HDP'li Yıldırım için yapılan itiraz reddedildi

DİYARBAKIR - HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı, Van Milletvekili Nadir Yıldırım hakkında verilen tutuklama kararının kaldırılması yönündeki talep reddedildi.

HDP'li Yıldırım için yapılan itiraz reddedildi

Diyarbakır'da görülen "KCK Ana Davası"nda yargılanan, ancak milletvekili oldukları için yargılamaları durdurularak, dava dosyaları ayrılan HDP milletvekilleri Çağlar Demirel, Osman Baydemir, Dilan Dirayet Taşdemir, Ahmet Yıldırım, Besime Konca, Alican Önlü, Nadir Yıldırım ve Selma Irmak'ın da aralarında bulunduğu 29 siyasetçinin yargılandığı davanın görülmesine devam edildi. Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya, tutuklu olan HDP  Milletvekilleri Selma Irmak ve Çağlar Demirel SEGBİS ile katılmayı reddettiği için katılmazken, avukatları hazır bulundu. 

Dosyaya gelen evrakların okunmasıyla başlayan duruşmada HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Van Milletvekili Nadir Yıldırım'ın avukatı Mehdi Özdemir savunma yaptı. Müvekkilinin Ocak ayında apar topar şekilde yapılan olağanüstü bir duruşma ile hakkında tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkarıldığına dikkat çeken Özdemir, müvekkilinin tutuklanmasının arka planında Afrin operasyonuna ilişkin yaptığı açıklamalar ve sosyal medya hesabında yaptığı 2 paylaşım olduğunu söyledi.

Özdemir, müvekkilinin milletvekili olduğunu, delillere etki etmesinin söz konusu olmadığını, KHK ile 7,5 yıl kadar çıkarılan tutukluluk süresi düzenlenmesinin bu davada 5 yıl boyunca tutuklu kalan müvekkilinin lehine olacak şekilde değerlendirilmesini talep etti. Özdemir, müvekkili Yıldırım'ın seçme ve seçilme hakkının kısıtlanmaması, Eş Genel Başkan Yardımcısı olduğu partisinde yapacağı seçim çalışmalarının engellenmemesi için hakkında çıkarılan tutuklanma kararının kaldırılmasını istedi. Duruşma savcısı ise Yıldırım hakkında verilen tutuklanmasına yönelik kararı kaldırılması yönündeki itiraz reddedilmesi ve dava dosyasındaki eksikliklerin giderilmesini talep etti.

Savunmaların ardından ara kararına açıklayan mahkeme heyeti, Yıldırım hakkında verilen tutuklanması yönündeki kararın kaldırılması yönündeki talebi reddederek, eksikliklerin tamamlanması için davayı Ekim ayına erteledi.Diyarbakır/MA

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 18:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER