Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Bir numaralı darbeci sensin!

ANKARA - Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, darbenin siyasi ayağı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı işaret etti. Kılıçdaroğlu, “Bir numaralı darbeci sensin kardeşim, sensin. Saray’ın 15 Temmuz’unun ne kadar karanlık olduğunu herkesin bilmesi lazım” dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Bir numaralı darbeci sensin!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu’nun gündeminde 15 Temmuz “ darbe girişimi”, tutuklu CHP’li vekiller Enis Berberoğlu ve Eren Erdem ile ODTÜ öğrencileri vardı.

‘FERİŞTAHINIZ GELSE GERİ ADIM ATMAYACAĞIM’

Berberoğlu’nun derhal serbest bırakılması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Aramızda Enis Berberoğlu’nun olması gerekiyordu. Enis Berberoğlu’nun tutukluluğu yargının iflasını gösteriyor. Sizin feriştahınız gelse geri adım atmayacağım. Dava benim şahsi davam değil. Adalet istiyoruz, hakkı ve hukuku istiyoruz. Cübbeni çıkaracaksın geleceksin buraya sana nasıl ders verilir ben göstereceğim Yargının içinde bulunduğu durum ortada. Her ortamda hakkı, hukuku savunacağım. Türkiye’nin geldiği durum budur. Hepinizin bu konuda son derece dikkatli davranması lazım. Adalet yok. Sanıyorlar ki baskı kurdukça, milletvekillerini hapse attıkça, tazminat davaları açınca biz geri adım atacağız. Sizin feriştahınız gelse geri adım atmayız” ifadelerini kullandı.

‘ÇORLU RAPORUNU YARIN PAYLAŞACAĞIZ’

Kılıçdaroğlu, Çorlu’da 24 kişinin yaşamını yitirdiği tren faciasına da değindi.  Kılıçdaroğlu, “Çorlu’da bir tren kazası yaşadık, 24 vatandaşımız hayatını kaybetti, 318 yaralımız var. Çalışma arkadaşlarımız bir rapor hazırladı, yarın bu raporu kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

‘HİTLERDE BÖYLEYDİ, MUSSOLİNİ DE BÖYLEYDİ’

ODTÜ öğrencilerinin gözaltına alınmalarına da tepki gösteren Kılıçdaroğlu, tepkisi şu sözlerle gösterdi: “Hukukun üstünlüğü yok diyoruz. ODTÜ’nün bir geleneği vardır. Mezun olanların ellerinde vermek istedikleri mesajlar vardır. Taşıdıkları pankartlarda hakaret yoktur, zeka vardır. O pankartların farkına varmak için de zeki olmak gerekir. Zeki değilsen ben ne yapayım? ODTÜ’lüler hiçbir zaman reis, başkan gibi laflar kullanmazlar. ODTÜ’nün özelliği Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden biri olmasıdır. 13 yıl önce Penguen dergisi bir karikatür yayımlanıyor ve beraat ediyor. Aynı pankartı taşıyan ODTÜ öğrencileri tutuklanıyor. Bu nasıl yargı? Eleştiriye açık değil! Benim Twitter hesabımdan bugün bu karikatür yayınlanacak. Hitler de böyleydi, Mussolini de böyleydi, eleştiriye tahammül edeceksin. Ben bugün bütün milletvekili arkadaşlarımdan istirham ediyorum, bu karikatürü yayınlasınlar. Benim Twitter hesabımdan bu karikatür yayınlanacak!”

‘HULUSİ AKAR VE HAKAN FİDAN NEDEN İFADE VERMEDİ’

Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında 15 Temmuz darbe girişimi üzerinde durdu. Kılıçdaroğlu, bu konuda şunları söyledi: “Darbenin olacağı biliniyor, önlenmedi. Sonuçlarından yararlanıldı. Adil Öksüz adını televizyonlarda en yaygın şekilde ben dile getirdim. 15 Temmuz akşamı Adil Öksüz gözaltına alındı. FETÖ’nün imamı olduğu 8 yıl önceden beri biliniyor. İki konuyu çok iyi halka anlatmamız lazım! TBMM’de Araştırma Komisyonu kuralım dedik. Meydanlarda kutlama yapıyorlar, 250 kişinin kanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakasındadır. Sen başbakanlık müşavirisin. Polis değilsin, jandarma değilsin, komutan değilsin. Kim buna izin veriyor, nasıl izin veriyor, ne görüşüyorlar? Sarayın 15 Temmuz’unun ne kadar karanlık olduğunu herkesin bilmesini istiyorum! Savcı soruşturma yapmak istedi, darbe ile ilgili ne Hulusi Akar ne Hakan Fidan savcıya gidip ifade vermedi. Ben 250 kişinin hakkını savunmayacak mıyım? Soruşturmayı neden engelledin. Saray’ın 15 Temmuz’unun ne kadar karanlık olduğunu herkesin bilmesi lazım.”

‘BİR NUMARALI DARBECİ SENSİN’

Kılıçdaroğlu, darbenin siyasi ayağı olarak da yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı gösterdi.

Kılıçdaroğlu, “Bir numaralı darbeci sensin kardeşim, sensin. Bugün 20 Temmuz sivil darbesinin sonuçlarını yaşıyoruz. Son derece bilinçli bir hareket. Darbe günü O.K. isimli birisi MİT’e gidiyor, darbe yapılacağını 14’de söylüyor. Niye önlem almadılar? Savcı soruyor O.K’ya, ‘Sen MİT’te darbe yapılacak lafını kullandın mı?’ ‘Evet’ söyledim diyor. Darbeden 3 ay önce kod ismi olan biri İzmir’de gidiyor, darbe yapacakların tamamının ismini savcıya veriyor. Bekliyorlar darbe yapılsın diye; karşı darbe yapalım! 5 binin üzerinde üniversite hocası kapının önüne konuldu. Gazeteciler, milletvekilleri, karikatüristler hapse atıldı” dedi.(MA)

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2018, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER