Meclis'te HDP ve AKP'liler arasında Efrin gerginliği

ANKARA - Meclis'te AKP ile HDP’liler arasında Efrin gerginliği yaşandı.

Meclis'te HDP ve AKP'liler arasında Efrin gerginliği

HABER MERKEZİ- Meclis Genel Kurulu’nda bu gece teşvik torba tasarısının görüşmelerinde AKP ve HDP'li vekiller arasında Efrin kavgası yaşandı.

HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul’un askerin Efrin’de ‘etnik temizlik’ yaptığı iddiası üzerine AKP Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Toğrul’un üzerine yürüyerek, “asker ülkesi için savaşıyor, sivil öldürülüyorsa onu sizin PKK’lileriniz yapıyor, bu kürsüden böyle bir şey söyleyemezsiniz, bu sözlerinizden ötürü sizi kınıyorum” dedi.

3 VEKİL YARALANDI

Toğrul ile Şahin arasındaki sözlü tartışma kavgaya dönüştü. HDP’li Müslüm Doğan ve Toğrul ile AKP'li İbrahim Aydemir aldıkları darbeler nedeniyle hafif şekilde yaralandı. Bu vekiller Meclis’teki ilk yardım merkezine giderek tedavi oldu.

AKP'Lİ DİLİPAK'TAN KADIN VEKİLLERE: ADAM OLACAKSINIZ

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ve Meral Danış Beştaş’ın olaya tepki göstermesi üzerine ikinci kez tartışma yaşandı. AKP'li Mehmet Uğur Dilipak’ın, sert tepki gösterdiği HDP’nin kadın yöneticilerine, “adam olacaksınız” diye bağırdığı duyuldu. Kerestecioğlu, “hayır adam değil kadın olacağız, siz de bu söyleme alışacaksınız” diye tepki gösterdi

Meclis'te kolu kırılan HDP’li vekil 45 günlük rapor aldı

Meclis Genel Kurulu’nda dün yaşanan Efrin tartışmasında AKP’lilerin saldırısına uğrayan HDP’li Mahmut Toğrul’a 45 günlük iş göremez raporu verildi. 

Meclis’te dün yaşanan Efrin tartışmasında yaralanan HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul taburcu oldu. Kolu kırılan Toğrul’a 45 günlük iş göremez raporu verildi. 

Konuya ilişkin Mezopotamya Ajansı’na bilgi veren Toğrul, şunları söyledi: “Ben madde üzerinde Efrin'den bahsettim. Yansıttıkları gibi değil. Hani bunlar ‘Efrin’e yerleştireceğiz’ diyorlar. Bende oraya kimi yerleştireceksiniz, dışarıdan bu kadar insan getirirseniz bu demografik yapının içine koyarsanız, bu demografik yapıyı değiştirmek olur. Bunun adı da etnik temizliktir dedim. Sivil kayıplar ve sivil yaralılardan bahsettim. Konuşmam bitti, yerime geçip oturdum. Daha sonra oturum devam etti. Yerime oturduktan sonra maddenin oylamasına geçildi. Karar yeter sayısı için oylama yapıldı, o arada Garo (Paylan) vekil ile sohbet ediyordum. Onların Konya milletvekili yanımıza geldi. ‘Sizi kınıyorum falan’ dedi. Ciddiye almadım, onu geçeyim dedim kapıya doğru yöneldiğimde yüze yakın vekil üzerimize yürüdü. Meğer organize bir saldırıya hazırlanmışlar. Bir ara yere düştük. Yere düşerken kolum kırılmış. Garo ile iki kişiydik onlar 100’e yakın kişiyle bize saldırdılar.” 

Bu arada devam eden arbedede Toğrul’un yanı sıra HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan’ın da göğsünden darbe aldığı ama durumunun iyi olduğu öğrenildi.MA

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2018, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER