Kalın:''Ekonomi'de panik havası yok''

POLİTİKA- Gündeme dair açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Tahran Zirvesi'nin canlı yayınlanmasını beklemediklerini ifade ederek, "İdlib'e yönelik saldırılar ciddi diplomatik sonuçlar doğurur" dedi.

Kalın:''Ekonomi'de panik havası yok''

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sonrası gündemdeki konulara dair açıklamalarda bulundu.

Ekonomiye ilişkin konuşan Kalın, "Ekonomi ile bir panik havası yok" dedi. Kalın, "Türk ekonomisi uluslararası yatırımcılara güven veren bir ekonomi olarak yoluna devam etmektedir. Ekonomimizin dışarıdan gelen etkilere rağmen büyüdüğü görülüyor. Bilindiği gibi ekonomimiz 5,2 oranında büyüdü. Bu türbülans olarak adlandırılan dönemi de aşacağımızı belirtmek isterim." dedi.

'TAHRAN’DA CANLI YAYIN BEKLEMİYORDUK'

Geçtiğimiz gün gerçekleşen Tahran Zirvesi'nin canlı yayınlanmasını beklemediklerini ifade eden Kalın, şunları söyledi: "Cumhurbaşkanımızın gayretini tüm dünya görmüş oldu. İdlib'in güney uçlarından itibaren süren saldırıları görüyoruz. Cumhurbaşkanımızın bir ABD gazetesinde yazdığı yazıda olduğu gibi dünyanın elini taşın altına koyması lazım. İdlib'e yönelik saldırı sadece insani felakete yol açmaz. Yüz binleri etkileyecek bir göç dalgası, başka komplikasyonlara da yol açar. Göç dalgası Avrupa'yı da etkiler. İdlib'e yönelik saldırıların ciddi diplomatik sonuçları olur."

ERDOĞAN’IN ALMANYA ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler'in (BM) ardından Almanya ile ziyaret gerçekleştireceğini belirten Kalın, "Almanya ile köklü ilişkilerimiz var. Güçlü bağlarımızın olduğu bir ülke. Avrupa'nın lider ülkelerinden biri. Bu ziyareti önemsiyoruz. Pozitif olarak gideceğiz. Alman mevkidaşlarımız da kapsamlı hazırlık yapıyor. İki ülke ilişkilerine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Cumartesi günü Cumhurbaşkanımı Azerbaycan'ı ziyaret edecek."

TRUMP'A ELEŞTİRİ

ABD'nin Filistin Kurtuluş Örgütü ile ilgili kararına ilişkin Kalın, "Bu hamle Trump yönetiminin taraf olduğunu teyit ediyor. Bu hamle ABD'nin tarafsız arabuluculuk ilkesini yitirdiğini gösteriyor. Filistin halkına haksızlık olarak değerlendiriyoruz. Elimiz kolumuz bağlı değil. Cumhurbaşkanımız bununla ilgili bir çalışma başlatmıştı. Dünyadaki diğer liderlerle görüşmeye devam edecek" ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kalın,  Kasım ayında ikinci 100 günlük icraat programının açıklanacağını ifade etti.

"OKULLARDA 20 BİN GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLACAK"

Bildiğiniz gibi hafta başında yeni eğitim yılı başlıyor. Milli eğitim bakanımızın sunumu oldu. Yeni dönemle ilgili alınan tedbirler takdim edildi. Güvenlik noktasında, bütün öğrencilerimizin huzur içinde yeni eğitim yılına başlaması için Milli Eğitim Bakanlığımız ile İçişleri Bakanlığımız arasında görevlendirme yapıldı. Gerekli bütün tedbirler alındı. Bu uygulamaları da hep birlikte göreceğiz. Pazartesi yeni güvenlik önlemlerini göreceğiz.

Bunun yanında yine Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız arasında 60 bin temizlik, 20 bin de sivil güvenlik görevlisinin görevlendirilmesiyle ilgili çalışma başlatıldı.MA/HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2018, 19:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER