Figen Yüksekdağ için 10 yıl hapis istemi

Savcı, Mersin'deki duruşmada Figen Yüksekdağ hakkında 10 yıl hapis talep etti. Dava dosyalarının birleştirme talebini ise reddetti.

Figen Yüksekdağ için 10 yıl hapis istemi

Mersin’de, 2016’da HDP Eş Genel Başkanıyken katıldığı il kongresi ve Nevruz kutlamasında yaptığı konuşmalar nedeniyle ‘Terör örgütü propagandası yapmak, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini alenen aşağılamak’ suçlamasıyla yargılanan Figen Yüksekdağ için mütalaa veren savcı 10 yıl hapsini istedi.

Mersin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 8 yıl ağır hapis cezası istemiyle yargılanan ve başka bir davadan Kandıra F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan Figen Yüksekdağ, mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.

Yüksekdağ’ın avukatları Ali Bozan ve Özgür Çağlar, Ankara 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde de yargılanan Yüksekdağ’ın duruşma tutanağının çözüldükten sonra birleştirmeye yönelik olarak dosyanın getirilmesini istedi.

MAHKEMEDEN RET

Mahkeme heyeti,  ‘sanığın aynı olması dışında irtibat bulunmadığı’ gerekçesiyle dava dosyalarının birleştirme talebini reddetti. Daha önceki duruşmada mütalaasını veren mahkeme savcısı ise bu duruşmada da mütalaasını tekrarlayarak, Yüksekdağ’ın ‘terör örgütü propagandası yapmak’tan 8 yıl, ‘Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini alenen aşağılamak’tan ise 2 yıl olmak üzere 10 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER