Kürtçe afişlerin sökülmesi Meclis'e taşındı

HDP'li Leyla Birlik, Cizre Belediyesi kayyumu tarafından belediye otobüslerinin üzerindeki Kürtçe afişlerin sökülmesini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

Kürtçe afişlerin sökülmesi Meclis'e taşındı

HABER MERKEZİ-Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, Şırnak'ın Cizre Belediyesi'ne atanan kayyumun talimatıyla belediye otobüslerinin üzerindeki Kürtçe afişlerin sökülmesini Meclis'e taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verilen önergede, daha önce kayyum tarafından Kürtçe eğitim veren Nûbihara Biçûkan Çocuk Kreşi, Berîvan ve Melayê Cizîrî okullarının kapatılması hatırlatıldı. 

Birlik, Soylu’nun yanıtlaması talebiyle şu soruları yöneltti: 

* Milyonlarca insanın anadili olan Kürtçe dili neden suç unsuru olarak görülmektedir?

* Cizre’de şehir içi otobüslerin üzerindeki Kürtçe afişlerin kaldırılmasının nedeni nedir? 

* Uzmanlarca, anadilde eğitimin çocuk gelişimi açısından elzem olduğu bilinmesine rağmen Kürtçe eğitim veren kurumların kapatılmasını nasıl açıklıyorsunuz?

* Cizre’de Kürtçe okulların kapatılması ve şehir içi otobüslerin üzerindeki Kürtçe afişlerin sökülmesinin talimatını veren kayyum hakkında bir soruşturma başlatılacak mıdır?

* Anadili Kürtçe olan ve hiç Türkçe bilmeyen vatandaşların kamusal alanda karşılaştıkları dil problemlerinin çözülmesi yerine sekteye uğratılmasının nedeni nedir? 

* Anadilde konuşma gibi en temel insan haklarından olan bir hakkın özgürce kullanılamaması tam aksine suç unsuru sayılması, Türkiye'nin demokratikleşme çabası içerisinde olmadığının bir göstergesi değil midir?

* Kürtçenin Türkiye’de yasal statüye kavuşması ne zaman sağlanacaktır?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER