Erdoğan: ''Yastığının altında Dolar’ı, Euro’su, altını olan varsa gitsin Türk Lirası ile bozdursun''

BAYBURT - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, döviz kurlarındaki artışa ilişkin “Ekonomik savaşı kaybetmeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Erdoğan: ''Yastığının altında Dolar’ı, Euro’su, altını olan varsa gitsin Türk Lirası ile bozdursun''

HABER MERKEZİ-Döviz kurlarında sabah saatlerinde başlayan sert yükseliş ve dalgalanmaya dair bir süredir sessizliğini koruyan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk açıklamasını yaptı. Gittiği Bayburt'taki Ulu Cami'de kıldığı cuma namazı sonrası caminin mikrofonundan cemaate seslenen Erdoğan, "ekonomik savaş"ta olunduğu yönündeki açıklamalarını yineledi.

Erdoğan'nın Bayburt Cumhuriyet Caddesi'nde yaptığı konuşmasından bazı satır başları şöyle :

'DOLAR MOLAR BİZİM YOLLARIMIZI KESMEZ'

“Ekonomik savaşı kaybetmeyeceğiz” diyen Erdoğan, şunları söyledi: “Dolar molar bizim yollarımızı kesmez. Hiç endişe etmeyin, buradan yine söylüyorum. Yastığının altında Dolar’ı, Euro’su, altını olan varsa bunu gitsin Türk Lirası ile bankalarımıza bozdursun. Bu bir milli, yerli mücadelededir. Bize karşı ekonomik savaş ilan edenlere benim milletimin cevabı olacaktır. Bugün için değil de ne zaman? Yerli paramızla bunlara cevabı verelim."

"HEMEN ÇIKTIK BAYBURT'A GELDİK'

Kalbimiz Bayburt'ta kaldı. İlk fırsatta hemen çıktık Bayburt'a geldik. Hem kucaklaşalım, hem de teşekkür edelim istedik. Bayburt, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçiminde şahsıma verdiği yüzde 82,1 oranındaki destekle yine ilk sırada yer aldı. Bayburt bambaşka... Şahsıma gösterdiğini güven için her birine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.Yarın Ordu'dayım. Hem çalışmaları yerinde inceleyecek hem de vatandaşlarımıza bizzat geçmiş olsun diyeceğim.

'BAYBURT'TAN ÖYLE BİR SES VERELİM Kİ DÜNYA DUYSUN'

Hazır mıyız buna? İşte bizim bu birliğimiz var ya, bu beraberliğimiz var ya... Batıya en büyük cevap olacaktır. Bayburt, Türkiye'nin son yıllarda verdiği mücadelede en ön saflarda yer alıyor. Tercihini Erdoğan'dan yana kullanan 26 milyon vatandaşımızın bize mesajı çok açık ve nettir. Hatta diğer adaylara oy vermiş olsa da 81 milyon vatandaşımızın mesajının aynı olduğunu biliyorum. Milletimiz bizden Rabiamıza sahip çıkmamızı istiyor. Bayburt'tan öyle bir ses verelim ki dünyanın dört bir yanında duymayan kalmasın. Kurcular, dövizciler cevabı alsın: Tek millet, tek bayrak, tek vatan.

'BİR İKİ GÜN SIKINTIMIZ OLABİLİR'

Bir gün, iki gün sıkıntımız olabilir, bunların hepsi aşılır. Ülkemize diz çöktürmek için yapmadıklarını bırakmadılar. Osmanlı çınarını tuzakla, hileyle, ittifakla yıktılar.

Biz bu işlerle uğraşırken bazen aksakların öne çıktığı da olmadı değil. Bu tür arzi durumları da yoluna koyduk, koyuyoruz. Milletimiz kimin kendisi için çalıştığını, ortada dolaştığını iyi biliyor. Ülkemizin geleceğinden umutluyuz. Türkiye olarak 24 Haziran’da dünyada parmakla gösterilecek bir demokrasi şöleni yaşadık.

'EKONOMİMİZDE SON GÜNLERDE YAŞANAN OLUMSUZLUKLAR'

Ülkemize yönelik anlamsız bir saldırı dalgasıyla karşı karşıya kaldık. 15 Temmuz gecesi, demokrasinin değil darbecilerin yanında yer alanlar 24 Haziran’dan sonra milletin iradesine saygı duymak yerine bambaşka yollara saptılar. Bazı ülkeler darbecileri koruyan, hak ve hukuk tanımayan bir tavır içine girdiler. Ekonomimizde son günlerde yaşanan olumsuzluklar, bu çarpıklığın ürünüdür. Suni finansal istikrarsızlık dalgalarına maruz kalıyoruz. Çok basit görüş ayrılıkları üzerine bina edilen bu saldırıların sebeplerinin çok başka olduğu açık. Bu tarz yaklaşım sergileyen ülkelerle aramızdaki ilişkiler, telafisi olmayan bir noktaya gelmiştir.

EKONOMİ TETİKÇİLERİ İLE MÜCADELE EDECEĞİZ

Konu Türkiye'yi köşeye sıkıştırıp, egemenlik haklarımıza halel getirecek tavizler vermeye geldiğinde iş değişir. Kusura bakmasınlar, kimseye eyvallahımız olmaz.Dimdik ayakta duran bir Türkiye varsa kendi yolunda yürümeyi başaran bir millet oluşumuzdur.Darbecilere teslim olmadığımız gibi ekonomi tetikçileri ile de mücadele edeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 15:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER