İnce’den Erdoğan’a: Mustafa Kemal pislikleri denize dökmüştü, bazıları geri dönüyor

Muharrem İnce, kendisine 'tecrübesiz' diyen Erdoğan'a, 'Tecrübe de var, diploma da var' diye cevap verdi.

İnce’den Erdoğan’a: Mustafa Kemal pislikleri denize dökmüştü, bazıları geri dönüyor

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Konya'nın Ereğli ilçesinde Yunus Emre Meydanı'nda düzenlenen mitingte konuştu.

İnce konuşmasının başında, ABD Başkanı Donald Trump'ın dünyanın karşı çıkmasına rağmen ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma kararını bugün uygulamaya koymasına değindi.

İnce, şunları söyledi:

''ABD'nin bu tavrı Ortadoğu'ya barış getirmez. Yanlış bir iş yapıyorlar. Kudüs sadece Filistin ve İsrail'in değil. Kudüs, Müslümanlar için mübarek yerlerden biridir. Kosova'daki Müslümanı ‘da ilgilendirir, Ereğli'deki, Yalova'daki, Kırcaali'deki ilgilendirir. Gönlünde yeri vardır Müslümanların. 1980'de Birleşmiş Milletler‘in kutsal Kudüs şehrinin statüsü ve karakterini değiştirme diye kararını bir kez daha hatırlatıyorum. Daha geçtiğimiz günlerde 128 devlet ABD'nin bu kararını kabul etmemişti. Hayır demişti. Bu tür ortamlarda yeni çatışma ortamlarının olması kaçınılmazdır. Bölgede yeni çatışmaları doğurabilir.''

'TÜRKİYE'DE YENİ BİR FİLİSTİN SÖMÜRÜSÜ BAŞLAYACAK'

İnce, Filistin sorununun Türkiye'de son yıllarda siyasi istismar konusu olduğunu, Filistin ile ilgili en güzel açıklamayı Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un, Has Parti genel başkanlığı döneminde yaptığını ifade ederek, ''Has Parti genel başkanıyken bir açıklama yaptı. 'İsrail, en büyük zaferlerini Ak Parti döneminde yaptı' dedi. Doğru söylüyor. Türkiye'de şimdi yine Filistin sömürüsü başlayacak'' dedi.

Filistin konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştiren İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Geçmişte Gazze'ye gidecekti, 'Gazze'de abluka kalkacak' dedi. Gidebildi mi Gazze'ye, Gebze'ye gitti. Şimdi yine Filistin sömürüsü başlayacak. Ereğli'den Erdoğan'a sesleniyorum. Yazıktır, günahtır. Orada Müslümanlar ölüyor,  acı çekiyor, yapma bunu. Doğru düzgün bir politika uygula. İsrail'e posta koyuyormuş gibi yapıp, arka planda anlaşma. Müslümanları kullanma, Müslümanları incitme, onlara yalan söyleme.''

'HAKKARİ'DE İZMİR MARŞI ÇALDIM, TÜRK BAYRAĞIYLA MİTİNG YAPTIM'

İnce’nin konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Sen diyor köprü yaptın mı, tünel yaptın mı? Sen hiç şeker fabrikası yaptın mı? Sen hiç TEKEL yaptın mı? Sen hiç TÜPRAŞ yaptın mı? Habire sattın. Ne diyor? 'Köprü yaptım.' E olur, köprü yapmak ufak iş ya. Ama gönüller arasında köprü kurmak zor iş. Ben Edirne'de miting yaptım, Edirne'den Hakkari'ye gittim, İzmir Marşı eşliğinde, Hakkari'de Türk bayrakları altında miting yaptım. Ben ona söylüyorum. Sen benim yaptığım mitingi Hakkari'de yapabilir misin? Sağdan soldan taşıma ama. Bir tane taşıma yoktu benim mitingimde, hepsi Hakkâriliydi. Zaten bizim taşımaya paramız yok. Gariban cumhurbaşkanı adayıyım.

'O NASIL ZENGİN OLDU BEN DE ONU ANLAYAMADIM'

Şunu anlayamıyorum. Ben Erdoğan'dan önce milletvekili oldum. Milletvekili maaşıyla Başbakanlık maaşı hemen hemen yakın. Ben nasıl gariban kaldım, o nasıl zengin oldu ben de onu anlayamadım.

'AKP DEMEYECEĞİM AK PARTİ DİYECEĞİM'

Bu huzuru nasıl başaracağız? Bir kere insanları seveceğiz. Bir, barışacağız. Toplum olarak barışacağız. AKP demeyeceğim örneğin AK Parti diyeceğim, onları da incitmeyeceğim. İki, büyüyeceğiz. Üç, bölüşeceğiz. Adil paylaşacağız. Gelir dağılımı adaletsizliğini sona erdireceğiz. Hukuk devleti olacağız, mahkemenin kararlarına herkes güvenecek, inanacak. Şu anda mahkeme kararlarına inanıyor musunuz? Kimse inanmıyor. O koca koca yargıçlar, hakimler. Cumhurbaşkanının yanında çay toplamaya gidiyor. Ayağa kalkıp düğme ilikliyor. Benim cumhurbaşkanlığımda, o yüksek yargıçların hiçbiri ben içeri girdiğimde ayağa kalkmayacak, çünkü beni de yargılayacaklar. Beni yargılayamıyorlarsa neden o koltukta oturuyorlar ki?

'24 HAZİRAN'DA BENİM GELECEĞİMİ ANLADI'

Erdoğan İngiltere'ye gitti. Orada açıklama yaptı, '24 Haziran'dan sonra faizler düşecektir.' Doğru düşecek. 16 senedir iş başındasın düşmedi. 24 Haziran'da benim geleceğimi o da anladı. Tek dertleri diyor, beni koltuktan indirmek istiyorlar. Vallahi değil, billahi değil. Seninle ne derdimiz olur ya? Bizim derdimiz millet. Biz milletin derdiyle ilgileniyoruz.

'AKP GELDİĞİNDE ÇİFTÇİNİN BORCU 4 MİLYAR, ŞİMDİ 83 MİLYAR'

Geçen sene Mayıs'ta mazot 4,5 liraydı, bu sene Mayıs'ta 5,73 oldu. buğday geçen seneden bu yana Türk lirası üzerinden yüzde 11 artmış, mazot yüzde 27 artmış. Yani fakirleşiyorsun. Cebinden paraları biri çekiyor. Bu iktidar paraları cebinden çekiyor, böyle olduğu için Bulgaristan'dan saman ithal ediyoruz, hayvan, et ithal ediyoruz. AKP iktidara geldiğinde çiftçinin bankalara borcu 4 milyar, şimdi 83 milyar. Borç içinde yaşıyoruz borç. 'Ekonomi iyiye gidiyor' diyor. Nasıl ileri gidiyor? Gelişmiş ülkelerde enflasyon yüzde 3, Türkiye’de 11. Genç işsizlik yüzde 20'lerde. Bu nasıl olacak? Önceden 4 parmak diyordu, dolar 4'ü geçti 5'i geçti. 5'te yetmiyor artık, 6-7 devam edeceğiz. 

'TESTİNİN İÇİNDE NE VARSA AĞZINDAN O AKAR'

Bakın o meydanlarda gelip 'tezek' diyecek, 'pislik' diyecek. Ben gelecek diyeceğim, çocuklar diyeceğim. Bir insan meydanlara gelip 'CHP pisliktir, CHP çöplüktür.' Laf mı bu ya? Ben de sana şöyle derim o zaman; 'Testinin içinde ne varsa ağzından o akar' derim. Hatta bir şey daha derim; Cumhuriyetin kurucusu aziz Atatürk, pislikleri denize dökmüştü. Demek ki bazen pislikler dalga ile geri gelebiliyor. Yine bir başka çelişkisi şu. Diyor ki, 'Memleketin beka sorunu var, gelecek sorunu var' diyor. Arkaya dönüyor istikrar var memlekette diyor. Ya ikisi birden olur mu? İkisi birden olmaz, bu mümkün değil. Bana bir avuç pirinç verin, size bir kazan pilav yapacağım.

'DİPLOMAYI MEZUN OLDUĞUM OKULUN YANINDA AÇIKLAYACAĞIM'

"Sana nasıl güveneyim, tecrüben var mı diyor. Onu anlatayım. 3 Kasım 2002'de milletvekili oldum. O günden bugüne 16 yıllık milletvekilliği yapan 7 kişi var. Birisi benim o 7 kişiden. İki, 3 Kasım'da milletvekili olduğunda Erdoğan milletvekili değildi, o Mart 2003'te oldu. Milletvekili olduğu gün başbakan oldu. Bir saatlik tecrübesi yoktu. 16 yıllık milletvekiline cumhurbaşkanlığı vermeyeceğiz, bu doğru değil. Bana şunu da sorabilirsiniz; 'Diploman var mı?' Diplomayı önümüzdeki günlerde, mezun olduğum okulun yanında açıklayacağım. Tecrübe var, diploma da var. Kıskananlar çatlamasın.

'SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİĞİ KALDIRACAĞIZ'

Öğretmenlere bir şey söyleyeyim. Değerli meslektaşlarım, cumhurbaşkanı olur olmaz sözleşmeli öğretmenliği kaldıracağız. Kadrolu olacak. O performansı kaldıracağız, o da olmayacak. Size çocuklarımızla ilgili vaatlerim var benim. Onlara bağırıp çağırıp değil, onları geleceğe hazırlayan bir fizik öğretmeni.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER