HDP: Kürdistan realitedir

TBMM’de anayasa görüşmeleri sırasında HDP'li milletvekillerin kullandığı “Kürdistan” kelimesine AK Parti ve MHP’den tepki geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçmiş Kürdistan açıklamaları tartışma konusu oldu.

HDP: Kürdistan realitedir
HDP’nin basın özgürlüğüne ilişkin verdikleri önergeye dair konuşan, HDP milletvekili Sibel Yiğitalp, basına ilişkin baskılarda kritik kimi istatistikleri açıkladı. Özellikle 7 Haziran seçimlerinden sonra bu baskıların arttığına dikkat çeken Yiğitalp, Sur’da yapılan saldırılara da dikkat çekerek, “Adalet Bakanı'na koruması üzerinden ulaştım. 50’den fazla sivil bulunduğunu ve aralarında gebelerin ve çocukların olduğunu açıkladım.

Ardından vali yardımcısı bana döndü, beli bir süreye kadar koridor açacaklarını söylediler. Çıkışları saat 16-17 arasına sıkıştırıldı. İnsanlar, bombardıman altında olduğu için çıkamadılar. Bu arada ancak 15 kişi çıkabildi” dedi.  Daha önce Sur’dan çıkan çocuk ve gençlerin soyularak sosyal medyada propaganda malzemesi haline getirildiğini anımsatan Yiğitalp, Sur ve bölgede yaşananları yazan gazetecilerin hedef haline getirildiğinin altını çizdi. Yiğitalp, yaşananları, “Kürdistan’da bir Kürt sorunu var. Bunun yolu siyasi çözümdür. Bunun için anayasa yapılacağına AKP kendini kurtarmanın derdinde” diye konuştu. 

'AZMİNİZ SADECE İKTİDARINIZI KORUMAYA' YÖNELİK

HDP milletvekillerinin tutuklanmasına da dikkat çeken Yiğitalp, şunları aktardı: “Bütün bunları yapanlar bunu AKP’nin güvencesi altında yapıyor. Zorla rıza üreterek bu düzenlemeyi geçirmek istiyorsunuz. Keşke bu azminiz sorunları çözmeye yönelik olsaydı ancak iktidarınızı korumaya yöneliktir. Yol yakınken, bu kadar mesaiyi ülkenin sorunlarını çözmek için harcayın.” 

'KÜRDİSTAN DİYE BİR YEK YOK'

AK Parti adına söz isteyen İstanbul Milletvekili Mehmet Muş, sataşma olduğu gerekçesiyle aldığı sözde, “sivil katliam” söylemlerini asla kabul etmediklerini söyledi. HDP’lilerin “Kürdistan” söylemlerine de, “Sürekli olmayan yerlerle ilgili açıklama yapılıyor. Kürdistan da şöyle oldu böyle oldu. Kürdistan neresi, Kürdistan diye bir yer var mı, neresi?” diye sordu. 

'SUR’DA NEDEN YASAK SÜRÜYOR'

Sataşmadan sonra söz olan HDP Milletvekili Yiğitalp, “Bu ülkede siyasetin yolunu kaparsanız, dağın yolunu açan sizsiniz. İnsanlar kendilerini rahat ifade etmezse, başka yol bırakmazsınız. Asla tasvip ettiğimiz bir yol değildir” diye belirtti. Yiğitalp, 9 Mart’ta Sur’daki operasyonların sona ermesine rağmen halen yasağın sürdüğünü belirterek, “Niye yasağı bitirmiyorsunuz” şeklinde sordu. 

MHP KÜRDİSTAN’IN ADINI ANMAK İSTEMİYOR

 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER