Kürt partilerinden ittifak mesajları: Bir sonraki adım ulusal birlik

POLİTİKA - Kürt partileri arasında kurulan seçim ittifakının deklare edildiği toplantıda konuşan parti liderleri, ‘Kürtler bir araya gelemez’ diyenlere tarihi bir yanıt verdiklerini belirtip, bundan sonraki süreç için Kürt ulusal birliğinin sağlanmasının artık kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Kürt partilerinden ittifak mesajları: Bir sonraki adım ulusal birlik

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 31 Mart’ta gerçekleştirilecek yerel seçimlerde Kürt partileri arasında ittifak sağlama hedefiyle yürütülen çalışmalar sonuç, verip, bu yönde ilk somut adım atıldı. Varılan mutabakatla Azadî Hareketi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi, Kürdistan Komünist Partisi, Platforma Demokratên Kurd (PDK) ve Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (PDK-T) partileri yerel seçimlerde HDP çatısı altında seçime katılmak üzere ittifak kurdu. 

Sağlanan mutabakat metni, söz konusu partilerin eş genel ve genel başkanlarının katılımı ile Diuarbakır’da düzenlenen geniş katılımlı basın toplantısı ile deklare edildi.

Toplantıda konuşan parti liderleri, ittifakın önemi ve hedeflerini dile getirdi. 

ASLAN: KÜRT ULUSAL BİRLİĞİ HAYATİ ÖNEMDEDİR

DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, yaptığı konuşmasında gerçekleştirdikleri bu toplantının Kürt halkı açısından oldukça önemli ve tarihi olduğunu belirtti.

Kürt halkı olarak yüz yıllardan beridir Kürdistan coğrafyasında büyük acılar yaşadıklarını söyleyen Arslan, “Kendi topraklarımızda insanca özgür bir şekilde yaşamak için 21. yüzyılda Kürt gençleri canlarını toprağa vermektedir. Kürt halkının özgürlük ve statü mücadelesi her şeyin en önemlisidir. Kürtler arasında yaşanan ayrılıklardan dolayı kendi özgürlüğümüze kavuşamıyoruz. Kürt halkının özlemini duyduğu özgürlüğüne kavuşabilmesi için Kürtler arası ulusal birliğin sağlanması hayati öneme sahiptir. Kazanmanın, Kürtlerin kendi arasındaki birliğini sağlamaktan geçtiğini belirtmek istiyoruz” dedi.

Burada atmış oldukları bu adımın Kürt halkının ulusal birliğini sağlaması açısından önemli bir çalışma olduğunu ifade eden Arslan, “Yerel seçimler için ittifak oluşturulmuş olsa da, halkımızın özgürlüğüne ve birliğine hizmet etmesini temenni ediyoruz. Kürt partileri, halkımızın büyük kazanımlarını sağlaması için ulusal ittifaklarını önemini bilmeli. Herkes ayrılıklarını bir kenara bırakarak, halkımızın özgürlüğünü sağlamalı. Bu çalışmaya emek ve güç veren Kürdi partileri kutluyoruz. Mutlaka kazanacağız” diye konuştu.

ÇİFTYÜREK: KÜRTLER ANNESİNİ GÖRSÜN İTTİFAKIDIR

Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek de, konuşmasında tarihi bir güne tanıklık ettiklerini kaydetti.

Çiftyürek, şöyle devam etti: “Bugün ittifakın müjdesidir. ‘Kürtler ittifak sağlayamaz. Kürt dağları bir oldu, Kürt partileri bir olamaz’ derlerdi. Bunu kırdık ve ittifakı sağladık. Bu küçük bir adım ama büyük adımlar, küçük adımlarla başlar. Bu küçük adım hep birlikte büyüyecektir. Halkımız arasında, siyasi partiler arasında demokrasiyi güçlendireceğiz. Kürtler demokrasi elini uzatacaktır. Türkiye’deki Cumhur ve Millet ittifakları, Kürt karşıtı ittifaklardır. Cumhur ittifakı Kürt korkusuyla sağlanıp, Kürt annesini görmesin ittifakıdır. Biz de Kürtler anasını görsün diyoruz.” 

Tecride karşı açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in durumuna da dikkat çeken Çifyürek, “Leyla Güven, 61 gündür demokratik bir hak için açlık grevi eyleminde. Buradan Türkiye hükümetine sesleniyoruz; Leyla Güven’in talepleri kabul edilmelidir” diye belirtti.

ASGAR: BİR ARAYA GELMEK BAŞLANGIÇTIR 

DDKD adına konuşan Nesrin Asgar ise, şunları söyledi: “31 Mart 2019 yerel seçimlerinde birlikte hareket etmek için bugün buradayız. Halkımızın özgürlük mücadelesi, imha ve inkar politikaları ile engellenmeye çalışılmıştır. Zaman zaman kesintiye uğrasa da, günümüze dek süre gelmiştir. Bu mücadelede önemli mesafeler kat etmemize rağmen, istenilen sonuç elde edilememiştir. 2017’de kabul edilen parlamenter sistem yerine Cumhurbaşkanı sistemi ile parlamento işlevini yitirmiştir. Belediye seçimleri yeni sistemde daha önem kazanır duruma gelmiştir. Kürt halkının iradesinin parlamentoya yansımasını engellemek için neler yapılmışsa, yerelde de kayyum sistemini devreye sokulmuştur. 

Hem genelde hem de yerelde Kürt halkının hak ve özgürlüklerinin sağlanmasının önlenmesi için Kürt halkının örgütlü kurumları ittifakın zorunlu olduğunu açıklamıştır. Bir araya gelmek başlangıçtır. İlerlemek başarıyı getirecektir. Beraber üretmeyi öğrenmeliyiz. Yerel seçim, birlikte üretmek ve birlikte hareket etmek için başlangıçtır. Gerekli her türlü emek ve çabayı değerli buluyoruz. İttifakın dışında kalan diğer partilerle birlikte ittifakın oluşmasından yanayız.”

  

AŞÎTÎ: ZAFERE BERABER YÜRÜYELİM

Kürtlerin zafere ulaşması için birlikte yürümeleri gerektiğinin önemi üzerinde duran  Azadi Hareketi Sözcüsü Ayetullah Aşîtî de, “Çünkü tarihimiz, dinimiz İslam bunu söylüyor. Her millet gibi onurlu bir yaşam istiyoruz. Eğer birlikte yürürsek, kötü niyetimiz yoksa Allah’ın izniyle zafere ulaşacağız” dedi.

ÖZTÜRK: MÜCADELEMİZLE TECRİDİ PARÇALAYACAĞIZ

DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk de konuşmasında PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması için açlık grevinde bulunan Leyla Güven’in durumu üzerinde durdu.

Öztürk, “Diğer cezaevlerinde de bu grev devam ediyor. Bu eylemin amacı Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebidir. AKP-MHP faşist iktidarı tecridi derinleştirmişse, siyasi ve ekonomik olarak dibe çökmüşse bunun nedeni Sayın Öcalan üzerindeki tecritten kaynaklanıyor. Leyla Güven ve tutsaklar bu nedenle açlık grevi eylemine başladı. Bu tarihi günde eylemlerini selamlıyoruz. Talepleri taleplerimizdir. Özgürlüğümüze kavuşmadığımız sürece mücadele edeceğiz. Mücadelemizle tecridi parçalayacağız” dedi.  

Kürt halkı açısından bugün tarihi bir gün olduğunu vurgulayan Öztürk, “Bizi dört parçaya böldüler. Ama bir tek parçayız. Biz Kürdüz, yaşadığımız topraklar Kürdistan’dır. Fikir ve düşüncelerimiz ne olursa olsun, çeşitli partiler olarak farklı düşünebiliriz. Kürt halkının kimliğine, tarihine saldırılar olursa, hangi güçler olursa olsun, hangi siyasi partiler olursa olsun bir olmalıyız ve bu faşistlere cevap olmalıyız. Amacımız budur; bu nedenle bugün tarihi bir gündür. Ulusal birlik için büyük bir adımdır. Zafer halkımızındır” ifadelerini kullandı.

KAMAÇ: KERKÜK VE EFRİN’E BORÇLUYUZ

İnsan ve Özgürlük Partisi Başkanı Mehmet Kamaç ise, Kürt partileri arasında bugün yerel seçimlere dair kurulan ittifakın Ortadoğu’da medeni ve ortak bir adıma vesile olacağını ifade etti.

Kamaç, “Onurlu bir yaşamı bütün dünyaya göstereceğiz. Yıllardır sistem ittifak sağlayarak bize saldırmakta. Biz de halkımıza, bu saldırılara karşı ittifak sağlamak noktasında borçluyuz. Biz Ehmedê Xanî, Melayê Cizîrê, Cegerxwîn, Celalet Elî Bedîrxan, Kerkük, Efrîn, Rojava ve halkımıza borçluyuz. Sadece seçim ittifakı sağlamıyoruz. Halkımıza, Kürt partilerine, demokratik kamuoyuna sesleniyoruz; el ele verelim welat bizi bekliyor” dedi. 

KARDAŞ: DİĞER İTTİFAKLAR BİZİ UYANDIRDI 

Bugün Diyarbakır’da tarihi bir güne tanıklık ettiklerini söyleyerek sözlerine başlayan PDK-T Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş da, şunları söyledi: 

 “ ‘Kürt halkı bir araya gelemez’ diyenler, bu toplantıya baksınlar. Bu tarihi bir adımdır. Yerel seçimler için Kürdistan’da ittifak gerekiyor. İktidar bugün halkın iradesine kayyum atadı. Bu iradeyi geri almak için bir araya geldik. 24 Haziran’da genel seçimlerinde iktidar, Cumhur ittifakı sağladı, muhalefet Millet İttifakı sağladı. Hakları var. Kürdistan’da ittifak sağlanamadı. Artık bizi uyandırdılar ve Kürdistan’da ittifakın sağlanması kaçınılmaz oldu. Topraklarımızda, şehirlerimizde iktidar olmalıyız. Kendimize, irademize sahip çıkmalıyız. HDP çatısı altında bir araya gelerek, yerel seçimlerde irademiz olan belediyeleri almayı amaçlıyoruz. Yerel seçimlerden sonra masa kurmalı ve ilke ve prensipler temelinde halkımız için ittifak sağlamalıyız. Bu adım ulusal ittifak için önemli bir adım olmalı ve dünyaya bir ders vermeliyiz.” 

TEMELLİ: UMUTLU GÜNLER BİZİ BEKLİYOR

Toplantıda son olarak HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli konuştu.

Tarihi bir ana tanıklık ettiklerini dile getiren Temelli, “Tarihi bir andır, bir seçim ittifakıdır ancak ondan çok öte anlam taşımaktadır. Kürt düşmanlığına rağmen, dört coğrafyada sürdürülen politikalara rağmen, bu iradeyi sergilemek çok önemlidir. Gelecekte bu ittifakın büyüyerek yol alacağına inanıyorum. Ulusal birlik, Türkiye, İran, Irak Suriye için umuttur. Halklar için umuttur. Dört coğrafyada tarih boyunca, Kürt halkı bugün tüm bu mazlumlarla birlikte tarihin önünü açmaktadır. Tarih tıkanmıştır, bize düşen önünü açmaktır” dedi.

Temelli, sözlerine şöyle devam etti: Hep birlikte geleceğin umuduna yolculuk yapacağız. Yerel demokrasi için kentimizi biz yönetmek için, anadilde hak için, irademize sahip çıkmak için yerel seçimlerde bir araya geleceğiz. 31 Mart’ta önemli bir adım atacağız. Yerel demokrasiden sonra büyük bir demokrasi dönüşümü başlayacaktır. Rojava, Efrin, tüm coğrafyada demokrasi için mücadelemizi büyütmeliyiz. Tek adam rejimi bütün farklılıklarımızı yutmak istiyor. Farklılıklarımız bizim gücümüzdür. Tek adama karşı faşizme karşı omuz omuza mücadelemizi büyüteceğiz. 

Gelecek umut yüklü, kaçamayız. Geleceğe kararlı bir şekilde adım atmalıyız, yürümeliyiz. Evet eksiğiz, ama çok yakında çoğalacağız. Bu tarihi ana tanıklık etmenin mutluluğu ile herkesi selamlıyoruz. Vardık, varız, var olacağız.”

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER