Kızıltepe'de on binlere seslenen Temelli: Yanlış politikalarla tarımı bitirdiler

MARDİN - Kızıltepe'de on binlere hitap eden HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Mardin'in Türkiye'nin en verimli topraklarına sahip olduğunu belirterek, "Musa bu toprakları bulmaya adadı ömrünü. Bunlar bu toprakları kuruttu, yanlış tarım politikalarıyla tarımı bitirdiler" dedi. Kürt ittifak bileşenleri de, 31 Mart'ta kazanacaklarını söyledi.

Kızıltepe'de on binlere seslenen Temelli: Yanlış politikalarla tarımı bitirdiler

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, seçim programları kapsamında Mardin'in Kızıltepe ilçesinde mitinge katıldı. Kızıltepe Newroz Alanı'nda yapılan miting için kentte gelen Temelli kent girişinde onlarca araçlık konvoy ile karşılandı. HDP'lilerin konvoyunun geçtiği her yerde halk sokaklara çıkarak zafer işaretleriyle partilileri selamladı. Seçim otobüsünün Kızıltepe kent merkezine girmesiyle halk adeta sokaklara taştı. Seçim otobüsünün alana gelmesiyle birlikte alandaki coşku doruğa çıktı. 

RENK CÜMBÜŞÜNE DÖNÜŞTÜ

On binlerin bir araya geldiği miting alanı HDP bayraklarıyla renk cümbüşüne döndü.  DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Aslan ile Kürt ittifakı içerisinde yer alan parti temsilcileri de miting alanında yerini aldı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından kitle hep birden "Bijî berxwedana zindana" sloganını attı. Halkı ilk olarak HDP'nin Mardin Büyükşehir belediye ve ilçe belediye eşbaşkan adayları selamladı. 

'KARAKOLA GİRMEK BELEDİYEYE GİRMEKTEN DAHA KOLAY'

HDP Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Ahmet Türk yaptığı konuşmada, iktidarın Kürtlere karşı bir politika yürüttüğünü dile getirerek, "Bizlerin onuruna sahip çıkması gerekiyor. 31 Mart'ta bunlara cevap vermeliyiz. Bugün Kızıltepe Belediyesi'ne bakınca bir karakol var. Karakola girmek Kızıltepe Belediyesi'ne girmekten daha kolay. Bugün halkın iradesinin üzerine bir ipotek koymuşlar. Bu kirli siyasete karşı halkımız cevap vermelidir. İrademize sahip çıkmalıyız" dedi. 

HDP Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Figen Altınddağ da yaptığı konuşmada, belediyeleri kayyumlardan kurtaracaklarını dile getirdi. Altındağ, belediyeleri kadın iradesiyle yöneteceklerini kaydetti.

'KÜRDİSTAN BURADA'

Adaylar ardından konuşan Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-T) Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş, AKP'li Cumnhurbaşkanı Erdoğan'ın "Defolun gidin" sözlerine atıfta bulunarak, "Bize Irak Kürdistan'ına gidin diyor. Evet, orası da Kürdistan, burası da Kürdistan. Biz bu topraklarımızı terk etmiyoruz" dedi. Azadi Hareketi adına konuşan Ayetullah Aşitî de yaptığı konuşmada, Kürt halkına birlik çağrısı yaptı. 

Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çitfyürek de yaptığı konuşmada, "Bir gün Kürdistan var diyorlar, bir gün Kürdistan yok diyorlar. Bakın bu alana, Kürdistan burada" dedi. Kürdistan ittifakının Qazi Muhammed'in, Mazlum Doğan'ın, Yılmaz Güney'in hayali olduğunu dile getiren Çitfyürek, "31 Mart'ta bizim ittifakımız kazanacak" dedi.  

DAKİKALARDA 'BİJÎ SEROK APO' SLOGANLARI

Dakikalarca "Bijî Serok Apo"  sloganlarının yükseldiği alanda, DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Aslan da yaptığı konuşmada, "31 Mart'ta zafer mitinglerimizde burada buluşacağız" dedi. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, sahneye çıktığı sırada coşku doruğa çıktı. 

'LEYLA KADINDIR, YAŞAMDIR, ÖZGÜRLÜKTÜR'

"Tecrit son bulsun" diyen Temelli, "Yıllardır anlatıyoruz, Sayın Öcalan üzerindeki mutlak tecrit devam ettiği sürece bu ülkeye demokrasi, barış gelmez. Taleplerimiz hukukidir, meşrudur. Tüm tutuklular gibi Sayın Öcalan ailesi ve avukatları ile görüşmelidir. Adalet Bakanlığı bu hukuksuzluğa son vermelidir" dedi. Dün olduğu gibi bugün de mücadelede kararlı olduklarını dile getiren Temelli, "Bu tecridin son bulması ile bu ülkeye barış geleceğini söylüyoruz. 124 gündür Leyla Güven bunu anlatıyor. Selam olsun Leyla Güven'e. Leyla kim? Leyla kadındır, yaşamdır, özgürlüktür" dedi. 

'17 YILDA ÜLKEYİ ÇÜRÜTTÜLER'

"Jin, jiyan, azadî" sloganları eşliğinde konuşmasına devam eden Temelli, "Bugün cezaevlerinde 300'ü aşkın arkadaşımız Leyla Güven'in direnişine ses veriyor. Onlara da selam gönderelim. Açlık grevleri barışçıl eylemlerdir. Bu eylemlerle tıkanan çözüm yolunu açmak istiyorlar. Açlık grevi eylemcilerinden vitamin ilaçları esirgeniyor. Bu nasıl bir vicdan, vicdanları kurumuş. Hiçbir arkadaşımızın yaşamını yitirmesini istemiyoruz. Onun için herkesi bu mücadeleye davet edeceğiz" ifadesinde bulundu.  

AKP'nin 17 yıldır iktidarda olduğunu hatırlatan Temelli, "17 yılda bu ülkeyi çürüttüler. Bu ülke barış umuduna hazırlanırken bunlar çöktürme planları hazırlıyorlarmış. Bu ülkenin umudunu yıkıyorlar. Ama biz diyoruz ki HDP var, umut var" diyor. İktidarın ırkçı politikalarına değinen Temelli, "Sen kimi kovuyorsun? Bu ülkede Kürtler, Süryaniler var. Sen kimi nereye gönderiyorsun. Bütün televizyonları ele geçirmiş. Tek televizyon olmuş. Yalanları ile ülkeyi yönetmek istiyor. Yalan dünyası olmuş" diye konuştu. 

'ZAMLAR PEŞ PEŞE GELİYOR'

Kitleye "Sizin beka sorununuz var mı?" diye soran Temelli, "Hayır" yanıtını aldı. "Sizin işsizlik, geçimsizlik sorununuz var mı?" sorularına halkın "Evet" yanıtı vermesi üzerine Temelli, "Zamlar her gün peş peşe geliyor. Çıkmış beka sorunu var. Hadi oradan, kim demiş beka sorunu var. Bütün sorunları siz yarattınız. Onun için siz gideceksiniz, HDP geliyor" ifadesinde bulundu.  

'YANLIŞ ENERJİ POLİTİKALARI UYGULADILAR'

Türkiye'nin enerji sorunu olduğunu belirten Temelli, "Yanlış enerji politikaları uyguladılar. Enerji sorununu çiftçiden çıkarmak istiyorlar. Çiftçiye destek vermek adına kredilerle çiftçiyi borçlandırıyorlar. Türkiye'nin en verimli toprakları buralar. Musa bu toprakları bulmaya adadı ömrünü. Bunlar bu toprakları kuruttu. Yanlış tarım politikaları ile tarımı bitirdiler. Sorsanız herkes suçlu, herkes terörist. Sen önce halkın gerçek sorununu gör. O kadar köprü yaptınız, yol yaptınız. Soruyorum, Avrasya köprüsünden geçtiniz mi? Hayır, ama siz onun parasını ödüyorsunuz. Burada mazot yok, tohum yok ama. Tüm sorunları birlikte çözeceğiz" diye belirtti. 

'PATATESLERİ İYİ ARAYIN TERÖRİST ÇIKMASIN'

Bugün 200 bin ton patates ithalinde verginin sıfırlandığını dile getiren Temelli, "Buradan diyorum. bu gelen patatesleri iyi arayın, sonra bunlarda terörist çıkmasın soğan gibi" ifadesinde bulundu. Bütün sorunları hep birlikte kaldıracaklarını kaydeden Temelli, "Her yerde HDP iktidara gelecek. İktidara geldiği her yerde bu sorunları çözeceğiz. Kadınlarla, eşbaşkanlık sistemiyle çözeceğiz. Kayyumların hepsini süpürüp atacağız. Kayyumlar suçtur. Bunların hesaplarını hep birlikte çözeceğiz. Her oy bir devrimdir. Oylarımıza sahip çıkalım. Türkiye'nin neresinde bir Mardinli varsa sandığa sahip çıksın. Bizler umudun partisiyiz, bizler yürüdükçe umudun, demokrasinin yolu açılır. Bizler yürüdükçe tecritte biter, demokrasi de gelir" diyerek konuşmasını sonlandırdı. 

Temelli, konuşmasının ardından halkın yoğun ilgisi altında miting alanından ayrıldı. Halk kent çıkışına kadar HDP seçim otobüsüne eşlik etti. 

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER