HDP'li Akdoğan, Şapatan'da köylülere işkence iddiasını Soylu'ya sordu

HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde köylülere işkence iddiasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sordu

HDP'li Akdoğan, Şapatan'da köylülere işkence iddiasını Soylu'ya sordu

HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, Hakkari'nin Şemdinliİlçesi'nde köylülere işkence iddiasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sordu. Geçtiğimiz günlerde Dihaber'in gündeme getirdiği işkence iddiası ile ilgili kamuoyunda da ciddi tepkiler oluşmuştu. 


Akdoğan, Şemdinli'nin Şapatan Köyü'nde 100'den fazla köylünün köy meydanında toplanılarak işkence edildiğine dair verdiği soru önergesinde, "07.07.2017 tarihinde Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Altınsu(Şapatan) Köyü’ne   Özel Harekat polisleri tarafından gece vakti evlere baskın yapılmıştır. Hiçbir hukuki gerekçe gösterilmeden kadın ve çocuklar dahil 100’den fazla yurttaşa köy meydanında işkence edildiği bildirilmiştir. Yurttaşları köy meydanında toplayarak işkenceden geçirildikleri iddia edilmektedir.36 yurttaşın kolluk güçleri tarafından keyfi olarak gözaltına alınıp işkence edildiklerinin görüntüleri de basına yansımıştır. 30 yıldan fazladır süren çatışma ortamında Şemdinli’nin köylerinde yurttaşlarımız defalarca toplu gözaltı ve işkenceye maruz bırakılmıştır. Geldiğimiz noktada keyfi gözaltı ve tutuklamalarla kesintisiz bir işkence yaşatılmaktadır." diye belirten Akdoğan, Soylu'ya şu soruları yöneltti: 


1-Bakanlığınız tarafından Şemdinli ve köylerinde yurttaşlara keyfi olarak işkence uygulayan bu kolluk kuvvetleri hakkında hukuki bir işlem yapılmış mıdır?

2-Bir köyün tamamına baskın yapılarak gözaltı, kötü muamele ve işkence uygulamanın gerekçesi nedir?

3-Hiçbir hukuki gerekçe gösterilmeden bu işkenceyi uygulayanlar kimden talimat  almaktadır?

4-Daha önce de Şemdinli ve köylerinde toplu şiddet uygulayan kolluk kuvvetleri hakkında hukuki veya idari bir işlem yapılmış mıdır? Yapılmışsa sonucu nedir?

5-Bu günlerde yapılan toplu baskınlar, gözaltılar ve işkenceler yeni göç ettirme politikaları mıdır?

6- Şemdinli’de yapılan toplu baskın ve gözaltıların talimatını, Hakkari ve ilçelerini sürekli ziyaret eden bakanlığınız tarafından mı veriliyor? 

Foto: Dihaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER