Karamollaoğlu partisinin anket sonuçlarını açıkladı

Saadet Partisi'nin cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu partisinin yaptırdığı anket sonuçlarını paylaştı.

Karamollaoğlu partisinin anket sonuçlarını açıkladı

Saadet Partisi’nin cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, 24 Haziran seçimleri için yaptırdığı anket sonuçlarını açıkladı. Cumhur İttifakı'nın oy oranının yüzde 42-44 bandında olduğunu belirten Karamollaoğlu, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalacağını söyledi. Karamollaoğlu, "HDP'nin baraj probleminin olmadığını düşünüyorum" dedi.

Cumhuriyet'ten Erdem Gül'e konuşan Karamollaoğlu’nun bazı açıklamaları şöyle:

"AKP-MHP İTTİFAKININ OYU YÜZDE 42-44 BANDINDA"

"Yüzde 24, oyunu mutlaka AKP’ye verecek. Yani şu an itibariyle AKP’nin en düşük oy alması halinde yüzde 24’ü var. 24’ün yanında yüzde 8’lik bir seçmen daha var. Bunların üzerine de bir 6 puan koyulması gerekiyor. Bunları da koyduğumuzda AKP’nin oyu yüzde 38’lerde seyrediyor demektir. Benim gördüğüm tablo da AKP’nin yüzde 38’lerde olduğunu gösteriyor. İttifakta MHP’den yüzde 4-5-6 gibi bir oy gelebilir. MHP’den de gelebilecek bu oyla AKP-MHP ittifakının yüzde 42-44 bandında bir oyu görülüyor.

"HDP'NİN BARAJ SORUNU OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

İktidar ve muhalefet blokları olarak baktığımızda parlamento seçimlerinde yüzde 45-55 gibi muhalefetin üstünlüğünde görülüyor. Ben HDP’nin de baraj sorunu olmadığını düşünüyorum. Bu durumda muhalefetin iktidara 10 puan fark atmasıyla Meclis’te önemli bir üstünlük sağlayacağını görüyorum. O yüzden ben muhalefet olarak hedefi yüzde 60 olarak koyduğumu açıkladım. Yani kampanya süresince muhalefetin yüzde 60’ları yakalayabileceğini gördüğüm için. Anketlerdeki rakamlara bakıldığında yüzde 60 hedefi abartılı değil, gerçekçi.

"İKİNCİ TURA KALACAK"

Anketler, Erdoğan’a olan desteğin, AKP’ye olan destekten bir miktar daha fazla olduğunu gösteriyor. Ama bu ilk turda kazanmayı sağlamıyor. O nedenle ben ilk turda cumhurbaşkanı seçiminin yüzde 50+1’le sonuçlanmayacağını, ikinci tura kalacağını düşünüyorum. İkinci tur için kendimi de şanslı görüyorum. İkinci turda muhalefetten bir isim cumhurbaşkanı seçilecek, buna inanıyorum."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER