Kurtulan: Türkiye'nin geleceği için Güven'in talebi karşılanmalı

POLİTİKA - HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Leyla Güven'in açlık grevinin 61'inci gününe girdiğini belirterek, "Güven, yasal bir talebi ortaya koyuyor. Tüm Türkiye’nin geleceği için bu talebin karşılanması gerekmektedir" dedi.

Kurtulan: Türkiye'nin geleceği için Güven'in talebi karşılanmalı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, gündeme dair Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Kurtulan, konuşmasına  Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 61gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in durumuna dikkat çekerek başladı. Leyla Güven'in seçilmiş olmasına rağmen tutukluluğunun devam ettiğini belirten Kurtulan, "Leyla Güven'in bir talebi var. Bunu her yerde söylemeye çalışıyoruz. Ancak yetkililerin bu konudaki duyarsızlığı devam ediyor. Güven, yasal bir talebi ortaya koyuyor. Türkiye adına hassas bir noktadan ele alıyor” dedi.

‘LEYLA GÜVEN’İN TALEBİ HUKUKİDİR’

Daha önceden açlık grevlerinin Güven ile sınırlı kalınmayacağı uyarısında bulunduklarını belirten Kurtulan, “Şu an 28 cezaevinde 104 kişi cezaevlerinde açlık grevlerinde. ‘Leyla’nın talebi talebimizdir’ diyorlar. Avrupa’da,  Hewler’de de grevler devam ediyor. Güven'in talebi hukukidir. Leyla Güven haklıdır. Tüm Türkiye’nin geleceği için bu talebin karşılanması gerekmektedir” ifadesinde bulundu. 

'SERMAYE KRİZDEN MUAF TUTULMAK İSTENİYOR'

Genel Kurul’da yarın görüşülmesi beklenen 71 maddelik torba yasa teklifine dair de konuşan Kurtulan sözlerini şöyle sürdürdü: “Torba yöntemi ile yasa yapma süreçlerinden vazgeçilmeli. Ancak bu AKP’nin sıkı sıkı tuttuğu ve dayattığı bir yöntem. Her ne kadar diş hekimlerinin borçlarının ödenmesi, işsizlik sigortasında kısmi düzenleme gibi bazı olumlu düzenlemeler görünse de, genel olarak AKP'nin bir iki iyileştirme serpiştirerek demokrasiyi lağveden durum burada da bu görülüyor. Bu teklifte de daha fazla otoriterleşmenin dayatıldığını görüyoruz. Belediyelerin yatırım projelerinin onayı direkt Cumhurbaşkanı'na bağlanıyor. HDP olarak bunu çok riskli görüyoruz. Seçim öncesi bunun gündeme alınması topluma bir tehdittir. Sermaye kimi teklifler adı altında kriz faturasından muaf tutulmak isteniyor.”

‘MECLİS BAŞKANI ELİYLE ANAYASA ÇİĞNENİYOR’

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın istifa etmemesinin Anayasaya aykırı olduğunu dile getiren Kurtulan,“AKP'nin her adımda Anayasa’yı ihlal ettiğini görüyoruz. Meclis Başkanı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olması gibi. Bugün nasıl hitap edelim bilmiyoruz. Meclis Başkanı mı diyelim İstanbul Belediye Başkan adayı mı diyelim? Meclis Başkanı eliyle Anayasa çiğnenmiş oluyor” diye konuştu. 

'TÜRKİYE ÇÖZÜME KATKI SUNMALI'

Türkiye’nin Suriye’ye dönük politikalarını eleştiren Kurtulan,“Suriye politikası kamuoyunun yoğunca üzerinde durduğu bir mevzu. HDP başından beri; ‘Türkiye’nin geleceğini kanlı bir kumara yatırıyorsunuz, çetelerle iş tutuyorsunuz’ dedi. En canlı örneği Afrindir. Afrinlilerin bıraktığı evlere çeteler yerleşti, mal mülklerini çeteler gasp etti. Suriye'deki halklarla özellikle Kürtlerle birlikte görüşmeler yaparak, çözüme katkısını komşusuna komşuluk yapmasını öneriyoruz” şeklinde konuştu.

‘İTTİFAK TÜM HALKLARIMIZA HAYIRLI OLSUN’

Kurtulan, açıklamasında son olarak yerle seçimin gündemine değindi. HDP olarak seçim çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Kurtulan konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Bu seçimde HDP'nin temel görevi demokrasiye katkı sunacak bir strateji izlemektir dedik. Bu tekçi zihniyetin, AKP-MHP şer ittifakının bu seçimler yoluyla yerele yerleşmek istediğini biliyoruz. Beyanlarında da bu var. ‘Türkiye’nin beka sorunu, gelecek sorunu var’ diyorlar ama oysa onların bir gelecek sorunu var. HDP ve seçmeni bunun bilincinde. Bu kapsamda bölgede bugün bir ittifak gerçekleşti. HDP, DBP, AZADÎ, DDKD, PİA, KKP, PDK, PDK - T bir araya gelerek seçimde demokrasi, adalet ve barış adına bir ittifak yaptıklarını, ortak belirleyecekleri adaylarla seçime gireceklerini beyan ettiler. Bu ittifak tüm halklarımıza hayırlı olsun. Tüm Türkiye için HDP tüm demokrasi güçleriyle birlikte, demokrasi için mücadele edecek.” 

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER