'Meclis, Zana'ya hem gelme hem de niye gelmedin diyor'

HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, Leyla Zana’nın durumunun Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer’den farklı olduğunu belirterek devamsızlığa Meclis’in neden olduğunu söyledi.

'Meclis, Zana'ya hem gelme hem de niye gelmedin diyor'

 

HABER MERKEZİ - “Devamsızlık yaptığı için milletvekilliğinin düşürülmesi” için kurulan hazırlık komisyonunda AKP ve CHP’li üyelerin aleyhinde oy verdiği Leyla Zana’yla ilgili konuşan komisyonun HDP’li üyesi Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman,  “Meclis bir yandan Zana’nın gelmesini istemiyor bir yandan da ‘niye gelmiyorsun’ diyor” dedi.

'MECLİS TARİHİNDE BÖYLE BİR ŞEY GÖRÜLMEDİ'

Mehmet Emin Adıyaman, karara şerh koyduklarını ve Zana'nın vekilliğinin düşürülmesine karşı olduklarını belirterek, şöyle konuştu: "Leyla Zana'nın durumu daha önce devamsızlıktan vekillikleri düşürülen Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer'den durumu çok farklı. Sarıyıldız ve Hezer'in Meclis'e sunduğu mazeretleri kabul edilmedi ve bizim ve CHP'li üyenin karşı çıkmasına rağmen vekillikleri düşürüldü. Zana, önce 7 Haziran'da sandıkta halkın iradesi ile Milletvekili seçildi. 1 Kasım seçimlerinde yine halkın oyları ile seçildi. Ama, 7 Haziran'da ve 1 Kasım'da Meclis'i yöneten başkan aynı kişi olmasına ve 2 yemin töreninde de Zana aynı yemini okumasına rağmen 1 Kasım'daki yemini kabul edilmedi. Yemini kabul edilmediği için Meclis çalışmalarına katılmasına izin verilmedi. Yani eyleminden dolayı genel kurul çalışmalarına katılmasına, önerge vermesine, kürsüde konuşmasına izin verilmedi. Şimdi ise, bir yandan Meclis'e gelmesi istenmeyen Zana'ya 'Meclise niye gelmedin' diye devamsızlıktan vekilliği düşürülmesine çalışılıyor. Bu durum, 90 yıllık parlamento tarihinde yaşanmamış bir olaydır. İşin siyasi tarifi bir yana ortada hukuki bir durum vardır. Sayın Zana'nın durumunda bir askıda hali söz konusudur. Zana, yarın gelip Meclis’te yemin ederse ne olacak? Yemin ettiği andan itibaren sorumluluk başlayacaksa şimdi niye devamsızlıktan vekilliği düşürülmeye çalışılıyor. Hazırladığımız rapor karma komisyonuna gidecektir."

CHP BİLDİĞİNİZ GİBİ

Adıyaman, komisyondaki CHP'li üyenin Leyla Zana'nın vekilliğinin düşürülmesi yönünde oy kullanmasını ise, dokunulmazlıkların kaldırılmasındaki CHP tavrına benzetti. Adıyaman, "CHP'li üye, komisyondaki konuşmasında Anayasa ve iç tüzükte yemin etmeyen bir milletvekiline bir yaptırımın söz konusu olmadığını söyledi. Ama diğer yandan devamsızlık yapıldığını belirterek, vekilliğin düşürülmesi konusunda oy kullandı" diye konuştu.

AG

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER