Kılıçdaroğlu: Tam bir zorba devlet

POLİTİKA- Grup toplantısından konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bir memlekette adalet varsa, huzur, barış vardır. Gencecik çocukları eğer hapse atıyorsanız orada adalet yoktur. Avukatı bile niye böyle savunma yapıyorsun diye hapse attılar. Tam bir zorba devlet” dedi.

Kılıçdaroğlu: Tam bir zorba devlet

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis’te gerçekleştirdiği grup toplantısında gündemine dair değerlendirmelerde bulundu. 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın 3’üncü yılında katliam mağdurlarının da grupta olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “103 evladımız, güvercinimiz yok oldu. Acıyı vicdanı olan herkes derinden yaşadı. Ailelerin, annelerin, babaların en azından acıyı anmalarına yasak getirilmesi vicdana yakışmaz. Onlara bu insanlığı göstermek hepimizin görevidir” dedi.

‘SİYASET NİYE VAR’

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının satır başları şöyle: “Siyaset niye vardır, neden siyaset yaparız? Evde, mahallede, sokakta, caddede, parkta huzur olsun diye siyaset yaparız. Siyasetin varlık nedeni daha itibarlı, saygın Türkiye'yi inşa etmektir. Bir memlekette adalet varsa, huzur, barış vardır. Gencecik çocukları eğer hapse atıyorsanız orada adalet yoktur. Avukatı bile niye böyle savunma yapıyorsun diye hapse attılar. Üstelik yasalara aykırı olarak yaptılar. Tam bir zorba devlet. Yaptıkları kanunsuzluğun farkına varıp sabaha karşı serbest bıraktılar. 

DARBECİ YAKINLARI ÜST GÖREVDE

Hava Harp Okulu öğrencileri her yıl Yalova'da eğitim kampı yapılır. Temmuz ayında. 14 Temmuz'da diyorlar ki çıkacaksınız. Gece yarısı 12'de binin otobüslere gidiyoruz diyorlar. Gerekçe terör saldırısı. Bunlar yargılanıyorlar, müebbet hapse çarptırılıyorlar. Mahkemede diyorlar ki, komutanlar gelsin, biz öğrenciyiz, bir şey yapmadık. Hiçbiri gelmiyor. Ama bu çocuklar müebbette çarptırılıyor. Neden, emri dinledikleri için. Paşalar dışarıda, öğrenciler içeride. Bunun hukukla, adaletle ilgisi var mı? Darbecilerin büyük kısmı dışarıda, darbecilerin yakınları büyükelçi, müsteşar, TBMM'de üst görevlerde. Ama bu öğrencilerin paraları yok, bunlar gariban, bunlar içeride. 

TÜRKİYE ÇADIR DEVLET OLMALI

Suudi bir gazeteci konsolosluğa gidiyor. Çıkamıyor bir türlü. Rivayetler çok. Nasıl bir ülkeyiz biz? Trump ABD'den bağırıyor, bizde hala takip edeceğiz, izleyeceğiz. Sen yabancı bir gazeteciyi koruyamıyorsan Türkiye Cumhuriyeti devletinden söz edilebilir mi? Cemal Kaşıkçı'nın gidişiyle ilgili fotoğrafı yabancı bir ajans yayınlıyor. Suudi Arabistan'la ilişkilerimizi derhal gözden geçirmeliyiz. Sorumluluğu olanları bulup yargıya teslim etmeliyiz. Türkiye çadır devleti olmamalı. Dokunulmazlığı olan diplomatlar sınır dışı edilmeli, istenmeyen insan ilan edilmeli. 

Arıyorlar bir açığını bulabilir miyiz diye. Senin feriştahın gelse iğne ucu kadar açığımı bulamaz." (MA)

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 15:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER