Kılıçdaroğlu:'Erdoğan'dan önce bukadar yalancı yoktu'

POLİTİKA-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu:'Erdoğan'dan önce bukadar yalancı yoktu'

Kartal'da 21 kişiye mezar olan 8 katlı binanın enkaz kaldırma çalışmaları sırasında yaşanan tartışmalar sırasında partisine yönelik suçlamalara yanıt verdi. Binanın yaptırılmasına göz yuman sorumlunun dönemin AKP belediyesi olduğunu söyledi:

"Kartal’da bir bina çöktü ve 21 vatandaşımız hayatını kaybetti. O bina ile ilgili çok şey biliyordum. Kartal'da çöken binanın nasıl çöktüğünü çok iyi biliyoruz. O binayı kaçak yaptıran, kaçak kat çıkaran kişi şu anda Erzurum’da Büyükşehir Belediye Başkanı’dır. Herkes bu gerçeği bilsin. Bunları İstanbulluların bilmesi lazım. 25 yıldır İstanbul'u yöneteceksiniz ve İstanbul'da binalar deprem olmadan yıkılacak. İmar affı çıkarılıyorsa sağlam binaya çıkar. İmar barışıyla kaçak binaları tescilli tabut haline getirdiler. Yaşanan felaketin ardından Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz'ün oraya gitmediği iftirası atılıyor. Hayır, Kartal Belediye Başkanımıv Altınok Örs bütün gün oradaydı."

'BARIŞ ANCAK ORTAK MÜCADAYLE GELİR'

Haksızlıkllara karşı ortak mücadele çağrısı yapan Kılıçdaroğlu barışın ortak mücadeleyle geleceğini belirtti:"Biz, bu ülkenin haksızlığa, hukuksuzkluğa uğramış insanları olarak haklarımızı aramak için bir araya gelmek zorundayız. Eğer biz mazlumların hakkını koruyacak ve savunacaksak bir arada mücadele etmek zorundayız. İnsanlar haksız yere üniversitelerden atıldıysa, haksız yere KHK'lerle işerinden olduysa ve hapisanelerde tutuluyorsa mücadele etmek için bir araya gelmek ortak ses çıkarmak hepimizin ortak görevidir. Onların hakkını hukukunu savunursak ancak bu ülkeye barış gelir."

'BİR KİŞİYİ İDAMA GÖNDERMEK KADAR BÜYÜK SUÇ OLAMAZ'

İstanbul'da gözaltına alındıktan sonra Mısır'a teslim edilen Hüseyin adlı bir kişinin idam edilmesi suçuna AKP'nin ortak olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, Erdoğan için "Sisi'ye selam mı gönderiyor onu bilmiyoruz" dedi:"Karar Gazetesi 6 şubat'ta bir haber verdi. Hüseyin diye birisi, İstanbul'a geliyor, güvenlik güçleri alıyorlar, Mısır'a teslim ediyorlar. İdamla yargılanıyor. Ben insanların hakkını, hukukunu savunmak zorundayım. Şu anda işkence gördüğü söyleniyor. Eğer bir kişi idamla yargılanıyorsa onu gönderemezsiniz. Karar Gazetesi manşete taşıyınca dediler ki 'Biz bunu sehven göndermişiz'. Bir insan sehven idam sehpasına gönderilir mi? Karar Gazetesi yazmasaydı hiçbir şey olmayacaktı. Sonra kabak polislerin başına patladı. Sisi'ye selam mı gönderiyor onu bilmiyoruz. Ama bir kişiyi idama göndermek kadar büyük suç ve onursuzluk olamaz."

'FETTAH TAMİNCE'YE DOKUNAN YOK'

Geçen grup toplantısında Fettah Tamince'den bahsettim. 17-25 Aralık'tan sonra, bu beyfendi Pensilvanya'ya gider. Kendisi de söylüyor. Neden gittiğini soruyorlar. "İsimlerini hatırlamadığını" söylüyor. Buna dokunan var mı? Kimse dokunmuyor. Yine 17-25 Aralık'tan sonra ailesi Bank Asya'ya para yatırıyor. Buna dokunan yok ama Bank Asya'nın önünde biri geçtiyse yakaladılar, devlet memuru ise devlet memuriyetinden attılar. Bununla ilgili çok sayıda kişi bunun Gülen Cemaati'nin bir unsuru olduğunu söylüyorlar. Bu adam nasıl oluyor da dışarıda, nasıl oluyor da askeri öğrenciler içeride? Fettah Tamince'nin avukatları, Erdoğan'ın avukatlarıdır da ondan. Para babaları dışarıda, öğrenciler içeride.

'ERDOĞAN'DAN ÖNCE BU KADAR YALANCI YOKTU'

Erdoğan, 'Sivas'ta bizden önce üniversite mi vardı?' dediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "1974'te yapılan üniversiteyi, binlerce kişiyi toplayıp 'benden önce burada üniversite yoktu' diyor. Devlet adamı pozisyonunda olan kişi halkına yalan söylemez. Ama Erdoğan haklı tabi. Erdoğan'a göre memlekette üniversite yoktu, onunla beraber kuruldu. Erdoğan yokken, bu memlekette uçak yoktu, gemi yoktu, otobüs bile yoktu. Erdoğan'dan önce hiç fabrika bile yoktu. Bir şeyin altını özenle çizelim: Erdoğan'dan önce bu kadar büyük yalancı yoktu." dedi.

KPSS 1.'SİNİN MÜLAKATTA ELENMESİ

Kılıçdaroğlu, KPSS 1.'si fizik öğretmeninin mülakatta elendiğini hatırlatarak, "Bir anne baba düşünün çocuğu okusun diye boğazından keser, üniversiteye gönderir ve mezun olur üniversiteden. Deniz Eren Demir'den söz ediyorum. Fizik öğretmeni adayı. KPSS'ye girer ve Türkiye 1.'si olur. Sözlüye girer, mülakatta elenir. Bu mudur adalet? Bunların yatacak yeri yok." diye konuştu.

TAŞERON İŞÇİLERİN KADRO TALEBİ

Taşeron işçilerin sorunlarını dile getiren Kılıçdaroğlu, "Binlerce kadrosuz işçi var. Son taşeron işçisi kadro alıncaya kadar yanlarında olacağız, taşeron sorununu dile getirmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.(HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2019, 17:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER