HDP'li Erkan Baş Gözaltında 543 işçi var

İSTANBUL - 3. Havalimanı şantiyesine yapılan baskında gözaltına alınıp, üç ayrı karakolda tutulan işçilerinin sayısının 543 olduğu öğrenildi. HDP İstanbul Milletvekili Erkan Baş, insani çalışma koşulları talep ettikleri için gözaltına alınan işçilerin karakola şirketin otobüsleriyle götürülmeleri hakkında “açık bir patron-devlet işbirliği örneği” dedi.

HDP'li Erkan Baş Gözaltında 543 işçi var

Kötü çalışma koşullarını protesto etmek amacıyla dün eylem yapan 3. Havalimanı işçileri, gece yarısı yatakhanelerin kapısı kırılarak gözaltına alındı. Gözaltına alınanlarının işçilerin sayısının 543 olduğu bilgisine ulaşıldı. Gözaltına alınan bu işçilerden 380’inin Arnavutköy Jandarma Karakolu'nda, 73’ünün Maslak'ta bulunan İl Jandarma Komutanlığı'nda, 90’ının ise Eyüp İlçe Jandarma Komutanlığı'nda tutulduğu öğrenildi.

Yapılan bu gözaltılar sonrası aralarında Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) ve Çağdaş Hukukçular Platformu (ÇHP) üyesi avukatların da olduğu çok sayıda avukat hukuki destek vermek üzere işçilerin tutulduğu karakollara gitti. Avukatların önümüzdeki saatlerde gözaltındaki işçilerden bazıları ile görüşmeleri bekleniyor.

İşçilerin dünkü eyleminden bu yana gelişmeleri takip eden HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm ile Erkan Baş da, kimi işçilerle birlikte bekledikleri Arnavutköy Jandarma Karakolu önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İşçilerin insanlık dışı koşullara mahkum edildiğini söyleyen Baş, bu koşulların son dönemde iyice ağırlaştırıldığını belirtti. Baş, haklarını alamadıkları için iş bıraktıklarını belirttiği gözaltındaki işçilere dair şunları söyledi: 

“İşçi arkadaşlarımız alın terlerinin hakkını, çoluk çocuklarının rızkını istiyorlar. En doğal haklarını istediklerini için gerek yönetim gerekse bu yönetimin arkasında duran iktidar işçilere dönük şiddetli bir saldırıda bulunuyor. Dünya tarihine geçen bir şey var. 400’ün üzerinde olduğu söylenen gözaltılar var. Bir şantiyede çalışan işçiler en insani taleplerini istediği için gözaltına alındı. Bunun anlamı açıktır, ‘Biz bu işçilerin karşısındaki patronun yanındayız. Bu patronların çıkarlarını savunmakla görevli buluyoruz’ diyorlar. İşte tam da bu yüzden buradayız. Onlar patronların çıkarlarını savunuyorsa biz de işçilerin haklarını savunuyoruz.” 

‘KANUNSUZ EMİRLERİ UYGULAYANLAR SUÇ İŞLİYOR’

Şantiye alanına girişlerinin jandarma tarafından engellendiğine değinen Baş, “Burası özel mülktür giremezsiniz’ diyorlar. Biz de diyoruz ki; özel mülkü korumak Türkiye jandarmasının görevi midir? Devletin görevi kamunun, halkın yararını korumaktır. Biz bunu yapmaya çalışıyoruz, bu engelleniyor. Karakolda bulunan gözaltındaki arkadaşlarımızı görmemiz engelleniyor. Yüzlerce kişi gözaltına alınmış, milletvekillerini kapıdan içeri sokmuyorlar. Valiyle temas etmeye çalışıyoruz, telefonlara çıkmıyor. Kapıda uzman çavuşlar; ‘Bize emir geldi, içeri alamayız’ diyor. Açıkça söylüyoruz; Kanunsuz emirleri uygulayanlar suç işliyor. Hepsi hakkında suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Baş, devamında “Tahta kurusuyla yaşamak istemiyoruz. Bundan daha insani bir talep olabilir mi? İnsan gibi yemek yemek, insan gibi yerlerde yatmak istiyoruz. Bu talepler suç değildir. Bunları yerine getirmeyen patron suç işliyor. Gözaltına alınan işçiler, patronların otobüsleriyle karakola getiriliyor. Bundan daha açık bir patron-devlet işbirliği örneği olabilir mi? Biz elimizden ne geliyorsa onu yapmaya devam edeceğiz” dedi.

HDP’li Baş, işçilerin taleplerinin bütün halklarca iyi okuması gerektiğini de ifade etti.İstanbul/MA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER