Erdoğan, Merkel ile takas pazarlığı mı yaptı?

Erdoğan'ın Türkiye'de tutuklu bulunan Alman vatandaşları ile ilgili sürdürülen gizli müzakerelerde Alman hükümetine tutuklu takası önerisinde bulunduğu iddia edildi.

Erdoğan, Merkel ile takas pazarlığı mı yaptı?

HABER MERKEZİ- Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'de tutuklu bulunan Alman vatandaşları ile ilgili sürdürülen gizli müzakerelerde Alman hükümetine tutuklu takası önerisinde bulunduğu iddia edildi.

Almanyada haftalık yayınlanan Der Spiegel dergisinin aktardığı bilgilere göre, Erdoğan tutuklu Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel ve diğer tutuklu Alman vatandaşlarının serbest bırakılması karşılığında 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin sorumluları arasında olduğu iddia edilen ve Almanya'da bulunan Türk subayların Türkiye'ye iadesini talep etti.

Erdoğan'ın bu teklifi, Almanya'da 24 Eylül'de yapılan genel seçimlerden bir hafta sonra Başbakan Angela Merkel adına İstanbul'a giden eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'e de yaptığı, Schröder'in ise bu teklifi "kesinlikle kabul edilemez” diyerek reddettiği belirtildi.

Almanya'ya sığınan Türk subayları, iki ülke arasındaki gerilimi artıran konulardan biri. Türkiye hükümeti, darbe girişiminden sonra Almanya'ya kaçarak iltica başvurusunda bulunan Türk generallerin iadesini talep ediyor. Almanya yasalarına göre bu tür bir takas "mümkün değil."

PETER STEUDTNER'İN SERBERST BIRAKILMASI 'DEVLET SIRRI'

Haberde, Büyükada davasında diğer 10 insan hakları savunucusuyla birlikte tutuklu yargılanırken serbest bırakılan Alman vatandaşı Peter Steudtner için gizli yürütülen müzakerelere değinildi.

Almanya hükümetinin görüşmelerin içeriğini açıklamayı reddettiği belirtilen haberde, Sol Parti Milletvekili Stefan Liebich'in önergesine cevaben "devlet çıkarı nedeniyle” müzakerelere ilişkin bilgi verilemeyeceğine işaret edildi. Liebich ise Merkel hükümetine sert eleştirilerde bulanarak "Erdoğan gibi bir otokrat ile yapılan müzakerenin açıklanmaması kabul edilmez" dedi.

Durum böyle olunca Almanya, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözüne ettiği kişileri Türkiye'ye iade etmezken, peki Steudtner'in serbest bırakılması karşılığında Berlin Ankara'ya ne verdi sorusu gündeme geldi.

artı gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER