HDP’li Kaya: Arabistan Kralı için yas ilan edenler kendi vatandaşlarından imtina etti

TEKİRDAĞ - Çorlu’da tren faciasının yaşandığı yerde incelemelerde bulunan HDP heyetinde yer alan milletvekili Hüda Kaya, “Arabistan Kralı’nın vefatında bile yas ilan eden Türkiye yönetimi, onlarca insanımızın yaşamını kaybetmesine rağmen bir yas ilan etmekten imtina ettiler” dedi.

HDP’li Kaya: Arabistan Kralı için yas ilan edenler kendi vatandaşlarından imtina etti

Kapıkule-Halkalı seferini yapan yolcu treninin 5 vagonunun Çorlu Sarılar Köyü yakınlarında raydan çıkarak devrilmesi sonucu yaşanan faciada 24 kişi yaşamını yitirirken, 318 kişi ise yaralandı. Olayın hemen ardından Çorlu’ya geçen, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan, Sezai Temelli, milletvekilleri Hüda Kaya, Erkan Baş, Barış Atay, Hasan Özgüneş’in olduğu heyet, kentte çeşitli incelemelerde bulundu. Heyette yer alan HDP Milletvekili Hüda Kaya, yaptıkları inceleme ve ziyaretlerde ilişkin açıklamalarda bulundu. 

KAZA SÜRPRİZ DEĞİL’

Yaşanan facianın, sıradanlaşmış bir iş cinayeti olmaktan ziyade Türkiye’de insan hayatına verilen kıymetin ne derece gözden çıkarıldığına şahit olduklarını belirten Kaya, ‘’İnsan canına önem verilmediğini ve 2 günlük dünya menfaatler yüzünden nice canların hayatını kaybettiğini burada da şahit olduk. Farklı iş alanında her boyutuyla buna benzer iş cinayetlerine şahit oluyoruz. Türkiye’deki devlet demir yolları meselesine geldiğimizde, bu kaza sürpriz değil. Çünkü Türkiye’nin farklı şehirlerinde yıllardır yaşanagelen tren kazalarında makinist hatası denilerek üstü örtülmeye çalışılan, ölümlü nice kazalardan birebir çalışanlardan aldığımız bilgiler, çerçevesinde Türkiye’de şu anda hala kullanılmakta olan demir ağının miadını doldurduğunu biliyoruz. Dönem dönem bu duruma makinistlerden de şahit olduğumuz insanlar oldu. Çoğu makinist, ‘Bu lokomotifle artık bir sefer yapılamaz’ dediğine ve bu emekçiler aileleriyle helalleşerek işe gittiğine de çoğu kez şahit olduk’’ diye konuştu. 

‘FACİAYA ZEMİN HAZIRLAMAKTIR’

Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Çorlu’da da yaşamını yitirenlerin emekçi, yoksul, gariban insanların olduğunu dile getiren Kaya, iki kuruşun hesabını yapmak zorunda kalanların acılarına ortak olduklarını ifade etti. Çorlu’da ziyaretleri sırasında makinistlerin gözaltına alındığı haberi aldıklarını vurgulayan Kaya, “Tren yolunun tadilatını yapmakla görevlendirilen, taşeronun, onun üstündeki ihaleyi alan firma, bunların yöneticileri, patronları, mühendisleri değil de kalkıp makinisti gözaltına alıyorlar. Asıl sorumlular yerine makinistleri gözaltına almak akıl mantık işi değil. Aynı zamanda ahlak ve vicdan işi de değildir. Rayların üstünden tonlarda ağırlığı olan bir trenin geçeceğini bile bile altını toprakla doldurulması faciaya zemin hazırlamaktır. İnsanlar orada toprak dolgu ile doldurulan bir menfeze kurban edildiler. Dolayısıyla hırsın, kapitalizmin sonu yok. Bu anlamda insanlığını kaybetmiş bir kapitalizm ruhu, ihalelerin bazı yandaş firmalara peşkeş çekilmesinde vücut bulmakta. Dolayısıyla bu olay bir ihmaller zincirinden öte çok kasıtlı, giden nasıl olsa yoksul insanlar ama zenginin, holding sahiplerinin cebi dolacak mantığı hakim’’ diye belirtti.

‘İNSANLAR İHMALLERE TEPKİLİ’

Görüştükleri yaralı ve yaşamını yitiren ailelerin tepkileri çok büyük olduğunun altını çizen Kaya, “Hepsi bunun bir kaza olmadığı, ihmallerin kendilerini bu duruma soktuğu kanısında. Hastanede yaptıkları görüşme sırasında olayla bağlantısı olmayan, tamamen provokatif eylemler için hastane önüne gelen bazı kişilerin bize tepki göstermesine yaralı yakınlarının o kişilere şiddetle tepki göstermesi, insanlarımızın bu konudaki duyarlılıkları bizi duygulandırdı. Bizim, her halükarda emekçi, ezilen insanlarımızla hem hukuki hem insani bir dayanışma içerisinde olmamız, bu mücadeleyi birlikte sürdürmemiz gerekiyor’’ dedi.

‘BAZILARI SALTANATINI KUTLAMANIN DERDİNDEYDİ’ 

Kaya, sözlerini şöyle tamamladı: “Kazada yaşamını yitiren insanlarımızın cenazelerine olduğumuz saatlerde Tayyip Erdoğan kutlamalarla başkanlığını ilan etti. Bu durum maalesef ülkemizin bir gerçeği olmuş durumda. Bir taraftan ezilenler, yoksullar cenazeleriyle canlarıyla, sevdiklerinin kayıplarıyla uğraşırlarken, diğer taraftan bazılarının kendi saltanatlarını kutlamasının derdindeydiler. Arabistan Kralı’nın vefatında bile yas ilan eden Türkiye yönetimi, onlarca insanımızın yaşamını kaybetmesine rağmen bir yas ilan etmekten imtina ettiler. Çünkü yas ilan edilseydi kendi kutlamalarını gerçekleştiremeyeceklerdi. Buda halkımızın nasıl bir yönetimle karşı karşıya olduklarının kritiğini yapmak için iyi bir fırsattır.”

MA / Bilal Seçkin 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER