İnce Diyarbakır’da konuştu: Adını koyalım, Kürt surunu

Diyarbakır mitinginde konuşan CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Erdoğan’ın ‘Kürt sorunu yoktur’ sözlerine karşılık “Adını koyalım, Kürt surunu” ifadelerini kullandı.

İnce Diyarbakır’da konuştu: Adını koyalım, Kürt surunu

HABER MERKEZİ-CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Diyarbakır mitinginde konuştu. İnce, konuşmasına Ahmed Arif ve Cahit Sıtkı Tarancı’nın şiirleriyle başladı.

İnce’nin konuşmasından önce HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş lehine sloganlar atıldı. 

İnce’nin konuşmalarından satırbaşları şöyle: 

“İşte ben 15 yaşında Yalova’da liseye giderken… Diyarbakırlı Ahmed Arif’in ‘hasretinden prangalar eskittim’ şiir kitabını o yaşımda ezberlemiştim. Yani 15 yaşında ezberlediğim şiiri, bir Diyarbakırlının yazdığı şiiri 40 yıl sonra, Diyarbakırlılara cumhurbaşkanı adayı olarak okudum.

‘SİZİ KANDIRMAYA GELMEDİM’

Ben bugün buraya sizi kandırmaya, sizi aldatmaya ya da baldıran şerbeti içmeye gelmedim. Ben bugün buraya ramazan şerbeti, meyan şerbeti içmeye geldim. Türkiye’nin çok ciddi sorunları var. Cari açık 55 milyar dolar, mutfaktaki enflasyon yüzde 30, 250 milyar dolarlık ithalat var, gençlerin yüzde 20’si işsiz ve Türkiye kuşatılmış durumda. Şu anda Türkiye’yi yönetenler Türkiye’yi Ankara’dan yönetmiyor; Brüksel’den, Washington’dan yönetiyor.

Sevgili Diyarbakırlılar bakınız bir problemimiz var. Başından beri öneriyorum 3B. Bir, barışacağız… Hemen barışacağız ama hemen… İki, ekonomik olarak büyüyeceğiz…  Yani üretim ekonomisine geçeceğiz. Fabrikalar açacağız. Kıraathanelerde bedava kekle zaman dolmaz. Kıraathaneye gittin çay beleş, kek beleş… Peki gündüz kekle geçiştirdin akşam eve gittin. Yemek ne olacak? Onun için tarıma dayalı sanayi geliştireceğiz. Ekilmeyen tarım alanlarını ekeceğiz. Meralarımızı atıl olmaktan kurtaracağız. İş gücü gençler, gençler… Benim derdim gençler… Sanayimizin yüzde 25’i atıl onu işlevsel hale getireceğiz. Refahımız artacak. Sonra bölüşeceğiz… Adil bölüşeceğiz.

‘ADINI KOYALIM KÜRT SURUNU’

Kürtler diyor ki: Kürtler onore edilmek istiyor. Kürtleri onore edeceğiz, Türklerin kaygılarını gidereceğiz. Adını koyalım Kürt sorunu. TRT'nin kanallarından birini bu işe (Kürt sorunun çözümüne) ayıracağım. Zaten bir işe yaradığı yok. 24 saat yayın yapacak. Tartışacak insanlar. Dil meselesini tartışacak. Kendi aranızda da anlaşamıyorsunuz. Ama anlaştığınız yerlere beni de yazın. Ben oy değil sorunu çözmek istiyorum.

KİNDAR NESİL İSTEMEM

Kindar nesil istemem. Sizin çocuklarınıza matematik, kuantum, endüstri 4.0 öğretmek istiyorum. Gelelim dil meselesine. 2 bin dil 200 devlette kullanılıyor. Bunu korumak lazım. 81 milyona resmi dilimiz Türkçe'yi öğreteceğiz. Anasıyla babasıyla konuştuğu bir dil var. Bu Kürtçe ise Kürtçe, Arapça ise Arapça, Çerkezce ise Çerkezçe. Evinde konuştuğu dili öğreteceğiz.  Yetmez. Dünye dili öğreteceğiz... İngilizce, Fransızca, Japonca, İtalyanca... Bunları öğreteceğiz. 

Erdoğan, otomobilin kaportasına talip, ben beynine talibim. Dün şöyle konuşuyor: 'Bana bak Muharrem diyor' Bu üsluba yanıt vermek istemiyorum ama... Ee sana baktım. Ya sana dedim, her kuşun eti yenmez, ben senin yanındakilere benzemem dedim.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2018, 19:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER