İbrahim Ayhan sonsuzluğa uğurlanıyor: Kürt siyaseti Siverek’te

URFA - Hewler'de yaşamını yitiren HDP'li İbrahim Ayhan'ın cenazesi getirildiği Siverek Devlet Hastanesi Morgu'ndan alındı. Cenaze araç konvoyuyla helallik için doğduğu eve götürülüyor.

İbrahim Ayhan sonsuzluğa uğurlanıyor: Kürt siyaseti Siverek’te

Federe Kürdistan Bölgesi Hewler (Erbil) kentinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren bir dönem Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), iki dönem de Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa milletvekilliği yapan İbrahim Ayhan'ın cenazesi, sabaha karşı getirildiği Siverek Devlet Hastanesi morgundan alındı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Başkanlık Divanı üyeleri, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ve Ağrı Belediye Eşbaşkanı Sırrı Sakık, partinin bölge milletvekilleri, Barış Anneleri, TJA üyeleri, HDP Urfa, Mardin, Şırnak, Diyarbakır, Mersin, Adana, Adıyaman,  Antep il ve ilçe yöneticileri, STÖ temsilcileri, sanatçı Ferhat Tunç ve binlerce yurttaşın "Şehit Namirin" sloganıyla teslim aldığı cenaze, Ayhan'ın doğduğu eve doğru yola çıkarıldı.

'ERDOĞAN'IN ZULMÜNDEN GİTTİ'

Hastane önünde duygularını dile getiren Ayhan'ın eşi Rezan Ayhan, "İnsan evinde yemek yiyemiyor, kapı önüne çıkamıyor. Nasıl bir Başbakan, nasıl bir Cumhurbaşkanı var. Eline silah almadı ‘terör propagandası’ diyorlar, neyin terörü? Ne yaptı ki cezaevinde ateşe verdiniz, yakmaya çalıştınız. Yeter artık. Eşim o topraklara kaçmadı, dünyaya her şeyi anlatmaya gitti. Derin insandı, kitaptı, felsefeci idi. Herkes seviyordu. Suçumuz ne? TC. kimliği taşımamız mı, bu topraklarda doğmamız mı? Eşim sadece barış istedi" dedi. 

Ayhan'ın annesi Zekiye Ayhan'ın "Erdoğan elim yakandadır. Erdoğan senin de yüreğin yansın. Ben bu gün ayakta duracağım. Bugün İbrahim için ellerim havada kalacak. Erdoğan'ın zulmünden oğlum gitti. Kimsenin haram lokmasını yemedi, kendi şerefi ve namusuyla yaşadı. Yoruldu, bu zulme kalbi dayanmadı" diyerek hastane önünde yaktığı ağıtlar duygusal anlara neden olurken, oluşan araç konvoyunun başındaki cenaze aracına Ayhan'ın büyük boy fotoğrafı asıldı. 

Törene katılan yurttaşlar Ayhan'ın resimlerini yakalarına astı. Yoğun güvenlik önlemleri altında cenaze yüzlerce araçlık konvoyla Siverek çarşı merkezinden aile evine doğru götürülüyor. 

Cenaze, aile evinde alınacak helallikten sonra defin edilmek üzere Nato Mezarlığı'na götürülecek.(MA)

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2018, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER