HDP'den Zarrab tepkisi: Rezaleti neredeyse kahramanlığa yoracaklar

ARDAHAN - Partisinin Ardahan kongresinde konuşan HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Reza Zarrab davasına dikkat çekerek, "Yaşanılan durum rezalettir. Bu rezaleti bile saptırarak, neredeyse kahramanlığa yoracaklar" dedi.

HDP'den Zarrab tepkisi: Rezaleti neredeyse kahramanlığa yoracaklar

HABER MERKEZİ Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ardahan İl Örgütü 2’nci Olağan Kongresi’ni, partinin il binasında gerçekleştirdi. Kongreye, Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, PM üyeleri Taşkın Aktaş ve Şafak Özanlı ile yüzlerce kişi katıldı. Kongrenin yapıldığı salona HDP eş genel başkanları Serpil Kemalbay ve Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafının yanı sıra  “Tecrit kaybedecek, özgürlük kazanacak” yazılı  pankart asıldı. 

‘DOSYAYI KAPATTINIZ, KOKUSU BAŞKA YERDEN ÇIKTI’ 

Saygı duruşuyla başlayan kongrede, cezaevlerinde bulunan HDP ve DBP il ve ilçe yöneticileri selamlandı. Daha sonra konuşan Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, Reza Zarrab davasına dikkat çekti. Bilgen, "Yaşanılan durum rezalettir. Bu rezaleti bile saptırarak, çaptırarak, nerdeyse kahramanlığa yoracaklar. Neredeyse ne iyi etmişler de rüşvet almışlar diyecek duruma gelmişler. Bu yönlü bir propaganda yapıyorlar. Bu Türkiye’nin iç siyasetidir. Eğer bu bakanların başka ülkelerde yargılanmasını, sorgulanmasını istemiyorsanız bu yargılamayı içeride yapma cesareti ve onurunu göstereceksiniz. Siz eğer 4 tane bakanı ve bakanların çocuklarını ve ödül verdiğiniz Reza Zarrab’a ödül verip türlü entrikalar çevirirseniz, bu ülkede mazlumların ahdı tutar. Zamanında 4 bakan için Meclis’te soruşturma açılmasına ve yargılanmasına ‘gerek yok’ dediler. Mahkemeler de yargılamaları hemen bitirip sonuçlandırdı. Yani yargıladı, akladı ve davayı kapattı. Dosyayı kapattınız, halının altına süpürdünüz pisliği, şimdi de kokusu başka yerden çıktı” dedi.

‘SORUMLULAR CEZALANDIRILMALI’ 

Bilgen, kirli ve karanlık işlerin saklı kalmayıp başka yerlerden çıkacağını belirterek, “Bu sürecin asla Türkiye’ye zarar vermesini istemiyoruz. Bunun da yolu kimler sorumluysa, vicdanları rahatlatacak şekilde cezalandırılmalıdır. Adalet yerini bulursa ve suçluları cezalandırıp rüşveti de milli bir durum gibi görmezseniz o zaman toplum da ‘siyasetçilerimiz başka bir ülkede yargılanmasın ve hesabını kendimiz sorarız’ der. Demokrasi bunun için vardır. Suçluları aklamak için değil. Bir ülkede bunlar yapılmıyorsa kimsenin demokrasiden söz etmesi mümkün değildir. 

'HAKSIZLIK KARŞISINDA SESSİZ KALMAYACAĞIZ'

Bedeli ne olursa olsun haksızlık karşısında sessiz kalmayacaklarını dile getiren Bilgen, “Ardahan’da kaç yöneticimiz içeride, kaçı dışarıda sayısını bizler bile unuttuk. Çünkü sürekli operasyon gerçekleştirip yöneticilerimizi tutukluyorlar. Arkadaşlarımızın içeriye alınmasının sebebi Ortadoğu'da akan kana karşı durmamızdır. Bu halk çok bedel ödedi. Önümüzdeki günlerde büyük kargaşalarla karşılaşabiliriz. Ama ne olursa olsun biz barıştan yana olacağız ve eşitlikten asla geri adım atmayacağız" dedi. 

'MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Olası erken seçime de değinen Bilgen, “İsterlerse 2 ay  sonra seçim yapsınlar ister 2 yıl sonra... Bugünden itibaren tüm eksikliklerimizi giderip her an seçim olacakmış gibi çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bütün arkadaşlarımızı da tutuklasalar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz" diye konuştu.

Tek listeyle seçime gidilen kongrede,  yeni il eşbaşkanları Feyza Nur Demir ve Ergül Koç olarak belirlendi. 

Kongre, çekilen halay ve sloganlarla son buldu.Mezopotamya ajansı

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2017, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER