Kalın: ABD ile güvenli bölge için anlaşmaya varmış değiliz

POLİTİKA-Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Menbiç ve Fırat'ın doğusunun kontrolü Türkiye'de olmalı.

Kalın: ABD ile güvenli bölge için anlaşmaya varmış değiliz

Bakanlar Kurulu toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Beştepe’de yapıldı. Toplantının ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın basın toplantısı düzenledi.

‘IMF GÜNLERİ GERİDE KALDI’

Hükümetin seçimden sonra Uluslararası Para Fonu ile anlaşacağı iddiasını yalanlayan Kalın, “Kimse bu rivayetlere itibar etmesin. Bunlar Türk ekonomisiyle ilgili algıyı bulandırmaya dönük algı operasyonlarıdır. Bu algı operasyonun nereden kaynaklandığını biliyoruz. Türkiye için IMF günleri geride kalmıştır” dedi.

YUNANİSTAN AÇIKLAMASI

Türkiye’ye gelecek olan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın, yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşeceğini söyleyen Kalın; ikili ticaret, Ege Denizi’ndeki gelişmeler, kıta sahanlığı, adalar konularının ele alınacağını belirtti.

Kalın, “Türkiye Ege, Akdeniz, Karadeniz’de egemenlik haklarından doğan haklarını savunmak için gösterdiği kararlı tutumu bundan sonra da göstermeye devam edecektir. Türkiye’nin oldu bittiye Türkiye’nin göz yummayacağını herkesin bilmesi gerekir” diye konuştu.

GÜVENLİ BÖLGE

Paydaşlarımızla konuşmayı sürdürüyoruz. Menbiç ve Fırat'ın doğusunun kontrolü Türkiye'de olmalıdır.

Bu bölgeden herhangi bir tehdidin tekrar husule gelmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Bu konudaki kararlılığımızı vurgulamak istiyorum.

Basında çıkan ABD ile güvenli bölge ile ilgili anlaşmaya varıldı haberleri gerçeği yansıtmıyor. Görüşmeler devam ediyor. Trump'ın 20 mil olarak açıkladığı güvenli bölge, Türkiye'yi sınırı ve oradaki Suriyelileri korumayı hedeflemektedir. ABD, Obama döneminde YPG ve PYD'ye bu desteği verene kadar Suriye'de bu güce sahip bir örgüt yoktu. Amerikan desteği çekilince de böyle bir örgüt olmayacak. 

'TEMASLAR REJİMİ TANIMAK ANLAMINA GELMEZ'

"İstihbarat birimlerimiz Türkiye'nin güvenliği çerçevesinde ve Suriye sahasındaki yürüttükleri operasyonların emniyeti ve selameti açısından zaman zaman farklı merkezlerle buna Şam'da dahil, Haseke, Kamışlı'daki rejim unsurlarıda dahil olmak üzere bir takım temaslarda bulunabilirler. Bunda şaşıracak bir durum yok ama bu direkt rejimin meşruiyetini tanıma anlamına gelmez. Biz, Suriye'nin toprak bütünlüğü çerçevesinde güven ve istikrarını sağlayacak adımların atılması için Cenevre ve Astana sürecinde de bulunduk, bulunmaya devam ediyoruz.

Bize göre Esed rejimi, meşruiyetini yitirmiş ve geleceği vadetmekten uzak olan bir rejimdir."

BEDELLİ VE YENİ ASKERLİK SİSTEMİ

Bedelli askerliğe şuan 635 bin kişi başvurdu. Yeni askerlik modeli üzerinde çalışılıyor. Bunu daha da çeşitlendiren, 6-9-12 ay gibi zaman dilimlerine yayılabilecek çalışmalar var. 4 tane temel prensip var. Birisi öngörülebilirlik. İkincisi ihtiyaçlar. Üçüncüsü yükümlülerin eğitimi meselesi. Dördüncüsü ise sürekliliği. Bununla ilgili bir hazırlık yapılıyor. İl sonuçlar kabineye sunuldu.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2019, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER