HDP’den iki vekile destek: Değerlerimize bağlı kalacağız

DİYARBAKIR - HDP milletvekilleri Remziye Tosun ve Musa Farisoğulları hakkında açılan soruşturmaya tepki gösteren Diyarbakır İl Eşbaşkanı Mehmet Şerif Çamçı, “Bu mücadeleyi değerlerimize bağlı kalarak, değerlerimizin gereklerini yerine getirerek sürdüreceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz” dedi.

HDP’den iki vekile destek: Değerlerimize bağlı kalacağız

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, PKK’li Mehmet Yakışır’ın cenaze törenine katılan milletvekilleri Remziye Tosun ve Musa Farisoğulları hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açılması ve Yakışır’ın taziyesinin kurulduğu Lice Dercimt Taziye Evi’ne baskın düzenlemesine ilişkin parti binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Remziye Tosun, Semra Güzel ve Musa Farisoğulları, HDP MYK üyeleri, HDP İl Eşbaşkanları Mehmet Şerif Çamçı ve Filiz Buluttekin, DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Naşide Toprak ile HDP’li yöneticiler katıldı.

‘TÜRKİYE YENİ BİR DÖNEMECE GİRDİ’

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Çamçı, Türkiye’nin 24 Haziran seçimleri ardından yeni bir dönemece girdiğini ifade ederek, “Bizler HDP olarak seçim öncesi ve sonrasında seçimin önemine, Türkiye tarihi için nelere yol açabileceği endişelerine dikkat çektik. Maalesef seçim sonuçları üzerinden Türkiye Cumhuriyeti devleti kendisini yeniden yapılandırıyor. Bir rejim veya yöntem değişikliğinden öte, sistemin değişikliğini görmek mümkün. Seçim sonuçları sadece iç siyasete yönelik değil, dış dünyaya yönelik de mesajlar barındırmaya başladı. Ortadoğu’nun nereye evirileceğini de gösteriyor” dedi. 

 ‘HER GÜN BASKIYI ARTTIRMAYI HEDEFLİYORLAR’

Türkiye halklarının hak etmediği bir durum ile karşı karşıya kaldığını dile getiren Çamçı, şunları söyledi: “Bu durum sıradan bir durum değil. Biz Kürtler bu rejimi ve yaptıklarını asla kabul etmeyeceğiz. Buna yönelik tepkilerimizi ve mücadelemizi, direnişimizi sürdürmeye kararlı olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Türkiye’nin seçimler sonrası baskıyı alabildiğince yükseltme, insanları baskı altına almaya yönelmiştir. Bu insanlığın kabul edebileceği, insanları mücadele geçmişinden aldığı ilhamla kabul edebileceği bir durum değildir. Her gün baskıyı artırmayı hedefliyorlar.”

‘MİLLETVEKİLLERİMİZ HALKIN REALİTESİNE UYGUN DAVRANDI’

Milletvekillerinin siyasi çalışmalarına yönelik müdahalelere dikkat çeken Çamçı, “Siz bu halkın mücadelesini yıllarca kriminalize ettiniz. Adli bir durum gibi sorgulamaya çalıştınız. Bu halk kendi hak ve taleplerinin onurlu mücadelesini yürütüyor. Bu tür yaklaşımlarla halkı engelleyemezsiniz. Milletvekillerimiz Remziye Tosun ve Musa Farisoğulları, halkın realitesine uygun siyasi mücadelelerini yürütüyorlar. Siz istediğiniz kadar kriminalize edin, algı yaratmaya çalışın, milletvekillerimiz halkımızın realitesine ve gereklerine uygun davranıyorlar” diye konuştu.

‘CENAZEYE KATILMAK SUÇ OLARAK KİMSENİN ÖNÜNE KONULAMAZ’

Cenazeye katıldıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan Remziye Tosun ve Musa Farisoğulları ile gurur duyduklarını vurgulayan Çamçı, “Onlar bu halkın kendilerine oy verirken beklentilerinin ne olduğunu bilen halkımızın temsilcileridir. Bizler de onların yanında birlikte mücadele yürütmenin sözünü veriyoruz. Bir gerillanın cenazesine katılmak, bir insanımızın ve ailesinin acısını paylaşmak, yanında durmak, hiç bir ahlak ve din çerçevesinde suç olarak kimsenin önüne konulamaz. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Bu uygulamalarla halkın öfkesini ve tepkisini aldığınızı görmeniz gerekiyor” diye konuştu. 

‘DEĞERLERİMİZE BAĞLI KALACAĞIZ’

HPG’li Mehmet Yakışır’ın taziyesine yapılan baskına da tepki gösteren Çamçı, devamla şunları söyledi: “Taziye evine baskın yapıp, taziye sahiplerini gözaltına alma cüretini kim size veriyor? Halkın sadece ve sadece öfkesini kazanabilirsiniz. Halkı bugüne kadar bu şekilde birçok şeyle sindirmeye çalıştınız. Hiçbir şeyden sonuç alamadığınız gibi bundan sonra da sonuç alamazsınız. Bu şekilde taziye evinin basılması, taziye sahiplerinin gözaltına alınmalarını şiddetle protesto ediyoruz. Bu mücadeleyi değerlerimize bağlı kalarak, değerlerimizin gereklerini yerine getirerek sürdüreceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.”

HDP’liler, yapılan açıklamanın ardından baskın yapılan HPG’li Mehmet Yakışır’ın taziyesine katıldı. (Mezopotamya Ajansı)

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER