Hüda Kaya: İsrail ile yapılan anlaşmalar askıya alınsın büyükelçi gönderilsin

DİYARBAKIR - İsrail’in Filistinlilere dönük saldırılarını kınayan DİK Eş Sözcüsü İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Erdoğan’ın yaşananları istismar ettiğini belirterek, "İsrail ile yapılan antlaşmalar askıya alınsın. Türkiye'deki İsrail Büyükelçisi’ni ülkede istenmeyen kişi ilan etsin" dedi.

Hüda Kaya: İsrail ile yapılan anlaşmalar askıya alınsın büyükelçi gönderilsin

Demokratik İslam Kongresi (DİK) Kudüs’te ABD Büyükelçiliği’nin açılışını protesto eden Filistinlilere dönük İsrail askerinin müdahalesini ve 60’tan fazla insanın yaşamını yitirmesini kınadı. Diyarbakır’daki DİK binasında yapılan basın toplantısına DİK Eş Sözcüsü Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve DİK üyeleri katıldı. Kaya, İsrail devletinin Filistin halkına yaptığı saldırıları lanetleyerek, "İsrail devlet terörünü lanetliyoruz" dedi. 

'BM KARARI HİÇE SAYILIYOR'

ABD'nin Kudüs’te büyükelçilik binasının açılışını yaptığı güne dikkat çeken Kaya, "Filistin halkı, 70 yıl önce siyonist işgalden dolayı topraklarından sürüldü. Nabka olarak bilinen bugünde büyükelçilik açılışı gerçekleştirildi. Bu açılışla Filistin halkı tahrik edildi ve katliam gerçekleştirildi" diye konuştu. Kaya, ABD ve İsrail'in aldığı kararla Birleşmiş Milletler'in Aralık ayında Genel Kurul'da kabul ettiği Kudüs tasarısı kararını hiçe saydığını vurguladı. 

'AKP İKİYÜZLÜDÜR'

AKP'nin, İsrail devletinin Filistin halkına yönelik yürütmüş olduğu politikalara en alçak perdeden ses çıkardığına işaret eden Kaya, "Erdoğan, 28 Haziran 2016 tarihinde Netanyahu ile Marmara Davası nedeniyle bir araya geldi. Erdoğan, Netanyahu ile antlaşmıştır. Erdoğan, bu davayı para karşılığında satmıştır. Bu tarih de, Kudüs İsrail'in başkentinin olduğu tarihtir ve Erdoğan bunu kabul etmiştir. Şimdi de gelip İsrail devletini protesto ediyor. AKP'nin izlediği politika iki yüzlüdür" diyerek, tepkisini dile getirdi. 

'ERDOĞAN HALKI İSTİSMAR EDİYOR'

Erdoğan'ın, Filistin halkına yönelik saldırılarına ilişkin İstanbul ve Diyarbakır'da önümüzdeki günlerde yapacağı mitinglere de değinen Kaya, "Erdoğan, halkı istismar ediyor. Kendi politik çıkarları doğrultusunda bu mitingleri yapacak. Halkın gazını alacak. Eğer İsrail'in bu saldırılarını protesto etmek istiyorsa en üst perdeden tepkisini göstersin. Somut adımlar atsın. İsrail ile yapılan antlaşmalar askıya alınsın. Türkiye'deki, İsrail Büyükelçisi’ni ülkede istenmeyen kişi ilan etsin" dedi. 

'İSRAİL İLE AKP AYNI'

İsrail'in Filistin halkına yönelik yaptığı saldırılar ile AKP'nin de Türkiye'de halklar üzerinde izlediği baskı ve sindirme politikalarının aynı olduğunu kaydeden Kaya, "Filistin davasına sahip çıkmak; mazlumlara, ezilenlere, farklı inanç ve kimliklere sahip çıkmaktır" dedi. 

Kaya, Filistin halkı ile dayanışmak amacıyla uluslararası tüm insani kuruluş ve kurumlara İsrail'in bu saldırılarına tepki gösterme çağrısında bulundu. Diyarbakır/MA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER