Genel Kurul'da HDP Milletvekili Toğrul'a saldıran AKP'li vekillere ceza yok

AKP'li vekile birleşimden çıkarma ve yaklaşık 12 bin TL para ceza verilmesi gerekiyordu

Genel Kurul'da HDP Milletvekili Toğrul'a saldıran AKP'li vekillere ceza yok

HABER MERKEZİ- Yeni içtüzük hükümlerine göre genel kurulda yumruk atan vekillere verilmesi gereken ceza AKP’li vekillere verilmedi.

TBMM Genel Kurulu’nda geçen hafta HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul’un kürek kemiğinin kırılması ve 45 gün rapor almasına neden olan saldırıyı yapan her bir AKP’li milletvekiline yeni içtüzük hükümleri kapsamında fiziki saldırıda bulundukları gerekçesiyle birleşimden çıkarma ve yaklaşık 12 bin TL tutarında para cezası verilmesi gerekiyor.

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre söz konusu ceza; anayasadaki idari yapıya aykırı tanımlama yaptığı gerekçesiyle ilk kez HDP’li Osman Baydemir’e dört ay önce uygulanırken, AKP’li vekiller hakkında ise bugüne kadar hiçbir işlem yapılmaması dikkat çekti.

TBMM’de ilk defa yeni yasama yılıyla birlikte uygulanmaya başlanan yeni içtüzük hükümleri; bugüne kadar muhalefetin sesini kısan düzenlemelerle gündeme gelmişti. Yeni içtüzük hükümleri aynı zamanda Genel Kurul’da belirli durumlarda uygulanacak cezaları artırarak milletvekillerine aynı zamanda para cezası verilmesinin de önünü açmıştı.

AKP ve MHP’nin ortaklaşa hayata geçirdiği içtüzük hükümleri genel kurul kürsüsünden konuşma yapan milletvekillerine yönelik bazı kısıtlamaları da beraberinde getirmişti. Bu kapsamda Türkiye’nin anayasada düzenlenen idari yapısına aykırı tanımlamalar yapan vekillere Meclis’ten geçici çıkarma cezası verilmesi hayata geçerken, Meclis’ten geçici olarak çıkarma cezasına çarptırılan milletvekilinin bir aylık ödenek ve yolluğunun üçte ikisinin kesilmesi de düzenlenmişti.

Aynı cezanın fiili saldırıda bulunan milletvekillerine uygulanması da AKP ve MHP’nin ortaklaşa hayata geçirdiği yeni içtüzük hükümleri arasında bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER