HDP başvuru süresini 12 Aralık'a uzattı

POLİTİKA-HDP, yerel seçimler için aday adaylığı başvuru süresini 12 Aralık tarihine uzattı.

HDP başvuru süresini 12 Aralık'a uzattı

HABER MERKEZİ-31 Mart 2018 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde HDP'den aday adaylık için yapılacak başvuru süresi gelen talepler üzerine 12 Aralık tarihine kadar uzatıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart yerel seçimleri için belediye başkanlığı aday adaylığı başvuru süresini 12 Aralık tarihine uzattı. Bugün gerçekleştirilen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında 5 Aralık’ta sona erecek olan aday adaylığı başvuru tarihinin uzatılıp uzatılmayacağı karara bağlanacaktı. Edinilen bilgilere göre parti yönetiminin bu süreyi 12 Aralık Çarşamba günü saat 17.00’ye kadar uzattı.

HDP'den yapılan açıklamada, "Daha önce 5 Aralık olarak belirlenen başvuru tarihine kadar partimize belediye eş başkanlığı, meclis üyelikleri için Türkiye'nin değişik kesimlerinden, kadınlardan, gençlerden, eski siyasetçilerden, inanç kesimlerinden, yerel dinamiklerden partimize yönelik yoğun ilgi gösterildi. Partimize yapılan başvurularda özellikle kayyum atanan bölgelerdeki yoğunluk bir kararlılığın ifadesi olarak özellikle dikkat çekiyor" denildi.

Aday adayı olmak isteyenlerin bir kısmının başvurular için gerekli hazırlıkları yetiştiremedikleri belirtilen açıklamada, yoğun talep üzerine Yerel Yönetimler Komisyonu'nun başvuruların 12 Aralık mesai bitimine kadar uzatılmasına karar verdiği ifade edildi.

Açıklamada, "Daha önce aday kriterlerini kamuoyu ile paylaşan Yerel Yönetimler Komisyonumuz aynı zamanda KHK ile ihraç edilenlerden, kadınlardan, engellilerden ve gençlerden başvuru ücreti alınmamasını kararlaştırmıştı" denildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER