HDK: Halklar direnme ve kazanma geleneğine sahiptir

HDK açıkladığı Genel Meclis Toplantısı’nın sonuç bildirgesinde, halkların baskı ve saldırılara karşı alternatifsiz olmadığı belirtilerek, “Bu sömürü, zulüm ve baskıya karşı mücadele edecek ve kazanacağız” denildi.

HDK: Halklar direnme ve kazanma geleneğine sahiptir

HABER MERKEZİ-Halkların Demokratik Kongresi (HDK) 8. Genel Kurul'dan sonra düzenlediği ilk Genel Meclis Toplantısı’nın sonuç bildirgesini açıkladı. Paris ve Silopi’de öldürülen Kürt kadın siyasetçilere dikkat çekilen açıklamada, "Tek tip elbise dayatması tutsakların iradesini kırma ve teslim alma yanında tüm toplumun teslim alınmasını hedeflemektedir. Bu nedenle, tek tipe karşı mücadele cezaevleri ile sınırlı olarak ele alınamaz. Onbinlerce kişinin rehin alındığı cezaevlerinde tutsaklara tek tip elbise dayatması, fiziki ve psikolojik saldırılar ile artan hak ihlalleri tecrit ve kuşatma politikalarının bir devamı olup tutsakların direniş iradesini kırmaya yöneliktir. Bu yönüyle, faşizme karşı mücadelede tecrit politikalarını kırmak, cezaevlerindeki direniş ile toplumsal direnişi buluşturmak oldukça önemlidir" denildi. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin devam ettiğinin vurgulandığı bildirgede, "Bu koşullar içerisinde, İmralı Cezaevi’nde Sayın Abdullah Öcalan’a dönük mutlak tecrit uygulamaları, bir kişiye dönük değildir, halkların özgür ve birlikte yaşam arayışına yöneliktir. İmralı’daki bu kuşatma politikası tüm cezaevlerine ve toplumsal kesimlere uygulanmaktadır" diye belirtildi. 

Hukukun AKP'nin eliyle bir sopa haline getirildiği belirtilen bildiride, son günlerde HDP’lilerin verilen cezalarla siyaset dışına bırakılmak istendiği ifade edildi.  

Sonuç bildirgesinin devamında şu ifadelere yer verildi: "Faşizmin toplumu dinsel eksende dönüştürme operasyonu sürdürmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı bunun temel kurumu olarak kullanılıyor. Diyanet sitesindeki sözlükte yer alan kız çocuklarının 9, erkek çocukların 12 yaşında evlendirilebileceğine dair bilgi ile çocuklara yönelik taciz, tecavüz ve çocuk evlilikleri meşrulaştırmaktadır. Diyanet bu bilgiyi daha sonra siteden çıkarmış olsa da bu yönelim başka açıklamalar ve uygulamalarla birleştirildiğinde zihniyetin örtüştüğünü görüyoruz. Diyanet işleri Başkanlığı çocuk istismarını meşrulaştırmak, yaygınlaştırmak istemektedir.

‘DEVLET İNSANLIK DEĞERLERİNİ ÇÜRÜTMEKTEDİR’

Devlet, insanlık değerlerini çürütmektedir. Mezarlıklara saldırı ve cenazelerin kaçırılarak bilinmeyen yerlere taşınması bu çürümenin somut sonuçlarından biridir. Bu nedenle saray iktidarına karşı mücadele aynı zamanda insanlık adına mücadele haline gelmiştir.

İRAN HALKININ MÜCADELESİNİN YANINDAYIZ

Kapitalizm kendi sınırlarına dayanmıştır. Dünyada kapitalizmin yaşadığı kriz emekçilerin ve halklarımızın işsizlik, yoksulluk ve daha iyi bir yaşam talebini karşılayamamaktadır. Bunun bir sonucu olarak dün Güney Kürdistan'da bugün İran ve Rojhilat'ta gelişen mücadele meşru ve haklıdır. Bu hareketler katılanların bilincinden bağımsız olarak kapitalizme ve diktatörlüğe karşı insanlığın ayağa kalkışının işaretleridir. HDK olarak, Güney Kürdistan ve İran halklarının mücadelesinin yanındayız.

Türkiye ve Kürdistan'da da işsizlik, yoksulluk ve hayat pahalılığı artmaktadır. Zamlar, ağır vergi yükü ve düşük ücret politikaları altında işçiler ve emekçiler mücadele etmekte ve tepkilerini şu ya da bu düzeyde göstermektedir. Saray'ın çıkardığı 696 sayılı KHK'da taşeron işçilerin kadrolu yapılması yönündeki karar tüm taşeron işçilerini kapsamamakta, işçilerin geriye dönük haklarını ellerinden almakta, aynı zamanda sınav şartına bağlı kılarak da AKP'nin kadrolaşma amacına hizmet etmektedir.

Ortadoğu kaosunun yarattığı sonuçlar halklarımızı göç yollarına düşürmüş, yaşadıkları topraklardan sürülerek geniş göçmen kitlesini açığa çıkarmıştır. İç ve dış göç emekçilerin sefaletini derinleştirmektedir. Mülteciler can güvenliği olmaksızın, kamu hizmetlerinden mahrum edilerek, gerçek bir destekten yoksun biçimde yaşamak zorunda bırakılmaktadırlar.

YENİDEN BİRLİKTE YÜRÜME KARARLILIĞI 

HDK, yeni dönemde faşizme karşı mücadelenin sorumluluğu ve bilincinde olarak; önceliği OHAL'e karşı mücadele olmak üzere, faşizme karşı mücadeleyi demokrasi güçleri ile birlikte büyütme kararlılığını yeniden vurgular. Tüm tarafları ve muhataplarını her türlü kaygıyı bir kenara iterek demokratik birliktelikler içinde bir araya gelmeye çağırır. Genel Kurulumuzun aldığı karar doğrultusunda hemen her alanda demokrasi güçlerini birleştirmek için çalışmayı önüne görev olarak koyar.

Faşizmin her türlü zorbalığına ve baskılara karşı halklarımız demokratik direniş ve öz savunma temelinde mücadele edebiliriz. Öz savunmanın bugünkü karşılığı örgütlenmektir. Bugün her düzeyde ve her yerde HDK meclislerinin kurulmasının taşıdığı güncel önem bir kez daha kendisini göstermektedir. HDK, bu inançla, örgütlenme çalışmalarına hız verir. Emeğin sömürüsüne karşı mücadele, doğanın yağmasına ve ekolojik tahribata karşı doğanın ve yaşamın savunulması, eğitimde dinselleştirmeye karşı demokratik, parasız ve bilimsel eğitim, yozlaşmaya ve kültürel çürümeye karşı demokratik, özgürlükçü değerlerin yaşatılması, halklar ve inançlar arasında yaratılmak istenen kamplaştırma, ötekileştirme ve kutuplaştırmaya karşı halkların kardeşliği, savaşa karşı barış alternatifinin hayatın her yerinde inşa edilmesi görevimizdir. Devletin ve sermayenin bütün baskı ve saldırılarına karşın, halklarımız alternatifsiz ve çaresiz değildir. Bütün bu baskılara karşı direnme ve kazanma geleneğine sahiptir. Bu sömürü, zulüm ve baskıya karşı mücadele edecek ve kazanacağız."

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER