HDP İstanbul'da 2 milyon oy hedefliyor

İSTANBUL - İstanbul'da seçim hazırlıklarını yoğunlaştıran HDP, 24 Haziran’da 2 milyon oy hedefliyor. HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir, “İstanbul'da yaşayan halkların yeni bir hayat, yeni bir gelecek için bütün arzularını sandığa yansıtacağını biliyoruz” dedi.

HDP İstanbul'da 2 milyon oy hedefliyor

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) seçim çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor. İstanbul'da 7 Haziran seçimlerinde aldığı bir milyon 70 bin oy ile yüzde 12,43 oy oranıyla kentte 3’üncü parti olan HDP, 24 Haziran seçimlerinde bu oranı iki katına çıkarmaya hazırlanıyor.

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir, 24 Haziran seçimlerinde İstanbul'un belirleyici kent olacağını söyledi. 

'HEDEFİMİZ 2 MİLYON'

7 Haziran'da İstanbul'da aldıkları oylarla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı başkan yaptırmadıklarını ifade eden Demir, “24 Haziran'da da 7 Haziran'da aldığımız oyları iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. İstanbul'da 2 milyon oy alırsak Kürdistan'da çalınan oyları telafi etmiş oluruz. İstanbul'da yaşayan halkların yeni bir hayat, yeni bir gelecek için bütün arzularını sandığa yansıtacağını biliyoruz” dedi. 

'TÜM FARKLILIKLARIN OYLARINA TALİBİZ'

HDP'nin seçim sürecinde kurduğu ittifaklar ile Türkiye'nin geleceğine bakış açısını ortaya koyduğunu belirten Demir, şöyle devam etti: “Tam da HDP projesini yansıtan bir yerden hazırlandı aday listesi. İstanbul, Türkiye'nin küçük bir mikro yapısı. Var olan bütün etnik, inanç, kimlik ve sınıf yapılarını yansıtan bir kent. Bunlara uygun, ihtiyaçlarına cevap verebilecek, gelecekte onların beklentilerini karşılayabilecek politikalar oluşturmak zorundayız. İstanbul 17 milyon nüfusu barındırıyor ve hemen hemen Türkiye'nin her kentinden göç almış bir kent. Bir bütün olarak Türkiye'nin resmidir İstanbul ve HDP de bütün bunları gözeten yerden, farklıların sorunlarına ortak çözüm bulmak için politika geliştiriyor. 24 Haziran'da yeni bir Türkiye'yi sunmak için tüm farklılıkların oylarına talibiz ve parlamentoda onların sesini yansıtacak bir çalışmanın içine girmiş bulunuyoruz.”  

‘GENÇLERİN SİYASETE KATILMASINI İSTİYORUZ’ 

Demir, HDP'nin en önemli dinamik gücünün kadınlar ve gençler olduğunu ifade etti. Demir, gençliğin geleceğe dair ciddi kaygıları olduğunu vurgulayarak, "Bu ülkenin yaşanır bir ülke haline gelmesi için barışın ve istikrarın olması gerekiyor. Gençliğe bu umudu vermek HDP'nin öncelikli görevi. Onun ötesinde gençlik, kendi geleceğine kendisi karar verecek. Bunun için siyasete gençlerin katılmasını istiyoruz. Belirleyici olacak olan gençlik olacaktır” diye konuştu. 

'KOMİSYONLARIMIZDA HALKIMIZ YER ALIYOR'

7 Haziran seçimleri sonrası İstanbul'da HDP'ye dönük sık sık operasyonların olduğunun da altını çizen Demir, "Bütün bu hukuksuzluklara karşı bizim tepkimiz, alacağımız oydur. İstanbul il örgütü olarak tutuklanan arkadaşlarımızın yerine çalışıyoruz. Seçim koordinasyonlarımız var. Bu komisyonlarda mahallelerden halk ve eski yöneticilerimiz yer alıyor. İstanbul'un üç bölgesinde de bu komisyonlar çalışıyor. Aynı şekilde bu komisyonlarda bileşenlerimiz ve bizi destekleyen yapıların üyeleri de yer alıyor" ifadelerini kullandı. 

MA / Yasin Kobulan

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2018, 16:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER