Gül de AYM ile hemfikir: Gazeteciler serbest yargılanmalı

Abdullah Gül, AYM'nin dün gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın tutukluluklarında hak ihlali olduğu kararına destek verdi, OHAL'in uzatılmasını eleştirdi

Gül de AYM ile hemfikir: Gazeteciler serbest yargılanmalı

Son dönemdeki açıklamaları ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP’nin tepkisini çeken 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün cuma namazı çıkışında yeniden gündeme dair mesajlar verdi.

Son dönemdeki tartışmalarla ilgili “polemiğe girmek istemiyorum” diyen Gül, dün AYM’nin gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın tutukluluklarında hak ihlali olduğu kararına destek verdi. Gül, “gazetecilerin yargılanmasının tutuksuz olmasının doğru olduğu kanaatimi her zaman söyledim” dedi.

OHAL'E ELEŞTİRİ
11'inci Cumhurbaşkanı, bir buçuk yıldan uzun süredir yürürlükte olan ve  yeniden uzatılması gündemde olan OHAL’i de eleştirdi. Abdullah Gül, “OHAL'in son defa Meclis'e sevk edildiği kanaatindeyim. İnşallah son kez uzatılır” dedi. Gül sözlerini, “tekrar reformcu bir Türkiye olduğunu göstermesi, ekonomi, dış ilişkiler itibariyle çok doğru olacağına inanıyorum. Çok olağanüstü bir dönem yaşadı Türkiye, kontrol altına almak için gerekliydi ama artık her şeyin normalleştirilmesi Türkiye için çok büyük iyilik olur” şeklinde sürdürdü.

Abdullah Gül, son KHK ile ilgili kaygılarını dile getirdikten sonra kendisine yönelik saldırılar karşısında "İfade özgürlüğüne inanan birisi olarak, gerekli gördüğüm durumlarda görüşlerimi açıklamaya devam edeceğim" demişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER