HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu:Kadına yönelik şiddete karşı Araştırma Komisyonu talebi

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, kadına yönelik şiddete karşı TBMM çatısı altında bir Araştırma Komisyonu kurulması için önerge sundu.

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu:Kadına yönelik şiddete karşı Araştırma Komisyonu talebi

HABER MERKEZİ- HDP İstanbul Milletvekili ve Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, kadına yönelik şiddete karşı alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla TBMM Başkanlığına araştırma önergesi sundu. 

Önergede medyaya yansıyan verilere göre Türkiye’de 2017 yılının ilk on ayında toplam 240 kadın, yakınları ya da hiç tanımadığı erkekler tarafından katledildiği adli makamlardan saklanan, basına yansımayan, kaza veya intihar süsü verilen cinayetlerin de yaşandığını belirtildi. 

“Erkek şiddetine uğrayan kadınların çocukları da şiddetin hedefi olmaktadır” denilen önergede,  geçtiğimiz hafta, babaları olan erkek tarafından katledilen 4 yaşındaki Elif Mina ve 2 yaşındaki Miray Hira cinayeti hatırlatıldı. 

Yasalar uygulanmıyor!

Türkiye’de kadına yönelik şiddete karşı koruyucu ve önleyici tedbirlere ilişkin ihmallerin daha önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’e de taşındığı hatırlatılarak Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nin yaradı olduğu belirtildi. Buna karşın Türkiye’de 6284 Sayılı Kanunun ve uluslararası sözleşmelerin gereklerinin yerine getirilmediği ifade edildi.

‘Gerekli koordinasyonlar sağlanmıyor’

“6284 Sayılı yasa etkin bir şekilde hayata geçirilmediği gibi, bu yasaya karşı saldırılara hükümet sessiz kalmış, şiddet gören, tedbir kararı almış ve şiddet tehdidi altında olan kadınların ihtiyaçları için ilgili Bakanlıklar gerekli koordinasyonu sağlamamış, ŞÖNİM’ler stabil bir yapıya ulaştırılamamış, şiddet hattı, sosyal politika hattına dönüşmüştür” denilen önergede şiddete maruz bırakılan kadınların başvurdukları mercilerin tedbir almadığına, kadınları yanlış yönlendirdiğine ve şiddet faili ile ‘barıştırma’ yönünde hareket edildiğine dikkat çekildi. 

‘Araştırma Komisyonu kurulmasını istiyoruz’

Tüm bu sorunlara çözüm bulunması için Meclis’in acilen sorumluluk alması gerektiği belirtilen önergede, “Kadına yönelik şiddeti önlemek, kadın ve çocukların yaşam hakkını korumak, Türkiye’de 6284 No lu Kanunun ve İstanbul Sözleşmesinin etkin biçimde hayata geçirilmesi ve iç hukukla uluslararası sözleşmeler arasındaki tutarsızlıkların uluslararası sözleşmeler baz alınarak yeniden düzenlenmesi için atılması gereken adımların belirlenmesi ve TBMM’nin bu yakıcı sorunla mücadelede daha aktif bir rol üstlenmesi amacıyla bir Araştırma Komisyonu kurulmasını talep ederiz” denildi. 

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2018, 21:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER