Kılıçdaroğlu :'Türkiye'yi Erdoğan Yönetmiyor'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 'Türkiye’yi Erdoğan yönetmiyor. Egemen güçler yönetiyor ve o güçlerin telkinleriyle politika üretiyor' dedi.

Kılıçdaroğlu :'Türkiye'yi Erdoğan Yönetmiyor'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisi için “Kuzu kuzu Saray’a geldi” sözleriyle ilgili konuştu.

Kılıçdaroğlu, “Erdoğan, beni tanımıyor. Ben yürekli bir insanım. Korkak değilim, Ben Türkiye için oraya gittim, Erdoğan için değil. Darbelere karşı olduğum için oraya gittim. Erdoğan için değil. Erdoğan kendisi için gittiğimi düşünüyorsa yanılıyor. Orada bana ikram edilen pastayı bile yemedim; haram diye" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "OHAL’i kaldırabiliriz" sözlerini değerlendiren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Sayın Muharrem İnce’nin seçilince yapacağı ilk iş OHAL’i kaldırmak. Bir ay içinde kaldıracağız" ifadesini kullandı. 

Cumhuriyet'ten Erdem Gül'ün haberine göre gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu'nun açıklamarının bir bölümü şöyle: 

"SAKIN KONUŞMA, SEN KONUŞUNCA EKONOMİ BOZULUYOR" DENMİŞ 

Erdoğan, ne söyleyeceğini bilmiyor. Türkiye’nin geleceği ile ilgili olarak bir ufku yok. Bitmiş yani. Bütün söylemleri, ‘25 Haziran’dan sonra göreceksiniz’ diyor. Neyi göreceksiniz, o belli değil. Ekonomiden hiç söz etmiyor. Kendisine şu telkin yapılmış, ‘sakın konuşma, sen konuşunca ekonomi bozuluyor.’ İşsizlikle nasıl mücadele edecek, belli değil, dış politikada ne yapacak belli değil, eğitimde ne olacak belli değil. Toplumsal barış nasıl sağlanacak belli değil, çiftçinin durumu belli değil.

"TÜRKİYE'Yİ ERDOĞAN YÖNETMİYOR" 

Türkiye’yi kendisi yönetmiyor. Egemen güçler yönetiyor ve o güçlerin telkinleriyle politika üretiyor. Dış politikada Suriye’ye girilmesi egemen güçlerin telkiniyle oldu. Devlette liyakat sisteminin bozulması, Gülen cemaatini telkin ediyordu. Üretim ekonomisinden vazgeçip rant ekonomisine geçilmesi, müteahhit çevrelerin telkiniyle oldu. Akılcı politikalar üretemiyor artık Erdoğan.

"MİLLET BIKMIŞ ARTIK"

(24 Haziran seçimleri yenilenir mi?) Onlar da kaybedeceklerini görüyorlar ve biliyorlar. Parlamentoda millet ittifakı çoğunluğu aldıktan sonra Türkiye sağlıklı bir yola girmiş olacaktır. İstedikleri kadar seçim yapsınlar, dikkat ediniz, her seçimde kaybediyorlar. Artık iniş trendine girmiş vaziyetteler. Millet bıkmış artık. Erdoğan cephesinde, Cumhur İttifakı’nda ise kaybetme telaşı var. Tabanında da büyük bir kırılma, umutsuzluk var. Tabanını konsolide etmek için iflas eden tüccarlar gibi eski defterleri karıştırma tarzı var. Umutsuzluğun beslediği ruh hali.

"OHAL’İ BİR AY İÇİNDE KALDIRACAĞIZ" 

Erdoğan, OHAL’i kaldırabiliriz, diyor. Sayın Muharrem İnce’nin seçilince yapacağı ilk iş OHAL’i kaldırmak. Bir ay içinde kaldıracağız. En geç bir ay içinde karar verilecek. Batı’ya bu güvenceyi vereceğiz.

HAKİMİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ 

(197 bin liralık tazminat) “Hâkimler dava devam ederken değiştirildi. Avukatım, ‘delilleri toplayın’ demesine rağmen, hâkim delilleri toplamadı. Önce reddi hâkim talebinde bulundu, usule aykırı olarak reddedildi. Talimat almış, talimatın gereğini yerine getirdi. İspat hakkına dahi izin verilmiyor. Kazanacağım ben o davayı zaten. O davayı kaybetme şansım sıfır. Mahkeme, delilsiz karar veriyor. Kampanya açar, öderiz. Dünür var mı var, enişte var mı var? Halk Bankası var mı var? Dekontlar doğru mu, doğru.

Neye itiraz ediyorsun? Sadece hangi şirketi sattığı yok. Hakim talimat üzerine karar verdiği için, seçim öncesi Kılıçdaroğlu mahkûm oldu algısını yaratmak istediler. HSK’ye şikâyet edeceğiz. Tazminatın zenginleşmeye yol açmaması lazım. Yargıtay’ın içtihatları var. Erdoğan çok fakir olduğu için böyle bir tazminat çıktı! Hâkim hakkında da tazminat davası açacağz. Yanlış, ön yargıyla karar verdi, reddi hâkim talebine rağmen davadan çekilmedi, tarafsızlığını kaybettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunacağız.

"ERDOĞAN YENİLDİ, KAYBEDEN HALK"

“(Yükselen döviz karşısında faiz artışı) Sonunda Erdoğan yenildi, tefeciler kazandı. ‘Biz artırmayacağız’ diyordu, ‘tefecilere, lobilere teslim etmeyeceğiz’ diyordu. Lobilerin, tefecilerin kucağına oturdu. İçeride direniyormuş gibi yaptı. Londra’ya gitti, yalvardı yakardı. Sonunda faiz artırdı. Erdoğan kaybetmedi, kaybeden halk. Erdoğan ne olacak, Sarayı’nda oturuyor, onun hayatında değişen bir şey yok.”

"ELİN PARASIYLA GERDEĞE GİRİLMEZ" 

“Erdoğan, bir yıl içinde 240 milyar doları nereden bulacağını kamuoyuna açıklamak zorundadır. 240 milyar dolarlık borçlanma karşılığında ne yaptığını bu millete anlatmalıdır. Vatandaşın borcundan söz etmiyorum, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin borcundan söz ediyorum. Elin parasıyla gerdeğe girilmez. Elin parasıyla düğün, bayram yapılmaz.”

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2018, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER