Nadir Yıldırım: Suriye’de ilk defa demokratik bir seçim yapıldı

Kuzey Suriye Federasyonu'ndaki meclis seçimlerini yerinden gözlemleyen heyette yer alan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, Suriye’de ilk defa demokratik ve her kesimin içinde yer aldığı bir seçim yapıldığını dile getirdi.

Nadir Yıldırım: Suriye’de ilk defa demokratik bir seçim yapıldı

HABER MERKEZİ Kuzey Suriye Federasyonu'nda 22 Eylül'de komün eşbaşkanları seçimiyle startı verilen 3 aşamalı seçimlerin ikinci aşaması 1 Aralık’ta gerçekleştirildi. Seçmenler, sandık başına giderek belde, ilçe ve kanton meclis üyelerini seçip yerel yönetimlerini belirledi. Suriye Halk Kongresi seçiminin ise Ocak 2018'de yapılması planlanıyor. Cizîr, Fırat ve Efrîn bölgelerinden oluşan Kuzey Suriye Federasyonu’nun çağrısı ve Kuzey Suriye Yüksek Seçim Komiserliği’nin daveti üzerine Türkiye ve Irak Federe Kürdistan Bölgesi parlamenterlerinin de içinde yer aldığı heyetler, seçimleri takip etmek üzere Kuzey Suriye’ye gitti. Türkiye’den giden 5 kişilik heyet içinde yer alan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Van Milletvekili Nadir Yıldırım ile Kuzey Suriye’yi ve gerçekleşen seçimleri konuştuk.

‘HEYETİN GİDİŞİ BİRLİK YAKLAŞIMIDIR’

HDP’li Yıldırım, tarihi bir ana, bir ilke tanıklık ettikleri ve yerinde deneyimleme şansını yakalamış olmalarının kendileri için ve partileri için çok önemli olduğunu dile getirdi. Yıldırım, gidiş amaçlarını şu şekilde özetledi: “Büyük bedel, emek ve mücadeleyle Kuzey Suriye’de tüm insanlığın takdirini kazanan bir devrim gerçekleşti. Suriye’deki savaş ve devrim süreci neticeye giderken belirleyici konumda olan Rojava devrim güçleri farklı platformlarda tecrit edilmeyle karşı karşıya kaldı. Halkla birlikte gerçek halk mücadelesini veren güçler yerine halkta hiçbir karşılığı olmayan yapılar uluslararası platformlarda yer alırken halkın gerçek temsilcileri gerçek demokrasi özgürlük mücadelesinin öncü güçleri hala ambargoyla karşılaşıyorlar. Bu anlamda demokrasi mücadelesi açısından Ortadoğu’nun geleceği açısından bir tutumdu gidişimiz. Bir sahiplenmeydi, birlikte olma yaklaşımıydı.” 

‘KUZEY SURİYE’DEKİ GELİŞMELERLE İLİŞKİSİ VAR’

Kuzey Suriye Federasyon temsilcileri tarafından coşkuyla karşılandıklarını aktaran Yıldırım, HDP olarak bu sürece katılma istemlerinin Türkiye’deki demokrasi mücadelesiyle ilişkisini kurarak, şöyle konuştu: “Barış, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde Türkiye’de yaşadığımız baskıların büyük oranda Kuzey Suriye’deki gelişmelerle bağlantılı olduğunu biliyoruz. Orada açığa çıkan ve güçlenen özgürlük eğiliminin Türkiye’yi de etkileyeceğine inanıyoruz. Biz burada faşizme karşı bir mücadele yürütürken açıkçası ülkemizdeki faşizme karşı en kapsamlı mücadelenin Kuzey Suriye’de geliştiğini gördük. Biz özellikle bölgedeki statükoculuğun aşılması açısından yıllardır mücadele ediyoruz, politikalar geliştiriyoruz. Bunların Kuzey Suriye Federasyonu’nda yaşam bulduğunu gördük.”

‘80-90 YAŞLARINDA İLK DEFA OY KULLANIYORLAR’

Her kesimden azınlıktan inançtan insanların seçime özgürce katıldığının altını çizen Yıldırım, en dikkat çekenin ise 80-90 yaşlarına gelmiş ama hiç oy kullanmamış özellikle de kadınların heyecanı olduğunu vurguladı. Yıldırım, Suriye tarihinde ilk defa demokratik esaslara dayalı bir seçimin gerçekleştiğini hatırlatarak, “Kürtlerin çoğunun katılmadığı diğer kesimlerin de sınırlı katıldığı sonucu belli göstermelik seçim süreçleriydi. Vatandaşlık haklarından bile faydalanılmasına izin verilmeyen bir Suriye vardı” dedi.

‘KADINLAR HER YERDE ÖNCÜ’

Tüm halkın seçime ilgisinin olduğunu, fakat kadınların katılımı ve coşkusunun fazla olduğunu ifade eden Yıldırım, her alanda muhataplarının genellikle kadınlar olduğunu söyledi. Yıldırım, “Kuzey Suriye’deki tüm kurumlarda, çalışmalarda muhataplarımız kadınlardı. Kuzey Suriye’de kadının sürece katılımı sadece savaşla ilintili bir durum değil. Sistemin örülme süreçlerine, tüm yönetimlerde, kurumlarda önemli düzeyde katılımı söz konusu. Erkek figürü çok zayıf Rojava’da eşit temsiliyet kadınlarda özgüven yaratmış. Eşit bir temsiliyet olsa da kadınlar daha aktif, daha yönlendirici öncü bir durumdalar” dedi.

‘ARAP BÖLGELERİNDE KATILIM YÜKSEK’

Efrin bölgesine güvenlik nedeniyle ısrarlarına rağmen geçemeyen heyet bölgelere dağılarak çalışmalarını yürüttü. Yıldırım, bu çalışmalar esnasında gittikleri Arap bölgelerinde coşku ve katılımın yüksek olduğunu gözlemlediklerini vurguladı. Yıldırım, “Yaşanan salt Kürt devrimi değil Suriye devrimidir. Orada yaşayan tüm toplumsal kesimlerin kota uygulamasıyla dahiliyeti sağlanmış. Yerelden genele tüm kurumlarda tüm etnik ve dini guruplara rastlıyoruz. Suriye’nin toprak bütünlüğünden sürekli dem vuruluyor orada gördüğümüz ortak yaşam Suriye’yi bölmeye dönük değil daha çok birleştirmeye dönüktür” değerlendirmesi yaptı. 

‘BÜYÜK DÜŞÜNÜLÜYOR’

Kuzey Suriye Federasyonu’nun Suriye’yi bölme, parçalama projesi olduğu algısının ortadan kalktığını söyleyen Yıldırım, “Tam tersine demokratik Suriye ve buradan da özgürlükçü bir Ortadoğu hedefleniyor. Rojava’dan Kuzey Suriye’ye oradan Suriye devrimine evriltme amacı var, bu eksende büyük düşünülüyor. Demokratik, özgür, eşitlikçi, ekolojik ve toplumcu bir Suriye istemi çok yüksek. Bölge statükocu devletlerini de bu ürkütüyor” diye konuştu.

‘ORADAN TÜRKİYENİN SINIRA ÖRDÜĞÜ DUVAR ÇOK ANLAMSIZ’

Türkiye sınırındaki gri duvarların Kuzey Suriye tarafından bakıldığında anlamsız olduğunu belirten Yıldırım, “Bu taraftan bakarken gördüğümüz duvarları abartıyormuşuz. Toplumu bölmek için örülüyor o duvarlar. Ama o taraftan anlamsız, peki neden? Çünkü o tarafta bölücülük, parçalayıcılık yok. Tüm halkların birlikte yaşayabileceği sistem deneyimleniyor” dedi. 

‘1 ARALIK’LA BİRLİKTE YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI’

Yıldırım, “1 Aralıkla birlikte yeni bir süreç başladı Suriye’de. DAİŞ yenildi, esas olarak bitirildi. Kalıntıları, etkileri, tahribatları olsa da esasında bitti. 1 Aralıkla inşa sürecine girildi. İnşa ve müzakere iç içe gelişecek” diye aktardı. 

Suriye’nin neredeyse 3’te 2’sinin kontrolünün Kuzey Suriye Federasyonu’nun elinde olduğunun altını çizen Yıldırım, “Su kaynaklarının yüzde 70’i ve barajlar bu bölgede. Petrol kaynaklarının yüzde 75’i yine burada. Tarım alanlarının büyük kısmı bu bölgede fakat bunu tekelleştiren bir tutum yok tam tersine bu tüm Suriye halklarının ortak birikimi ve maddi değerleri olarak görülüyor ve eşit paylaşımı esas alınıyor. Sorunların çözüm yolu olarak savaşı değil müzakereyi esas alan bir yaklaşım söz konusu” diye belirtti.

‘SEÇİMLER ULUSAL BİRLİK KONUSUNDA BİR UYANIŞI TETİKLEDİ’

Temaslar sırasında Doğu Kürdistan temsilcilerinin eksikliğinin hissedildiğini dile getiren Yıldırım, Irak Federe Kürdistan Bölgesinden gelen heyetle ortak düşüncelerinin bu seçimlerin ulusal birlik düşüncesine zemin olması olduğunu belirtti. Yıldırım, şöyle devam etti: “Güney Kürdistan parlamenterleri, gazeteci ve aydınlarının içerisinde yer aldığı heyetler geldi. Gelenlerin ortak düşüncesi kazanımların tüm Kürtler açısından ortak olduğu noktaydı. Kürtlerin Kuzey Suriye’de elde ettikleri Güney Kürdistan’ı mutlaka etkileyecektir. Zihniyet değişimi olarak da örnek alınması gerektiği vurgulandı.

Seçimler ulusal birlik konusunda bir uyanışı tetikledi. Kuzey Suriye Federasyonu’nu doğru sahiplenme Kürtler açısından ulusal birlik ve iç sorunların aşılmasını da beraberinde getirecektir. Güney heyetiyle yaptığımız ortak açıklamada da öne çıkan ulusal birlikle sorunlarımızı aşabiliriz. Kuzey Suriye de birçok halktan, inançtan topluluklar birlikte yaşamı kurabilmişse biz Kürtler de hayli hayli kurarız.”

‘İNSANLIĞIN İHTİYACI OLAN BİR SİSTEM ÖRÜLÜYOR’

Yıldırım, nasıl bir duyguyla Türkiye’ye döndüklerini “İnsanlığın ihtiyacı olan bir sistem örülüyor. Bu tüm heyetimizde heyecan yarattı. Bizlerde buradaki demokrasi mücadelemizi Kuzey Suriye ile buluşturup bütünleştirip sonuç almak istiyoruz” diye özetledi.

MA / Ayşe Güney – Devran Toptaş 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER