HDP'den TBMM'deki cinsel taciz için soru önergesi

ANKARA - TBMM'de çalışan F.K.'nin, 16 yaşındaki stajyer öğreniciyi 4 ay boyunca taciz ettiğinin ortaya çıkması ardından görev yerinin değiştirilmesini Meclis'e taşıyan HDP'li Bedia Özgökçe, "F.K.’nin yeni görev yerinde cinsel taciz saldırılarına devam etmesi halinde sorumlular kim ya da kimler olacaktır" diye sordu.

HDP'den TBMM'deki cinsel taciz için soru önergesi

HABER MERKEZİ - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Bedia Özgökçe, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde  (TBMM) memur olarak çalışan F.K.'nin (52), 16 yaşındaki stajyer lise öğrencisini 4 ay boyunca taciz ettiği ortaya çıkması ardından, F.K.'nin görev yerinin değiştirilmesine ilişkin Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi. 

Özgökçe, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

"* F.K. adlı kişinin cinsel taciz saldırısı sabitken ve idari soruşturma başlatılmasına rağmen başka bir birime gönderilerek göreve devam ettirilmesinin gerekçesi nedir?

* Görev yeri değiştirilen F.K.’nin cinsel saldırı olasılığına karşı gönderildiği birimdeki çalışanlar uyarılmış mıdır, ne gibi tedbirler alınmıştır?

* F.K.’nin yeni görev yerinde cinsel taciz saldırılarına devam etmesi halinde sorumlular kim ya da kimler olacaktır?

* F.K. hakkında adli makamlara suç duyurusunda bulunulmuş mudur?

* TBMM çatısı altında 2002 yılından bu yana kadınlara yönelik cinsel şiddet ve şiddetin diğer türlerinde kaç vaka yaşanmıştır?

* (5) nolu sorudan devamla soruşturmaya dönüşmeyen ve kamu davası olarak yargı süreci başlatılmayan şikâyet/vaka sayısı nedir?"

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2018, 23:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER