Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan’a: Yargıtay'ı da Danıştay'ı da AYM’yi de kapat

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Yıldırım’ın, AYM’nin Alpay ve Altan kararı için sarf ettiği “İlk mahkemenin kararı geçerli” sözlerini eleştirerek, “İlk hüküm geçerliyse Yargıtay'ı da Danıştay'ı da Anayasa Mahkemesi'ni de kapat. AİHM'den de çık” dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan’a: Yargıtay'ı da Danıştay'ı da AYM’yi de kapat

HABER MERKEZİ-  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) tutuklu gazeteciler Şahin Alpay ve Mehmet Altan’ın “hak ihlali yapıldığı” gerekçesiyle tahliyesine karar vermesinin ardından Başbakan Binali Yıldırım’ın yaptığı, "Doğru kararı verecek olan birinci derece mahkemedir” yorumunu eleştirdi. 

Partisinin İstanbul İl Kongresi’nde konuşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Sayın Yıldırım son Anayasa Mahkemesi kararıyla ilgili diyor ki ilk mahkemenin kararı geçerlidir. Dosya oradadır. İlk hüküm geçerliyse Yargıtay'ı da Danıştay'ı da Anayasa Mahkemesi'ni de kapat. AİHM'den de çık. Hakimleri saraya taşı. Talimat versin karar versin. O zaman niye bu kadar mahkeme kuruyorsunuz. Adaleti sağlamak sizin görevinizdir.” 

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, tutuklu yazarlar Altan ve Alpay’ın kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ile ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine hükmetmiş; ancak Altan ve Alpay’ın yargılandığı mahkemeler, kararın henüz Resmi Gazete'de yayımlanmamasını ve gerekçeli kararının henüz mahkemeye ulaşmamasını gerekçe göstererek tahliye taleplerini reddetmişti.

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER