HDP’li Paylan'dan dikkat çekici Albayrak yorumu

ANKARA - HDP Diyarbakır Milletvekili ve Ekonomi Komisyonu Sözcüsü Garo Paylan, Erdoğan’ın damadı olan Berat Albayrak’ı yeni kabinde Hazine ve Maliye Bakanı olarak ataması ilişkin, “Osmanlı’da dahi hazinenin başına damadını getiren padişah yoktu” yorumunda bulundu.

HDP’li Paylan'dan dikkat çekici Albayrak yorumu

Yeni rejimin ilk Bakanları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün açıklandı. Kabinedeki değişikliklere piyasaların tepkisi sert oldu; 4.50’de seyreden dolar 4,70’i aştı. Ekonomideki durumu değerlendiren HDP Diyarbakır Milletvekili ve Ekonomi Komisyonu Sözcüsü Garo Paylan’a göre, dün ekonomiye iki büyük darbe vuruldu. 

Paylan bu darbeleri ise şöyle açıkladı: “Birinci darbe; Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) üyelerini istedikleri gibi görevden alıp, atabilecekleri bir KHK yayınladılar. MB’nin bağımsızlığı tarumar edildi. Akşam ise ikinci darbe vuruldu ve Cumhurbaşkanının damadı ekonomiden sorumlu bakan olarak atandı ve dolar yükseldi.”

‘OSMANLI’DA BİLE YOKTU!’

Ekonomi yönetiminde rasyonel aklın devre dışı bırakıldığı söyleyen Paylan, “Cumhurbaşkanı ülkeyi bir saltanat havasında yöneteceğini açık bir şeklide ortaya koydu. Osmanlı’da dahi hazinenin başına damadını getiren padişah yoktu” yorumunda bulundu.

‘HEP BERABER FAKİRLEŞECEĞİZ’

Paylan, kabine ve MB’nin yapısındaki değişikliklerin Türkiye’yi yıllardır finanse eden yabancı sermeyenin aklına “Türkiye’de benim paramın güvenliği var mı?” sorusunu tekrardan getirdiğini de söyledi. Paylan, “Türkiye’de para kaçışını hızlandıracak, Türkiye’ye gelen yabancı sermaye tamamen uzaklaştıracak bir yapı ortaya konuldu. Bu da dünya ekonomi liginde ülkemizde artık güvenirliği, şeffaflığı olmayan ve rasyonel şekilde yönetilmeyen ekonomi aklının devrede olduğunu net şekilde ortaya koydu. Bunun sonuçlarını göreceğiz, hep beraber fakirleşeceğiz” diye konuştu.

‘DURGUNLUK VE ENFLASYON BİR ARADA’

Paylan, Türkiye’nin stagflasyona sürükleneceği öngörüsünde de bulundu. “Stagflasyon” terimi ilk olarak 1970’lerde ABD’de yaşanan kriz ortamını tanımlamak için literatüre girmiş ve ekonomide enflasyon ile durgunluğun beraber izlendiği dönemleri anlatmak için kullanılmıştı. 

Stagflasyona girilmesiyle birlikte işsizliğin artacağı ve alım gücünün düşeceği, esnafların dükkan kapatacağı bir Türkiye olacağını belirten Paylan, enflasyonla mücadele ve ekonomiyi canlandırma politikalarının birbiriyle çatışması yüzünden ekonomistlerin içinden çıkılması zor bir durum olarak gördüğü stagflasyon sürecinden Türkiye’yi kurtaracak bir aklın olmadığını vurguladı.

‘PUTİN DÜNYASI KURMAK İSTİYORLAR AMA…’

 “Bunun sonucu olarak da hem finansal kriz hem de reel sektörde kiriz yaşanacak” diyen Paylan, devamında şu değerlendirmelerde bulundu: “Türkiye bunu kaldıramaz. Kendileri, Putin dünyası yaratmak istiyorlar ama Putin petrolüyle, doğalgazıyla, diğer kaynaklarıyla bu dünyayı yarattı. Türkiye yabancı sermayeye muhtaç ekonomi modeli içinde, yurt dışı sermayesini tamamen korkutacak bir anlayış ortaya koydu. Bu anlamda bu sistem sürdürülemeyecek.”(Mezopotamya ajansı)

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 00:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER