Kurtulmuş'a göre Abdullah Gül aday olmaz

Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili konuşan Numan Kurtulmuş, Abdullah Gül'ün Erdoğan karşısında aday olmayacağını söyledi

Kurtulmuş'a göre Abdullah Gül aday olmaz

HABER MERKEZİ- Hürriyet'ten Deniz Zeyrek'in haberine göre Antalya'da biraraya geldiği gazetecilere 2017 yılını ve 2018 projelerini anlatan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün aday olup olmayacağı konusuna da değindi.

Gazetecilerin "Gül ne yapmak istiyor" sorusuna yanıt veren Kurtulmuş, "Ben kimin ne yapmak istediğini bilmiyorum ama benim bildiğim Abdullah Gül, Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı aday olarak çıkmaz" dedi.

'ÖNÜMÜZDE ZOR BİR SÜREÇ VAR' 

Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Gül'le ilgili neden sert tavır aldığı yönündeki soruyaysa şu yanıytı verdi: 

"Belki Cumhurbaşkanımızın göstermiş olduğu hassasiyet de bundan kaynaklanıyor. Önümüzde zor bir süreç var, hakikaten çok zor bir süreç var. Öyle 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimi güle oynaya rahat, çantada keklik bir seçim değil. Yani nihayetinde 16 Nisan seçimlerinde yüzde 51,4 ile yüzde 48.6’lık bir denge oluştu. Ha bu illa orada kalacak şeklinde değil, bu 60’a kadar çıkabilir, başka bir durum da ortaya çıkabilir. Dolayısıyla bu hassasiyetten dolayı Sayın Cumhurbaşkanımızın bir yerde de AK Parti’de konsolide etmeye çalıştığı geniş tabana dönük bir mesaj verdiği kanaatindeyim."

'AYM, HUKUK SİSTEMİMİZİN EN ÜST KURULUŞUDUR'

Bakan Kurtulmuş, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Şahin Alpay ve Mehmet Altan ile ilgili kararı üzerinden başlayan tartışmayı da değerlendirdi:

“Anayasa Mahkemesi bağımsız bir yargı kuruluşudur, yargı sistemimizin, hukuk sistemimizin en üst yargı kuruluşudur. Bu nihayetinde bir içtihat meselesi. Anayasa Mahkemesi kendi kuralları içerisinde içtihadını yapar, sonuçta kararını verir, yerel mahkeme de o karara uymadığını ortaya koyar, devam eden bir hukuk sürecidir. Bu sürecin içerisinde çok fazla siyasallaştırarak bu süreci bir şekilde başka yönlere, başka tartışmalar içine çekmenin doğru olmadığı kanaatindeyim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER