıkacağına inanıyorum. Çünkü bu seçimin kaderi bir oy ile bile değişebilir.” 

'DEMOKRASİYİ İNŞA EDECEĞİZ'

Valilerin partisinin seçim çalışmalarını Olağanüstü Hal (OHAL) gerekçesiyle engellediğini de sözlerine ekleyen Beştaş, seçimlerin adil ve eşit olmadığını ifade etti. AKP’nin devletin tüm olanaklarını kullanarak seçim kampanyası yürüttüğünün altını çizen Beştaş, şunları söyledi: "Onlar devletin kurumlarına güvenerek seçim kampanyası yürütsünler. Bizler, öz gücümüze ve halkımızın iradesine güvenerek bir seçim çalışması yürütüyoruz. Bu seçimde ya kalıcı olarak faşizm kazanacak ya da biz halklar kazanıp demokrasi inşa edeceğiz. Bunu gören bir parti olarak elimizden geleni yapıyoruz. Hem halkımızın bir oy HDP’ye bir oy Demirtaş’a vermesiyle ülkeye demokrasi, özgürlük ve barış getirmesi diliyorum.” (Adana/MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER