HDP'li Kaya: OHAL varken ittifakın meşruiyeti yok

URFA - "OHAL’de Kadın ve Hak İhlalleri" konulu panelde konuşan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, "OHAL gibi bir süreç varken, ne ittifak yasasının, ne seçimlere gitmenin, ne sandık kurmanın, ne de bunları konuşmanın bir meşruiyeti var" dedi.

HDP'li Kaya: OHAL varken ittifakın meşruiyeti yok

HABER MERKEZİ-Urfa İl Kadın Platformu “OHAL’de Kadın ve Hak İhlalleri” konulu panel düzenledi. Urfa Barosu, Tahir Elçi Konferans Salonu’nda düzenlenen panele, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Kadın Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi Figen Aras, SES Kadın Genel Sekreteri Selma Atabey yanı sıra çok sayıda kadın katıldı.

‘KADINLAR BİNLERCE YILDIR OHAL ŞARTLARINDA YAŞIYOR’

Moderatörlüğünü Avukat Sevda Çelik Özbingöl’ün yaptığı panelde ilk olarak konuşan Kadın Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi Figen Aras, kadınların OHAL uygulamaları ile daha çok baskı altına alınıp sömürülmeye çalışıldığını söyleyerek, “Biz kadınlar binlerce yıldır OHAL şartlarında yaşıyoruz. Doğduğumuz andan itibaren cinsiyetimize bakılarak bizimle ilgili yasaklar başlıyor. Erkeklik OHAL’in çok ciddi bir yansımasıdır. Bir kimliktir erkeklik, erkeklik kadın üzerinde OHAL uygulamalarını 24 saat boyunca gerçekleştiren bir kimliktir. Şuan yaşanan OHAL uygulamalarını bir iktidar biçimi bir faşizm gerçekliği olduğunu, kadınların OHAL dışında da bu baskılamayı yaşadığını ama OHAL le birlikte kat be kat artarak devam ettiğini biliyoruz. Dolayısıyla OHAL nasıl mücadele ediliri kadın mücadelesi deneyimlerinden alarak tartışabiliriz” dedi. 

'25 BİN KADIN EMEKÇİ İHRAÇ OLDU' 

Aras’dan sonra konuşan SES Kadın Genel Sekreteri Selma Atabey de, OHAL’in sokağa çıkma yasaklarında mağdur edilenlerin yanında yer alan kamu emekçilerine karşı bir saldırı olduğunu belirterek, “Çünkü o dönemde eğitimciler, eğitime ulaşamayan çocukların eğitimi için, etkinlik yapıyordu. AKP Hükümeti’nin politikalarını eleştiriyordu. Sağlıkçılar içinde bu böyleydi.  2016 darbesi kamu emekçilerine yönelik bir intikam alma oldu. 31 KHK yayınlandı 126 bine yakın kamu emekçisinin ihraç olduğunu biliyoruz. Bunların içinden 25 bin kadın emekçi ihraç oldu. Ancak KESK üzerinden konuşursak 4 bin 218 KESK’li ihraç edildi” diye ifade etti.

Son olarak panelde konuşan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ise, kadınların yıllarca var olan sisteme kaşı mücadele ettiklerini ancak OHAL ile birlikte de resmi bir yaptırımla, yaşadığkları problemlerin iyice kronikleştiğini kaydetti. 

‘HERKES İÇİN ADALETİ UNUTTUNUZ’

8 Mart’tan önce Türkiye gündeminde 28 Şubat olduğunu ve inanların hafızasında 2 çeşit 28 Şubat olduğunu söyleyen Kaya, “Geçtiğimiz 28 Şubat haftasında, o günlerde başörtülü kadınların yaşadıkları zulüm anlatıldı. Konuşmacı şöyle diyordu ‘ Biz bunları neden anlatıyoruz biliyor musunuz? Bunları bizim gibi başkaları da yaşamasın diye’ dedi. Güler misiniz, ağlar mısınız? Şunu göremiyorlar, o günlerde mücadele ederken sloganımız ‘Herkes için adalet, başörtüye özgürlük’ idi.  Onlara da söyledim ‘Siz başörtüsü özgür olunca herkes için adaleti unuttunuz. Güç elinize geçince kendiniz gibi olmayanların ihtiyacı olan adaleti, özgürlüğü, eşitliği es geçtiniz’ dedim. Bugün ise bırakın başörtülüleri 80 milyonun sadece bir avuç saray yandaşı hariç toplumun tamamı terörize edilmiş. Hainleştirilmiş. Potansiyel tehlike haline getirilmiş. Bugün ülkede eleştiren sorgulayan insanlar otomatikman hainleştiriliyor” dedi. 

O yıllarda 1 kadın vekilin meclisten atıldığını hatırlatan Kaya “Bakın şuanda bizim 5 kadın vekilimizin vekilliği düşürüldü. 9 tanesi içeride. ‘Bunlar başkalarının da başına gelmesin diye biz bunları anlatıyoruz’ derken utanmadan aynı sıradan insanları meclisin dışına attıkları zaman sanki başka bir ülke anlatıyorlar. Onları dinleyince bunlar hangi Türkiye’den bahsediyor diye düşünüyorum” diye ifade etti. 

Toplumun maddi manevi bir çürüme yaşadığını anlatan Kaya, 16 yıllık AKP iktidarı döneminde AKP’ye oy verenlerin dahi çocuklarını değil yurtlara kurslara göndermeyi sokağa oynamaya dahi indiremediklerini, toplumun bu kadar güvencesiz olduğunu söyledi. 

'OHAL VARKEN İTTİFAKIN MEŞRUTİYETİ YOK'

Toplumu bir yandan OHAL’in yakıcılığını yaşarken, haftaya mecliste, ittifak yasası, gelecek seçimle ilgili yapılacak değişikliklerin tartışılacağını hatırlatan Kaya sözlerine şöyle devam etti : "Yani OHAL gibi bir süreç varken, ne ittifak yasasının bir meşrutiyeti var, ne seçimlere gitmenin bir meşrutiyeti var, ne sandık kurmanın, ne bunları konuşmanın bir meşrutiyeti var. ‘İslam’ın yenilenmeye ihtiyacı var’ gibi sözler söylemeye başladılar. Birileri kulaklarına fısıldadı. Tabi ki, ne Kuran-ı bir araştırma, ne de ilmi bir araştırma ile söylenmiş sözler değildi bunlar. Bugüne kadar kendi tabanından almadığı bir tepki alınca, 24 saat geçmeden sözlerini yeniden güncelleme ihtiyacı hissettiler. Sadece gündem oluşturmak amaçları. Bakın biz yolunda gitmeyen şeylerin farkındayız mesajı vermek istediler. Ne yaparlarsa yapsınlar o iktidarcı, nefretçi, saltanatçı, ırkçı, erkekçi, yezidçi, faşist zihniyetlerini değiştirmedikçe, neyi yenilerlerse yenilesinler kendilerini düzeltemeyecekler.”

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER